Не го занемарувајте: Позднакот влијае на вашиот карактер повеќе и од примарниот знак!

Овен

Ако во подзнак сте Овен, тогаш вие сте активни и имате многу енергија. Тврдоглавите сте и многу луѓе ве доживуваат како себична личност. Добро знаете што сакате и како да ја постигнете својата цел. Вие сте амбициозни. Често имате проблеми во односот со партнерот/ката бидејќи несакате да направите компромис. Поради тоа на вас ви е потребна личност која знае да попушти.

Бик

Сакате да уживате. На вас ви е важна материјалната сигурност. Уживате во храната и во готвењето. Сакате да бидете во врска, да имате партнер/ка и се да биде стабилно во врската. Тоа е основа за вашето добро расположение. Многу луѓе од вас бараат совет за љубовниот живот бидејќи знаат дека ќе бидете целосно искрени. Потребен/на ви е партнер/ка која е страствен/а.

Близнаци

Многу зборувате. Искрени сте иако многу луѓе ве доживуваат како личност која лаже. Тоа е така бидејќи не им го кажувате на луѓето тоа што сакаат да го слушнат, туку им кажувате како се работите. Сакате да се гледате со пријателите, да телефонирате и многу време поминувате на интернет. Потребен/на ви е партнер/ка кој/а ќе ви пружи слобода.

Рак

Чувствителни сте на туѓите страдања и секогаш сте тука за другите кога им требате. Семејството ви е на прво место. Сакате да бидете дома со други луѓе. Важно ви е, куќата во која живеете да биде средена, чиста и удобна бидејќи тоа е вашата скривница. Потребен/на ви е партнер/ка на кој/а можете секогаш да се потпрете.

Лав

Горди сте, а понекогаш и недопирливи или барем оставате таков впечаток. Многу сте амбициозни и важна ви е работата. На листата за најважни работи во животот, парите ви се наоѓаат на самиот врв. Доколку сте машко, лесно ќе се изборите за вашето место во светот, но доколку сте женско, тогаш гледајте барем во партнерските односи да не ја истакнувате својата сила. Потребен ви е партнер/ка кој/а ќе ви даде слобода.

Девица

Вие сте перфекционист. Многу ви е ваќно се да биде на своето место. Коќата мора да биде беспрекорно чиста. Примарно ви е здравјето. Склони сте на нервози, а лекот за тоа е да го прифатите фактот дека ништо неможе да биде совршено, па дури ни вие. Потребен/на ви е партнер/ка кој/а ќе ви помогне да се опуштите и уживате во животот.

Вага

На вас ви е важна хармонија. Секогаш сте тука за другите кога сте им потребни, но незнаете како да биде тука сами за сеге. Премногу пријатели, роднини и други луѓе се секогаш околу вас. Несакате да бидете сами. Секој вид на партнерство е успешно. Важно ви е парнерот/ката да виде стабилна личност и да буди во вас позитивна енергија и индивидуалност за да можете да се ослободите и осамостоите. Важно ви е во врската да ја задржите вашата слобода.

Скорпија

Постојано сте во акција и постојано нешто правите. Неможете да седите мирни. Вие сте страствена личност и се работите од срце. На другите понекогаш може да им биде тешко со вас бидејќи лесно може да ги повредите, најчесто со некоја критика. Ако ви е досадно се занимавате со спорт и не барате проблеми таму каде што ги нема. Парите ви се многу важни, но исто така многу важен ви е и сексот.

Стрелец

Секогаш сте весели и добро расположени, подготвени да ги разберете другите. Толерантни сте, некогаш дури и премногу. Важно ви е многу да патувате, да се усовршувате. Исто така важно ви е да се занимавате со спорт бидејќи имате вишок на енергија. Друштвени сте. Потребен/на ви е партнер/ка кој/а е весела и позитивна личност. Важно ви е да ја задржите својата слобода во врската.

Јарец

Вие сте тврдоглави, упорни, амбициозни и насочени кон кариерата. Се држите до себе си и сметате дека искуството е најдобар учител. Никаде не брзате, сметате дека се си доаѓа на место со тек на време. Вие сте добар пријател и партнер/ка и секој може да се потпре на вас. Многу сте смирена и стабилна личност. Партнерот/ката треба да ве научи да бидете потопли кон другите, а не толку недоверливи.

