Летен хороскоп: Откријте што ве очекува овој месец на поле љубов!

Секој хороскопски знак има различни сексуални желби во лето. Дознајте што сака вашиот партнер овие жешки денови, според хороскопскиот знак.

Овен 

Кога се работи за забава, само две-три нови личности можат да бидат огромно освежување. Запознавањето на нови луѓе е возбудливо, а пријателите кои мислевте дека ги познавате добро, во присуство на нови луѓе ќе го истакнат тоа што го сокривале. Меѓу новите луѓе можеби се крие токму некој со кој ќе можете да ги остварите своите фантазии.

Бик

Излезете од својата зона на комфор и направете нешто што го сметате за забрането. Проверете некој во туш-кабина или забавувајте се со некој од друга вероисповед. Водете љубов со партнерот во хотелска соба и оставете отворена врата. Малите палавштини ќе ви го направат летото.

Близнаци 

Одведете една посебна личност на танц. На тој начин ќе се поврзете со некој а и добро ќе се забавувате. Бидејќи вие сте со слободен дух, со танцот и вашиот партнер ќе се ослободи покрај вас. Не е важно како играте – вие имате дарба за шармирање. Или ако имате партнер, одведете го на танц и за време на танцот шепкајте му валкани работи на уво.

Рак 

Изведете некој на класичен состанок. Пијте сок од сламка, прошетајте се во паркот одете во музеј. Или едноставно вечерајте покрај свеќи и гледајте филм. Нежниот Рак е сензуален Рак.

Лав 

Не е важно како изгледате туку како се чувствувате. Неколку парчиња нова облека и фрлање на старите е се што треба да направите а да ја зајакнете својата самодоверба. А самодовербата ги привлекува луѓето.

Девица 

Намалете го бројот на работни часови, тргнете на часови по танц или секој викенд патувајте некаде. Дозволете си себе си да се опоравите од тешката недела. Ако направите нешто ново, поголеми се шансите дека ќе запознаете и некој нов/а.

Вага

Купете еротски роман и читајте го на глас пред својот партнер додека се сончате на плажа. Двајцата ќе посакате веднаш нешто да направите, скриеното место на плажа уште повеќе ќе ви ја зголеми желбата.

Скорпија 

Детално опишете ги своите фантазии и напишете како и што би сакале да изгледа. А потоа случајно оставете го ливчето на место кое вашиот партнер ќе го види, но не толку очигледно. После некое време, ќе почне да ви ги исполнува фантазиите.

Стрелец 

Ако отскокнете од секојдневието, тоа ќе ви биде доволно за да бидете среќни. Дозволете цел авантуристички дух  да се пробуди во вас. Впуштете се во некои нови активности и препуштете се на нови луѓе.

Јарец 

Заборавете на работата и побегнете со партнерот на некое тивко место. Изнајмете куќа или соба во која ќе можете по цел ден да се излежувате и да шетате голи. Бидејќи само со саканата личност можете до таа мера да се опуштите, искористете ја осаменоста.

Водолија 

Одете во некој забавен парк или на концерт. Сами ако сте сами, или со партнерот ако сте во врска. Заедничката забава најмногу ги зближува луѓето, па можно е во масата на луѓе на концерт да најдете некој кој бара исто што и вие.

Риби 

Водата е терен на кој Рибите најдобро функционираат. Пробајте секс во вода со партнерот, прво на некој осамен мост, а кога ќе се извежбате и ако сакате опасност – можете да пробате и во присуство на други луѓе така што тие тоа да не го забележат.

Фенг шуи правила кои помагаат во привлекување на пари во домот!

Според старото тибетанско учење, не е сеедно што всушност се наоѓа од левата страна на просторијата (ходникот) во која влегувате после влезната врата. Тој дел од куќата е исклучително важен за финансиите.

Топ шест фенг шуи правила кои помагаат во привлекување на парите во домот:

1. Поправете ги цевките и кровот

Доколку ви тече вода од цевките, секако дека тоа треба да го поправите. Истото тоа направете го и со кровот, доколку протекува, не чекајте проблемот да стане поголем. Според фенг шуи теоријата - парите и емоциите се вид на енергија која како и водата имаат свој тек. Со тоа што ги поправате работите во вашиот дом, го поправате и својот живот, па така и финансиите.

2. Спуштајте го капакот од WC шолјата

Голем потрошувач на позитивната енергија во домот е тоалетот. Всушност, пуштањето вода во тоалетот, троши голема количина од животната енергија. Но доколку го спуштите капакот, тоа го спречува оддалечувањето на енергијата од вас. Освен тоа, според фенг шуи, убаво би било да врзете црвен конец на цевката посади WC шолјата - тоа ги штити финансиите.

3. Уредете го влезот во куќата

Кога некој ќе ви влезе во домот или вие самите влегувате во него, важно е да се почувствувате добредојденo и да има пријатна атмосфера. Тргнете ги сите работи од влезот на куќата, како на пример пренатрупаните чевли, ѓубрето, дрвата... Бидејќи сето тоа го блокира влезот на позитивната енергија. Исто така, внимавајте ѕвончето на влезот да ви работи, затоа што така се привлекуваат работни можности. Освен тоа, водете грижа и за куќниот број и адресата, добро да се гледаат, а влезната врата да ви биде чиста. 

