Шекил О`Нил го најави враќањето на Коби Брајант во Лејкерс

Поранешниот центар на Лос Анџелес Лејкерс, Шекил О'Нил изјави дека неговиот легендарен поранешен соиграч Коби Брајант може да излезе од пензија и да се врати на терените за да ја освои титулата во тандем со Леброн Џејмс, кој ова лето оствaри трансфер во „Стејплс центарот“ од Кливленд Кавалирс.

Новинарите на „TMЗ“ го прашаа Шек дали ќе се врати од пензија за да ја освои титулата во тандем со „Кралот“, на што тој одговори: „Не, јас завршив, но Коби се враќа, колку што слушам. Коби се враќа, а вие сте го слушнале ова прво од мене“.

И покрај тоа што О'Нил го рече тоа во шеговит тон, веста гласно одекна и ја предизвика имагинацијата кај многу фанови на Лејкерс во целиот свет, кои се прашуваат како Леброн и Коби би функционирале во рамките на ист тим.

Брајант, носител на пет НБА прстени, се повлече на крајот на сезоната 2015/16 и досега не покажува знаци за враќање на активното играње кошарка. 

Можеби Шек знае нешто повеќе, или тоа беше само шега. Како и да е, неговата изјава одекна во целиот свет. 

Лековити дејства на маслото од семки од тиква!

Во текот на годините се појавија многу здрави и популарни масла за јадење, што стана навистина збунувачки да се одбере вистинското.

Она што остана непроменето е хранливата вредност на маслиновото масло, а сега тоа добива нов „пријател“ што би требало да се најде на вашите полици во кујната.

Се работи за масло од семки од тиква, кое освен што е лековито и ароматично, е и суперхранливо бидејќи е полно со минерали, витамини, протеини и незаситени масни киселини.

Секако, најквалитетно е ладно цеденото и треба да се консумира како додаток во храна, без негова термичка обработка.

1. Ова масло е богато со олеинска киселина, која го намалува лошиот холестерол.

2. Богато е со витамините Д, Е и К, со магнезиум, железо, манган, бакар, цинк и селен.

3. Поради глутаминската киселина која ја содржи, може да се каже дека маслото од семки од тиква е и природен антидепресив.

4. Има диуретски ефект и ја подобрува работата на целиот уринарен систем.

5. Ја подобрува работата и на дигестивниот систем и ги прочистува цревата.

6. Ова масло има и козметичка примена. Можете да го користите за нега на коренот на косата. Масирајте ја кожата на главата со прсти потопени во масло од семки од тиква.

7. Поради својот вкус, додава нова димензија на аромите во салатите, сосовите, варениот или печен зеленчук, месото, но и во одредени видови колачи, како што се домашните ванилици.

Родителите vs. баби: Кој како го чува детето! Чиста вистина...

Баба ви има билка која е решение за секој здравствен проблем и главна грижа во животот и е да не сте гладни и да не ви студи.

Родителите знаат сè за нас, а бабите дури и малку повеќе. Ако ја прашате мајка ви кое ви е омилено јадење, ќе одговори како од пушка, но ако ја прашате баба ви, таа веќе ќе го има приготвено за вас.

И веруваме дека на ум ви доаѓаат уште илјада такви примери кога бабите се заложувале и повеќе од доволно за вас.

Како чуваат дете родителите vs. како чуваат дете бабите:

Од најдобри пријателки до непријатели: Еве зошто Кија Коцкар ја откачи Ана Кораќ!

Кристина Киа Коцкар и Ана Кораќ беа најдобри пријатели во првата сезона на реалното шоу „Задруга“, а тие продолжија со своето пријателство и по неговото завршување.

Сепак, се чини дека нешто крупно се променило, со оглед на тоа што на социјалните мрежи почнаа да циркулираат информации дека Киа ја „откачила“  Ана. Како главна причина, се наведува фактот дека Ана била во добри односи со Луна Ѓогани, откако обете влегоа во втората сезона на „Задруга 2“

Најчитани

Твитови