Водолија

Сакате да се дружите. Секогаш во е потребно мислење од другите луѓе. Постојано сте во движење и со вас никогаш не е досадно. Сакате да ширите контакти и да запознавате нови луѓе. Мора да направите место за партнерот/ката, да не биде постојано во втор план. Потребен/на ви е партнер/ка кој/а ги разбора вашите потреби за дружење/

Риби

Никој незнае што точно мислите, имате некој свој свет. Несакате да се вклопите во друштвото. Често пати навечер сте будни. Сакате да гледате филмови, а музиката ви е многу важна. Потребен/на ви е партнер/ка кој/а е рационална и стабилна личност и која ќе ви дава добри совети кои ќе ве водат низ животот.

Брачните терапевти тврдат: Разводот не е неуспех, туку доказ дека бракот бил успешен!

Бракот и понатаму може да се смета за успешен дури и ако заврши со развод, велат психотерапевтите. Брачните советници тврдат дека бракот е дизајниран со цел луѓето да можат да "растат" - и понекогаш ја "прераснуваат" таа врска.

Важно е да се прифатат промените во бракот, а не да се стравува од нив.

Хал Рункел, брачен терапевт од Атланта вели дека "бракот има една цел", а тоа е луѓето да постигнат личен раст во него. Во својата пракса тој вели дека никогаш не ги предомислувал партнерите ако тие одлучиле да се разведат, а според него, разводот не претставува неуспех.

"Бракот е совршено дизајниран за да ни помогне да пораснеме. Тој создава предизвици, ја открива нашата себичност и незрелост. А тоа е добра работа. Тој постојано бара од вас психички да растете и да се развивате, а тоа понекогаш значи и разделба од вашиот партнер", вели Рункел.

Њујоршкиот психолог Лаура Маркам се сложува со Рункел и додава:

"Да бидете способни да ги прифатите околностите и искуствата во животот како прилика за развој, а не како нешто што ќе ве направи среќни или несреќни е клучот за задоволство во врската".

Причини зошто Ви доцни менструалниот циклус а не е во прашање бременост!

Доколку менструалниот циклус Ви доцни не мора да значи дека станува збор за хормони, бременост или прерана менопауза. Обрнете внимание дали го запоставувате Вашето здравје, бидејќи тоа може да предизвика нарушен месечен циклус.

Некои од причините можат да бидат стресот, патувањата кои се шок за организмот и премалку сон. 

Стрес

Стресот може да се предизвика од трауматични настани како смрт или болест на блиска личност, раскинување, преселување или губење на работно место. Сите ситуации кои нагло се случуваат во Вашиот живот значително го зголемуваат нивото на стрес.

Имено, стресот влијае на делот на мозокот под името хипоталамус кој ги регулира хормоните во телото, помеѓу сè и менструалниот циклус, кој може да биде нередовен, а крварењата да се обилни или многу слаби.

Патување

Патувањата посебно оние подолгите можат да бидат голем шок за телото. Несоницата, нервозата и уморот се само некои од симптомите за нередовна менструација поради различните временски зони.

Таквите промени влијаат на циклусот, кој може да стане пократок или подолг. Но, не грижете се, менструацијата би требало да се нормализира после два до три циклуси.

Малку сон

Одмор не е седење пред ТВ, туку мора да се наспиете. Малку сон може да предизвика бројни негативни промени во организмот како пад на имунитетот, нервоза, умор и омалаксаност, но и пореметување кај менструалниот циклус.

Докажано е дека на човекот му се потребни 7 до 9 часа сон и поради тоа е потребно да се променат дневните рутини и да му овозможите на телото доволно време да се одмори.

Ангелика Кенова вистинска жива Барбика: Изгледа како кукла и живее под „стаклено ѕвоно“! (ФОТО)

На сите ни е познато дека девојките од Русија се исклучително убави и дека имаат многу додворувачи, но приказната на Ангелика Кенова е нешто што не го гледаме секој ден.

Таа никогаш не излегува сама од дома, бидејќи постојано со неа има телохранители. Имено, медиумите веќе пишуваа за тоа дека Ангелика е многу убава, па родителите ја штитат од момчињата.

Ангелика изгледа како човечка Барбика, а изгледа дека тоа предизвикува големо внимание. Таа истакнува дека нејзините родители постојано ја гледале како вистинска принцеза и дека не ја пуштале да излегува сама.

Не излегувала со момчиња, како другите девојки, не води нормален живот, бидејќи изгледа како кукла.

"Додека бев девојче, родителите ме претвораа во Барбика и ми беше драго што луѓето така ме доживуваа, бидејќи таа е идол на девојките ширум светот", рекла таа.

Напоменува дека немала пластични операции и дека сѐ што е на неа е природно. Меѓутоа, многумина не веруваат во нејзината приказна.

Додава и дека родителите ја тераат редовно да вежба, па признала дека сака да го напушти својот живот кој сега е под "стаклено ѕвоно" и да почне да живее како сите други нормални девојки.

Најчитани

Твитови