Оживејте ја просторијата и внесете цвеќе во својот дом!

Оживејте ја просторијата и внесете цвеќе во својот дом. Освен што го збогатуваат просторот, собните билки го прочистуваат воздухот и го елиминираат штетниот дим од цигарите.

Скоро секое место во куќата одговара на некој вид на билка, но не и секоја позиција. Заради тоа, пред да купите цвеќе, важно е да одредите на кое место најдобро ќе се

прилагоди. Билките не смеат да бидат изложени на директна сончева светлина, бидејќи цветот и листовите можат да изгорат. Провевот може да предизвика губење на бојата и

опаѓање на лисјата, а во најлош случај и целосно изумирање на растението. Саксиите немојте да ги чувате околу телевизорот, ниту во близина на грејни тела. Растенијата апсорбираат топлина, која предизвикува сушење на коренот и листовите.

За кујната најпогодни се мали зачински растенија, кои можете да ги засадите во стари бакарни или порцелански садови. Заради променливата температура и испарувањето во кујната, таа не е идеално место за одгледување, но доколку во неа има доволно светлина, може да одгледувате Trandescantia, Аралија, или фикус.

Спалната соба обично е поладна и помирна просторија, со помалку штетни испарувања, па за тука погодни се растенија кои не бараат екстремни температури. Ако има доволно светло, би било идеално место за камелија, циклама, хотензија, каланхоја…

Во купатилото најдобро ќе успеат отпорните билки, кои одговараат темни и влажни места. Тоа се кралската бегонија, фикуси, бршлени, папрат. Но, во купатилото никако немојте да ги чувате растенијата на кои им е потребно сонце, како кактус, циклама, афричка љубичица.

Ходникот, доколку не е мрачен и изложен на провев, може да е погоден за растенија на кои им е потребна ладна и мирна средина, со многу простор за ширење, како драцена и шефлер. Во помалите предсобја може да одгледувате кралска бегонија или папрат, а на скалите бршлен, клорофитум и собна лоза.

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови