Куче бездомник кое неколку години живеело пред бензинска станица, доби дом и работа! (Фото)

Негао е пријателски настроено куче коешто сега живее фантастичен живот, но тоа не било случај отсекогаш.

Сопственичка на бензинската станица „Shell“ во Можи дас Крузис, во Бразил, Сабрина Планерер еден ден забележала како ова куче се шетало околу станицата. Кутрото, било напуштено и оставено таму и се вртело наоколу, бидејќи било премногу исплашено за да си замине од бензинската станица.

Сабрина едноставно знаела дека не може да го остави симпатичното куче, па таа и нејзиниот партнер решиле веднаш да го посвојат и да му ја дадат сета потребна нега. Го вакцинирале и го исчистиле од глисти. Му купиле храна, куќичка за кучиња и ремен за да го носат на прошетки.

Но, тука не завршува убавата приказната за кучето Негао. Сабрина и нејзиниот партнер не само што го посвоиле кучето, туку и го вработиле во бензинската станица. Да, добро прочитавте! Тие се сопственици на станицата веќе 2 години, а кучето го вработиле како поздравувач на муштериите.

„Негао чека да пристигнат луѓе и потоа потстанува за да им каже ,здраво’ и веднаш ги освојува нивните срца, со неговиот шарм. Муштериите просто, го обожуваат. Некои дури му носат и играчки на поклон“, објаснува Сабрина.

Негао е ѕвезда на бензинската станица, а сега е и заштитно лице од локалната бразилска добротворна организација „Grupo FERA“.

Прегрнавте некого? Денес е светскиот ден на прегратката!

Денес се празнува светскиот ден на прегратката, неофицијален празник кој започнал да се одбележува во САД во 1986 година, а брзо бил прифатен од многу држави низ светот. Датумот 21 јануари бил избран бидејќи е на средината помеѓу Божиќ (католички) и Св. Валентин, кога се смета дека луѓето се подепресивни и емотивно истоштени.

Прегратката е начин да усреќите или утешите некого. Таа има инстантна моќ и позитивниот ефект се појавува веднаш и кај прегрнувачот и кај прегрнатиот. Со тој топол физички допир вие изразувате љубов, грижа, внимание, пријателство.

Не заборавајте дека никој не може да остане рамнодушен на искрена прегратка, па денес не ги штедете вашите раце и прегрнете што повеќе луѓе.

Сите ние можеме да го направиме светот подобро место за живеење преку споделување на прегратки и љубов.

Карлеуша во Кина: Близок извор на семејството, открива што навистина се случило на роденденот на Тошиќ!

Јелена Карлеуша пред неколку дена, отпатува кај сопругот Душко Тошиќ за да се обиде да ги испегла односите по аферата.

Без оглед на фотографиите кои Јелена ги постираше од роденденската прослава на Душко, на кои сите се дотерани како за на црвениот тепих и се’ изгледа како среќна семејна веселба, останува отворено прашањето дали тоа навистина е така?

„Јелена не е сигурна дали Душко всушност преминал преку се’ и и’ простил? Додека е во Кина, се чини се’ е нормално, но сепак се чувствува напнатост. Така беше до последниот ден од нејзиниот престој со нејзините ќерки, без разлика за што со сопругот за се’ разговараа. Кога отиде кај Душко, јелена беше убедена дека брзо ќе се надмине оваа ситуација, но по неколку часа поминати таму, таа сфати дека ништо веќе нема да биде исто како порано. Иако сите се убедени дека е поблиску до одлуката за надминување на ситуацијата најмногу поради ќерките Атина и Ника, кои се неговиот центар на светот.“ - изјавил за српските медиуми, извор близок до двојката.

Мама Тамара го престави синчето Дарен на јавноста!

Пред еден месец, Тамара Тодевска стана мајка по втор пат.

Викендов нејзините фанови а и медиумите го запознаа Дарен. Имено Тодевска на својот Инстаграм профил објави две фотографии од синчето.

Па што мислите на кого личи повеќе на мама или на тато?

Најчитани

Твитови