Вистини за браковите без секс!

Се случува и навистина е нормално некоја долга врска или брак во даден момент да има „сушен“ период.

Вкоренетото верување е дека ако тоа се случи, тогаш веќе по дефиниција може да се констатира дека нема љубов, страст и привлечност. Сепак, сето ова е мит, а во голем број случаи и лага. Вистината е дека постојат врски и бракови кои се среќни и без сексот, бидејќи тој не им е основа за добриот однос на партнерите.

Може ли да опстане брак без секс? Одговорот е повеќе од јасен - може.

Ваквиот брак е осуден на пропаст

Всушност вистинскиот мит е дека постојат долги бракови во кои редовно има страст, привлечност и секс. Некои парови успеваат подолг период да го задржат овој интензитет, но секојдневните обврски и грижата за семејството внесуваат многу поинаква динамика во животот.

Сè додека постои разбирање, почит и љубов, бракот не е пропаднат поради тоа што одреден период немало страст. Всушност, еден брак може да опстане без секс, но не и без почитта и љубовта.

Ако нема секс, нема ниту привлечност

Уште еден мит кој се граничи со лага. Недостатокот на желба за секс може да се должи на многу фактори како што се стрес, нарушено здравје, професионални обврски или некоја друга криза. Во овие случаи партнерите уште имаат привлечност, но ситуацијата не го стимулира либидото.

Кога еднаш ќе се престане со секс, нема назад

Не залудно се кажало дека секогаш може повторно да се разгори страста. Понекогаш се случува сексот едноставно да биде одложен поради многу други обврски како што е обезбедувањето на егзистенција или чувањето на детето.

Но, многу парови всушност го доживуваат златниот период на својот брак откако ќе им се осамостојат децата и кога имаат повеќе време за себе.

Не постои решение за овој проблем

Намаленото либидо и изгубената желба за секс не се ретки појави. Најважно е разговорот со партнерот да биде отворен и да му објасните што ви се случува. Одговорете го најискрено прашањето зошто имате сè помалку секс. На тој начин полесно ќе дојдете и до решение на проблемот.

Дали е тоа одреден лек за хронична болест, траума, стрес или нешто сосема друго? Додека не го најдете виновникот, нема да го најдете ниту решението.

Ако нема секс, исчезнуваат и љубовта и поврзаноста

Апсолутно неточно. Секогаш може да се одржува брак со љубов и почит, а со намалена или никаква интимност. Можеби веќе не сте спонтани и страствени како на почетокот на врската, но тоа во никој случај не значи дека веќе нема љубов.

За волја на вистината, блискоста се заснова и на многу други нешта а не само на интимниот чин.

Дерматолозите откриваат: Кокосовото масло е одлично но не делува лековито на сите типови кожа!

Веќе подолго време се зборува дека кокосот е лековит, и за бјути предностите од кокосовото масло, за неговите својства кои одлично делуваат на кожата и косата, за лекување на лузни и спречување на стареењето на кожата.

Според дерматологот и научник Џошуа Зејкнер, кокосовото масло е сепак “тешко” за лицето.

“Ова масло има многу бенефиции, но ги затвора порите. Во основа, кокосовото масло е многу заштитено и наместо да се апсорбира во кожата, останува на неа. Посебно не се препорачува за лицата кои се склони на акни и митесерии”.

Иако кокосовото масло е богато со витамин Е, линолска киселина која ја смирува иритантната кожа, сепак ова масло не се покажа како добро за бробата против акни.

Само во одредени случаеви се покажа како одлично против воспаление на кожата и акните:

“Овде мора да ги имаме во предвид гените отколку лековитите својства на маслото. На одредени типови на кожа, маслото од кокос им одговара, а на други не. Некои се многу чувствителни на овој производ, други не и во тие случаеви генетиката игра важна улога”.

Кафето е лек за луѓето со срцеви заболувања!

Новото истражување вели дека секојдневното пиење кафе и чај може да биде од корист за луѓето кои имаат проблеми со срцето и ја поврзало консумацијата на кофеин, како состојка на овие два популарни пијалаци, со намалувањето на стапката на аритмии и абнормален срцев ритам.

Аритмија е состојба во која срцето бие премногу брзо, побавно или има нееднаков ритам. Многу лекари ги советуваат пациентите со атријална или вентрикуларна аритмија да избегнуваат пијалаци кои содржат кофеин. Но овие научници го покажале спротивното.

Тие анализирале 11 значајни научни студии, во кои вкупно биле вклучени 360.000 луѓе и откриле дека кофеинот нема никакво влијание на вентрикуларната аритмија, пишува Гардијан.

Анализата укажува дека внесот на кофеин од 300 милиграми на ден може да се смета за безбеден кај пациенти кои страдаат од аритмија. Тоа е, приближно, количина која е содржана во три шолји кафе.

Сепак, постојат бројни индивидуални разлики кога е во прашање чувствителност на ефектите на кофеинот, земајќи ги во предвид факторите кои водат до аритмии кај некои одделни случаи.

“Во студиите, во кои бил вклучен голем број луѓе, пациентите кои умерено конзумирале кафе и чај имале помал ризик за појава на проблеми со срцевиот ритам. Можно е тоа да влијаело позитивно на должината на нивниот животот”, заклучува тој.

Студијата беше објавена во научното списание на Американскиот колеџ за кардиологија.

Емотивна исповед: Вељко Ражнатовиќ ја отвори душата и прв пат јавно прозборе за неговото семејство и татко му!

Вељко Ражнатовиќ, синот на популарната пејачка Светлана Цеца Ражнатовиќ, почна професионално да се занимава со бокс. Вељко не крие дека неговата мајка би сакала нејзиниот син да се бави со нешто друго, но, секако го поддржува неговиот избор.

“Искрено, мислам дека мојот татко би сакал повеќе да сум некој дипломат, магистер или слично. Мислам дека би сакал да имам три универзитети, но не се сомневам дека би бил горд на мојот избор и триумфи “, изјави Вељко за српски магазин.

Тој вели дека сака да се ослободи од стереотипите “момче на мама”, па затоа избрал боречка вештина.

“Можеби тој  стереотип ме натера на тој спорт  спорт каде што не постои мајка, татко, баба,  дедо. Сам одам во рингот и се борам за својот живот. Јас сум син на Цеца и од тоа не можам да побегнам. Но,  јас сум исто така, син на Аркан и брат на Анастасија“, продолжува Вељко.

Тој верува дека ќе дојде денот кога ќе се наречат само по неговото  име и презиме. Против предрасудите кои постојат околу него, но поради популарноста на неговата мајка, научил да се бори.

Најчитани

Твитови