Запознајте го човекот кој доби лото 14 пати!

Математичкиот гениј поминал повеќе години во своето истражување со цел да ја оствари целта за на крај да добие „алгоритам за бирање броеви“ заснован на метода која ја нарекол „комбинаторна компресија“.

Користејќи ја оваа метода Стефан тврди дека може прецизно да одреди пет од шест победнички броеви, што го намалува бројот на можни комбинации во лотото на „само“ неколку илјади, од претходните неколку милиони.

Со неговите пријатели се впуштил во ризик и купил огромен блок лото ливчиња, во кој ги внесол комбинациите од својата формула и освоил награда.

Џек потот изнесувал околу 15.000 фунти, а откако ги исплатил сите трошоци му останале околу 3.000 фунти. Тоа било доволно да започне нов живот надвор од земјата и повторно да се обиде со формулата.

Успеал да убеди неколку инвеститори да вложат пари и да изградат лото синдикат и направил паметен систем по кој компјутерите ги пополнуваат листовите со сите можни комбинации.

Добиле 12 лото награди и илјада помали награди низ Австралија и Велика Британија. Интересно е тоа што сопствениците на лотариите иако знаеле за оваа формула, сепак ги забраниле ливчињата кои се пополнети компјутерски, како и купувањето ливчиња на големо.

Но, Стефан имал резервен план. Го искористил својот профит да финансира скаути низ Америка како би одредил која лотарија би била најдобра за неговата идна шема. Основал фирма во Вирџинија, вработил 16 илјади луѓе да му печатат ливчиња и повторно освоил џек пот и многу други помали награди.

Од силна желба за оваа „лотоманија“, Стефан банкротирал во 1995. година, а потоа провел 20 месеци во затвор во Израел поради проневера. Сите американски држави од тогаш воведуваат закони со кои се забранува користењето на стратегијата на Стефан.

„Јас сум човек кој ризикува, но калкулирано. Шансите се на моја страна“, изјавил Стефан во 2012 година за еден романски весник.

Лекарите откриваат, какви се проблеми со очите ни предизвикуваат компјутерите!

Околу 80 отсто од луѓето кои поминуваат повеќе од три часа дневно пред компјутер мислат оти тоа им прави проблеми, а половина од нив велат дека тоа им штети на очите, тврди германскиот Сојуз на офталмолози.

Пацинетите како проблеми ги наведуваат сушење на очите, загалување на погледот, главоболки, чувствителност на светло и замор. Она што е ефикасно е да направите повеќе мали паузи отколку една долга, како и да држите билки во канцеларијата.

Тие се добри за превенција на сушењето на очите зашто додаваат влажност.

Освен тоа, мониторот држите го под прав агол во однос на прозорецот и светилките, избегнувајте индиректно осветлување, а очите држите ги 50 до 80 сантиметри оддалечени од екранот – со што ќе го намалите заморот и проблемот со очите.

Еве зошто треба да имате тврд сапун во секоја соба!

Лекарите откриваат зошто е добро да имате сапун во секоја соба:

Убоди од инсекти

Доколку ве мачат убоди од инсекти, намокрете го сапунот и протријте го од местото каде што се наоѓа убодот.

За подмачкување предмети

Доколку чкрипи вратата, фиоката или подот, протријте сув сапун на местото и уживајте во тишината.

За одглавување заглавени работи

Прозорите кои се заглавиле може да ги подмачкате со сув сапун за лесно да се одглават.

Отстранување непријатни миризби

Наместо да користите миризливи свеќи, освежете го својот плакар, фиока ставајќи сапун таму каде што сакате да мирисаат облеките.

Отстранување флеки

Ако имате жолти траги на крагњата или некои точки на облеката, намачкајте сапун преку нив и оставете го така се до перењето на облеката.

Тесни чевли

Тврда кожа? Намачкајте сапун на деловите каде што ве стегаат чевлите, како што се горниот внатрешен дел и аглите.

Потресна приказна на руска манекенка која била приморана гола да скокне од шести кат во Дубаи!

Руската манекенка, 23 годишната Екатерина Стетсјук, која бегајќи од маж кој сакал да ја силува, скокнала од шести кат во хотел во Дубаи.

Таа тврди дека шефот кој е Пакистанец, кој како сопственик на агенција за модели ја одвел во Дубаи, пробал да ја  силува под закана со нож во хотелска соба, при што подоцна а тој ја обвинил дека сакала да го убие.

Во московската програма „On Air Live“, раскажала дека се спротиставувала на неговите напади, но дека ја повикал во работно време да дојде во хотелот во кој престојувал. 

-Почна сексуално да ме вознемирува, да ми ги допира колената. Сфатив дека морам брзо да одам, вели таа.

-Побегнав во ходник, но тој ме фати за коса и извлечка во собата. Зема нож и ме притисна на ѕид, држејќи ме за врат, почна да ме дави, продолжува таа.

После тоа ја натерал да се соблече.

-Ужасно се плашев, не толку дека ќе ме силува, најмногу се плашев дека ќе ме убие, кажала манекенката.

Таа успеала да се тргне од него и гола скокнала низ прозор, а преживеала само благодарејќи на тоа што паднала на тенда.

Се уште се опоравува во болница од повеќекратните повреди на грбот кога е уапсена. Вели дека два пати е оперирана и дека и вградиле титаниумска плочка во грбот, како повторно би можела да оди.

-Полицијата едноставно ме извлече од кревет. Во тоа време можев само да ги мрднам прстите и вратот. Ме сместија количка, ми го одземаа телефонот и ме однесоа.

Таа додава дека е обвинета дека го нападнала Пакистанецот со нож.

-Тоа е измислица. Тоа е муслиманска земја, во која законот ги штити мажите, вели таа.

Стетсјук се вратила во Русија после три месеци во затвор, додека нејзиниот шеф кој бил депортиран во Пакистан, поминал без казна.

Манекенката сепак признава дека згрешила што ја прифатила работата и вели дека имала „луда среќа“.

Најчитани

Твитови