Овие намирници се најголем непријател на забите!

Белата насмевка ја посакуваме сите, бидејќи делува здраво и свежо, а на лицето му дава младолик изглед. Доколку ви се чини дека вашата насмевка и понатаму не е доволна блескава, иако доволно време посветувате на оралната хигиена, можеби треба нешто друго да промените. Ова се најголемите непријатели на забите.

Кафе

Многу луѓе едноставно го обожаваат овој напиток. Наутро ги буди и им дава енергија, а ритуалот на пиење кафе е неизбежен дел од секојдневието. Колку и да претставува уживање, кафето носи неволји во облик на дамки на забите. Зачестената консумација на овој напиток, може да ја промени бојата на забите за неколку нијанси.

Чај

Ако сте љубител на чаевите, сигурно веќе сте чуле дека немаат најдобро влијание на бојата на забите. Иако е помалку штетен за забите од кафето, треба да внимавате и да избегнувате често внесување ако забележите дека забите ја менуваат бојата.

Кармин

Несоодветна боја на кармин може да го промени општиот впечаток за белината на забите. Забите може да изгледаат и до неколку нијанси потемни , па дури и жолти. При избирањето на кармин важно е да избегнувате розови и оние со боја на пудра, а да користите црвени нијанси кои го неутрализираат жолтилото. Доколку не сте фан на црвените кармини, може да користите и кармини со ефект на сјај кои ги прекриваат темните бои.

Супер мазна кожа на нозете: Направете ја оваа смеса, почекајте 30 минути, а резултатот ќе ве воодушеви!

Ниските температури и студениот ветар можат да ја оштетат нашата кожа. Поради ова, таа често знае да биде сува и груба во зима, но можете да ја направите помека со три состојки.

Постојаната промена на температурата, влегувањето од студена просторија во топла, доведува до зголемено сушење на кожата, лупење, грубост, црвенило и нееластичност на кожата, што во исто време претставува голем предизвик за нега на кожата.

Се што треба да направите е да измешате две лажици кафеав шеќер и две лажици кафе со кокосово масло. Кога ќе направите паста, нанесете ја на нозе.

Потоа завиткајте ги нозете со проѕирна фолија. Почекајте половина час, а потоа измијте ги...

Со помош на овој трик, фластерот повеќе нема да се одлепи!

Кога ќе се повредат, децата често наоѓаат утеха во шарениот фластер кој, сепак, брзо се одлепува и станува нефункционален. Вака залепен фластер ќе издржи било каков напор на игралиштето или егзибициите во детската соба, без да се одлепи од прстот. Пробајте го овој трик!

На погребот на Шабан Шаулиќ се појави и неговот вонбрачен син!

Покрај огромната маса на луѓе, семејството, кумовите, колегите, пријателите, беојните обожаватели…. помеѓу блиските луѓе на Шабана Шаулиќ на неговиот погреб на Новите гробишта во Белград се појави и неговиот вонбрачен син.

Роберт Шаулиќ (47) како што пренесуваат срските медиуми, не сакал да дава никакви изјави.

Ова е првпат Роберт да се појави во јавноста. Роберт последните месеци не зборуваше со Шабан, а премногу близок со својот татко никогаш и не бил, велат добро упатените.

Тој, како што се дознава, исто така не зборува ниту со децата на Шабан, полубратот Михајло и полусестрите, Санела и Илда, како ни со нивната мајка, сопругатата на Шабан, Гоца Шаулиќ.

Најчитани

Твитови