4. Внимавајте на деталите

Според старото тибетанско учење, не е сеедно што всушност се наоѓа на левата страна од просторијата (ходникот) во која влегувате после влезната врата. Тој дел е многу важен за финансиите. Доколку сè е нафрлано и владее хаос, тоа негативно се одразува на приливот на парите. Но, чистотата и уредно поставените работи делуваат спротивно - добро на финансиите. Исто така, доколку во тој дел се наоѓа некое растение, важно е да обрнете внимание како тоа напредува. Доколку напредува брзо, така ќе биде и со финансиите. Добро е на ѕидовите да поставите слики од природа затоа што тие ја предизвикуваат позитивната енергија во домот.

5. Редовно оддржувајте го оганот

Доколку во домот имате камин или шпорет на дрва, водете грижа секогаш тие да бидат чисти, а огнот да се одржува. Според фенг шуи, шпоретот на дрва или каминот симболизираат обилие и богатство. Со редовно чистење создавате слободен пат за енергијата која носи пари и работни можности.

6. Почитувајте ги парите

Гледајте на парите како на нешто позитивно, како на награда за трудот, интелигенцијата и добрината... Секогаш бидете благодарни кога имате пари во своите раце и внимавајте во паричниците секогаш парите да ви бидат подредени. Што повеќе ги почитувате парите, повеќе ќе ги имате, бидејќи така ќе зрачите со енергија која ги привлекува.

Не ги занемарувајте овие симптоми: Зад нив можеби се крие најлошиот женски канцер!

Во светот секоја година се регистрираат 250.000 нови случаи на заболени од рак на јајници.

140.000 жени во светот ја губат битката со оваа болест. За жените кои живеат со оваа болест им треба поддршка во борбата за излекување.

Од клучна важност е болеста да се препознае при појавата на првите проблеми. Само редовниот преглед е некаква заштита во борбата против рак на јајници. Жените треба да се грижат за своето здравје и редовно да одат на гинеколог.

Сепак, тешко е да се открие на време. Од рак на јајници заболуваат претежно повозрасни жени, но болеста не ја заобиколува ниту помладата популација. Станува збор за тешка и сериозна болест, односно за најсмртоносниот канцер од сите гинеколошки малигнитети.

Најголемата причина за тоа е фактот што нема рани симптоми, а кога ќе се појават тие се многу неспецифични и поврзани се главно со дигестивниот и уринарниот тракт.

Отекување на стомакот, нагло зголемување на телесната тежина, болки во пределот на карлицата и чувство на притисок во стомакот. Чувство на ситост веднаш после започнувањето на оброкот, често и нагло мокрење, болки во текот на сексуалните односи- ова се само некои од симптомите.

Прашања за забременувањето кои се срамите да му ги поставите на вашиот гинеколог!

Колку често треба да имам секс за да имам добри шанси за забременување? Која е најдобрата секс поза за забременување?

Експертот за плодност Зита Вест дава одговори на прашањата за забременувањето кои можеби ви е незгодно да му ги поставите на вашиот гинеколог.

Најчестите прашања за забременувањето:

Дали жената треба да доживее оргазам за да зачне?

Не, воопшто. 50% до 80% од жените имаат проблем да доживеат оргазам, но сепак многу жени забременуваат. Единствено оргазмот малку помага мускулите правилно да ја насочат спермата кон јајце клетката.

Дали оралниот секс ги подобрува шансите за забременување?Не, важно е да го избегнуваат оралниот секс за време и околу овулацијата.

Плунката содржи ензими и други состојки кои може да ја оштетат спермата и да го попречат нејзиното патување до јајце клетката.

Колку често треба да имам секс за да имам добри шанси за забременување?

3 до 4 пати неделно е совршено за време и околу овулацијата за да бидете добро снабдени со спрема за време на плодните денови. Помалку фокусирајте се кога се ослободува јајце клетката, а повеќе на тоа колку сперма е на располагање.

Спермата во вас живее 3 до 5 дена, па редовниот секс ве осигурува дека го користите максималниот потенцијал на располагање.

Која е најдобрата секс поза за забременување?

Вистината е дека нема врска која е позата. Секоја поза што прави да сте релаксирани, да уживате и ви е удобна е добра.

Дали може да имате претерате со секс при обидите за забременување?

Кога се обидувате да добиете бебе, не постои такво нешто како премногу секс. Многу жени мислат дека со претераното имање секс ќе го намалат квалитетот на спермата, но вистината е спротивна.

Ако мажот ја собира долго спермата, таа ќе излезе во голема количина, но поголемиот дел од неа ќе биде мртва. Плус, сексот ослободува многу хормони за плодност и кај мажите и кај жените. Па, така колку повеќе секс, толку подобро.

Како да сопрам течноста да излезе од вагината по сексот?

Не можете, дел од содржината ќе истече и тоа е нормално. Но, не паничете тоа не значи дека спермата нема да дојде до јајце клетката.

Сперматозоидите се добри пливачи и ќе стигнат таму каде што треба многу брзо по ејакулацијата. Секогаш дел од послабата сперма ќе остане во вагината и ќе истече 10-15 минути по сексот, без разлика која поза ќе ја фати жената.

Сепак, можете 20 минути по секс да лежите во хоризонтала и да не се миете веднаш.

Дали е потребна страст за да се зачне?

Кај мажите тестостеронот се произведува наутро и докажано е дека спермата е поздрава кога има присутно повеќе тестостерон, па имањето секс наутро ги подобрува вашите шанси.

Најчитани

Твитови