До 5 години ги третираат како кралеви, до 10 како робови а после 15-та еднакви: Еве како Тибетанците ги воспитуваат своите деца!

Ако сакате да воспитате дете кое ќе биде мудро, толерантно, исполнето со почит кон родителите, добро ќе ви дојдат некои совети од типичните родители од Тибет. Тие ги воспитуваат своите деца поинаку отколку ние. 

Основното нешто што го негуваат традиционалните, модерни родители од Тибет е тоа што детето никогаш не смее да биде понижувано и никогаш физички казнувано, од едноставна причина, бидејќи детето не може да се брани.

Ова се основите на тезата која разјаснува сѐ :

На возраст до 5 години - детето е цар

На возраст до пет години, тибетските родители буквално го третираат детето како крал. Тие прават сѐ за него со целосна почит, не ги забрануваат добрите работи, но лесно ги одвраќаат од лоши. И така детето, кога прави нешто лошо или почнува да прави нешто лошо, го изразува својот страв на неговото лице. Тоа е израз што детето го знае од мало и ќе се откаже од она што го започнало.

На возраст од 5 до 10 години - детето е роб

По кралското однесување, кога детето треба да дознае повеќе за животните обврски, потрагата по напредок и квалитетно коегзистенција со другите, родителите од Тибет почннуваат да ги третираат своите деца како робови.

Не буквално, туку со јасни секојдневни задачи и систем на награди и казни. Никогаш физичко, но и казнувањето мора да биде дел од овој период кога децата мора да научат да бидат оние кои во општеството ќе размислуваат позитивно, а не негативно. Ова е основа врз која тие се базираат во сите ситуации.

На возраст до 10 до 15 години - детето е еднакво со Вас

Во овој период од животот на детето треба да научи да биде еднакво со другите, а сепак, на некој свој начин. Ова е возраст кога детето мора да научи да биде независно и да формира свои мислења, но тоа на оваа возраст може да биде доста различно од родителското. Но, наместо забрана, тибетските родителите во секоја дискусија се обидуваат да ја привлечат приказната кон негативните последици, никогаш директно со „попување“.

По 15-годишна возраст - взаемно почитување

Воспитувањето е практично готово, детето на оваа возраст веќе прилично е возрасен човек, па родителите немаат друг избор освен да продолжат да се однесуваат како да се еднакви, со многу почит и со многу малку загриженост дека детето ќе застрани од вистинскиот пат.

Патите од хронични главоболки: Пробајте ги овие техники и ослободете се од болката за миг!

При главоболки создадени од стрес, болката се појавува поради грчeви на мускулите на вратот и рамењата, поради што се намалкува циркулацијата. Причина за тоа можат да бидат и проблеми со ‘рбетот, предолго седење или стоење во иста положба, долг престој во затворен простор, пушење, алкохол.

Масажа на третото око

Оваа техника помага при главоболка од замор. Опуштете се и длабоко дишете, па со вашиот прст допрете ја точката помеѓу двете очи. Оваа масажа на „третото око“ ќе помогне вашата главоболка полека но сигурно да исчезне.

Исхрана

Постојат главоболки кои можат да се појават и навечер, а можат да бидат проследени со симптом на течење на носот. Меѓутоа лекот за ваков тип на главоболка може да се крие токму во исхраната, па затоа во тие моменти најдобро е да консумирате повеќе вода, јаболка, и бадеми.

Визуелизација

Удобно седнете и затворете ги очите, па визуелизирајте ја главоболката - од каков тип и облик е таа. Потоа нагло визуелизирајте ги промените, во зависност од болката која ја чувствувате. Неколку пати длабоко вдишете и кога издишувате секогаш си замислувајте дека преку вашата уста ја испуштате болката.

Подолга и погуста за само 15 дена: Златни совети!

Како да ја направите вашата коса подолга и погуста за само 30 дена?

Сакате долга коса но не помислувате на кратење на истата. Важно е да ја кратите косата редовно ако сакате побрзо да ви порасне. Скратувањето не само што ќе ве ослободи од оштетените и распукани врвови, туку ќе ви помогне и да го одржите здравјето на косата.

Не заборавајте го регенераторот

Постои мит за тоа колку долго треба да го оставите регенераторот да делува, и тој мит е лажен. Спротивно на популарното верување, тој веднаш делува на косата. Покрај тоа ја штити косата од пешкирот додека е влажна. Немојте да мислите дека регенераторот е наменет само за некои видови коса. Потребно е да го користат сите.

Магични состојки

Пиво. Обидете се да го зовриете. Откако ќе зоврие додајте го вашиот шампон во него и измијте ја косата. Можете да го правите ова 2-3 пати неделно. Шампонот со пиво ќе ги отстрани сите нечистотии од косата и е одличен регенератор.

Неделна грижа со масла и маски

Маската или маслото за коса треба да ги користите еднаш неделно. Маслото нанесете го на сува коса и потоа лесно ќе можете да го отстраните со шампон. Можете да користите состојки како мед, лимон, авокадо, маслиново масло и сок од кромид за да направите маска за коса.

Правилно сушење на косата

Жените често ја врзуваат косата во пешкир после миење, но ова ја оштетува. Ако се обидувате да ја пораснете косата, држете се настрана од апаратите за обликување со топлина како фен и пегла. Секој вид топлина ја оштетува косата. Најдобро е да користите фен кога косата е барем 60% сува. Исто така нанесете спреј за заштита од топлина.

Дозволете ѝ на косата да дише

Ако сакате да порасне, немојте да ја врзувате косата. Влечењето предизвикано од врзувањето може да ја оштети. Косата е склона и кон инфекции кои го намалуваат нејзиниот раст. Па, потребно е одвреме-навреме да правите третмани против нив. Друго важно нешто е покривањето на косата. Топлината од сонцето може да ја оштети и вашата коса, не само кожата.

Поретко миење

Вистина е дека чистата коса расте побрзо, но честото миење нема да ви биде од многу помош. Секојдневното миење може да ја исуши косата и да ги отстрани природните масла. Исто така нежно масирајте ја главата додека ја миете или чешлате вашата коса.

Ги голтате лековите без вода? Последиците по здравјето може да бидат страшни!

Секој лек, било да е во форма на таблетка или капсула, треба да се зема со одредена количина течност. Но и покрај тоа, некои луѓе ги голтаат лековите „на суво“, без да знаат дека тоа може да наштети на нивниот организам.

Голтањето на таблетките може да предизвика низа несакани ефекти и наместо да ви помогнат, дополнително да го загрозат вашето здравје.

Најпрво, можете да го повредите хранопроводот, од ситни гребнатинки до сериозни оштетувања. Некогаш може да почувствувате нагони на повраќање или иритација на хранопроводот, а можно е и капсулата или апчето да се заглават и да предизвикаат непријатна болка додека да се стопат.

Некои лекови може да предизвикаат и иритација и оштетувања на слузокожата во желудникот. Затоа, секогаш читајте го упатството за начин на употреба на лекот и држете се до него.

Најчитани

Твитови