Како да изгледате витки и секси на летните фотографии? 5 основни правила за позирање во костим за капење!

Во ова модерно време каде социјалните мрежи имаат огромна популарност, многумина сакаат да направат добри фотографии од одморите и патувањата.

 

Но, дури и да не сте опседнати со социјалните мрежи, тоа не мора да значи дека не треба да направите добри фотки кои ќе изгледаат како на професионалци.

1. Кога позирате покрај базен, избегнувате прави линии. Запомнете дека нозете не треба да ви се рамно и еднакво поставени, туку подобро е да ја подигнете онаа нога која е подалеку од камерата. Исто така, свиткајте ја малку настрана половината за да изгледате потенко.

2. Кога се фотографирате целосно од глава до пети, заборавете на војничкиот став со нозе  раце во ширина на рамена. Кога стоите директно пред камера, телото ја губи убавината на облините и изгледа рамно. Затоа благо завртете се настрана, да ви се забележува и профилот и цело лице, така што ќе ја истакнете и женственоста на телото и фигурата.

3. Ако сакате да направите фотка како лежите на лежалка, немојте да се вртите со лицето кон камерата зад вас. Најдобро е нозете да ви се во преден план, за да изгледаат подолги. Исто така не заборавајте малку да ја свиткате половината за на површината да се допирате само со главата, рамената и задникот.

 

4. Кога се сликате во седечка положба, гледајте колената да не се директно изложени пред камерата, бидејќи така нозете изгледаат многу поголеми. Седнете странично поставени кон камерата, со исправени рамена и едното завратено наназад, а ногата која е подалеку од камерата благо поткренете ја.

 

5. За да излезете добро на фотографиите добро е да ја имате на ум и асиметријата. На пример кога се сликате целосно, свиткајте ја едната нога и спротивната рака. Асиметричните линии додаваат природен изглед, додека исправените раце и нозе кои се еднакви ќе направат да изгледате поголемо.

ПОЗИТИВНИ И НЕГАТИВНИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЛУЃЕТО РОДЕНИ ВО ЗНАКОТ НА ВАГА

Луѓето родени во знакот на Вага се љубезни, нежни и вљубеници во убавината, хармонијата и мирот. Меѓутоа, трудејќи се да ги усреќат другите, тешко им е да кажат “НЕ”, и како резултат на тоа, тие се под стрес. Тие имаат многу позитивни особини, но и некои негативни. 

Позитивни страни

Тактичари

Луѓето родени во знакот на Вага се експерти во справувањето со проблемите, ситуациите и задачите, но сепак не може да се каже дека се лукави. Тие се премногу добри за да можат да ги злоупотребуваат емоциите на другите луѓе.

Романтични

Со нив владее планетата Венера и тие се екстремно романтични личности. Без разлика што прават во животот нив ги водат љубовните емоции.

Шармантни

Тие додека зборуваат го шармираат соговорникот и прават луѓето да се чувствуваат среќни во нивно друштво.

Праведни

Имаат силно изразено чувство и потреба за правда и фер игра. Тие можат вешто да се извлечат од некоја ситуација, но не на сметка на некој друг, туку преку свои методи со кои располагаат.

Дипломати

Тие се добро познати по своите дипломатски вештини и способни се да сослушаат секого со трпение.

Негативни страни

Површни

Родените во знакот на Вага честопати знаат да се занесат по надворешната убавина, до тој степен што може да ја игнорираат внатрешната убавина и сите квалитети со кои располага личноста.

Нестабилни

Вагите лесно можат да потпаднат под влијание на други луѓе и склони се кон постојано менување на мислењето. Поради тоа, тешко е да сфатите дали ќе го одржат ветувањето.

Неодлучни

Една од најтешките работи за Вагата е да се одлучи. Кога ќе се соочи со избор, тешко е да одберат што е најдобро за нив, што може да биде голема препрека на патот

Што купуваме и јадеме: Каде македонските пазарџиите ги чуваат производите на овие горештини!

Во какви услови се складираат прехрамбените производи кои потоа како артикли им се продаваат на граѓаните. Ова е особено важно во летниот период кога температурите се високи.

Пеколни горештини го вклучија алармот за прашањето каква храна конзумираме и колку е таа безбедна на овие временски услови. Во какви услови продавачите ја чуваат и продаваат храната, а и колку самите граѓани внимаваат што и од каде купуваат. Тие велат пазарат единствено од проверени продавачи.

Масовни труења нема, велат од клиниката за инфективно, освен некои изолирани случаи кои главно се предизвикани од храна која не била добро згрижена. Докторите препорачуваат граѓаните најмногу да внимаваат на храната која содржи јајца и мајонез.

Се апелира до граѓаните да ги почитуваат препораките за консумирање на безбедна храна, да купуваат на одобрени и регистрирани објкети кои ги имаат имплементирано безбедносните системи, и да внимаваат и на тоа каде се чуваат производите. Граѓаните кога приготвуваат храна дома да внимаваат на подготовката и на нејзиното чување на соодветна температура.

Домашен рецепт за груби пети: По само еден третман ќе имате совршено мазни стапала!

За да се ослободите од овој проблем испробајте го овој рецепт.

Потребно:

* 10 таблети од 300 милиграми аспирин или андол

* 250 милилити ракија, или медицински алкохол од 70 проценти.

Издробете ги таблетите и измешајте со ракијата и оставете да отстои 1- 2 а потоа пред спиење со газа нанесете од смената на испуканите пети и обложете ги со најлонска фолија до наредното утро.

Најчитани

Твитови