Чудотворните лековити својства на рибизлата: Овошјето кое лекува 10 болести и менува 10 лекови!

Секојдневна консумација на рибизли спречува повеќе од 10 здравствени проблеми, тоа значи дека ја спречува и потребата од исто толкав број на лекови.

Црвената рибизла содржи протеини, јаболкова, лимонова, винска и гама-линоленска киселина. Богата е со калциум и фосфор. Изобилува со витамините од групата Б (Б1, Б2, Б3 и Б6), Ц, А и К. Црвената рибизла е одличен извор на антиоксиданси и минерали кои го подобруваат квалитетот на кожата и косата.

Помага при детоксикацијата на телото и на тој начин ја зголемува отпорноста на организмот од болести. Содржи витамин Ц, како и железо кое помага при анемија. Витаминот Ц има и антихистамински својства кои го намалуваат делувањето на алергените, штитат од бактерии и вируси и ги олеснуваат теговите при астма.

Семките во рибизлите содржат гама – линоленска киселина, која го намалува зголемениот притисок, болките и воспаленијата, ги ублажува алергиските реакции и проблемите со кожата. Семките е добро да ги користите за намалување на ПМС болките, алергии, напнатост и стрес, како и при псоријаза и егзема. Изгмечените рибизли з надворешна употреба се користат како облоги при повреда, исекотина или изгореници.

Тамара Тодевска го покажа трудничкото стомаче! (ФОТО)

Тамара Тодевска е активна трудница, изгледа одлично, па речиси и не налкикува дека скоро е влезена во седмиот месец од бременоста. Неодамна објави фотографија каде што го покажува своето трудничко стомаче, па слободно можеме да кажеме дека бременоста ѝ прилега доста.

Тајни кои ги кријат личностите родени во знакот Вага!

Вагите се познати по тоа што имаат високо развиени логички способности, па умеат правилно да расудуваат. Меѓутоа, во продолжение откријте некои работи кои се помалку познати за овие личности.

Вагите тежнеат кон долги и значајни врски

Ретко која личност родена во знакот Вага ќе се пронајде во кратките врски без смисла. Тие се спремни да бидат трпеливи и да ја чекаат вистинската личност.

Тие се особено внимателни

Вагите знаат многу повеќе отколку што покажуваат. Тие постојано го набљудуваат светот околу себе и си „прават белешки“ во својата глава за сето она што го гледаат.

Вагите умеат да бидат непредвидливи

Кога е во прашање Вагата, не постои секогаш баланс. Како воздушен знак, тие може да бидат непредвидливи. Во еден момент може да помислите дека целосно сте ги сфатиле овие личности, но веќе наредниот Вагата ќе направи нешто што не сте ни помислувале.

Најчитани

Твитови