Помалку познати факти за Хабиб Нурмагомедов!

Во споредба со Конор Мекгрегор, Хабиб Нурмагомедов им е помалку познат на луѓето. Откако минатиот месец беше најавена првата борба меѓу нив двајца, луѓето почнаа да искажуваат поголем интерес за Дагестанецот.

Сега кога стана шампион, интересот е уште поголем. Токму затоа на едно место собравме интересни факти за него.

1. Тешко детство

Хабиб Нурмагомедов е роден и израснат во екстремно тешки и сурови услови, во смисла на географски и политички опкружувања. Роден е во студените планини на Дагестан, место во близина на Русија, жртва на тероризам и сиромаштија. Неговиот татко е самбо шампион, искусен во боречки вештини и личен тренер на Хабиб.

2. Има освоено многу награди

Хабиб нема постигано успеси само во октагонот на UFC, туку и надвор од него. Тој двапати има освоено злато на самбо натпревар. Двапати освоил злато на Руското национално првенство во самбо. Има освоено два натпревари во Северна Америка, победник е и на други шампионати.

3. Стана татко на денот на неговата UFC 219 борба

Ноќта на UFC 219 во 2017 година не беше само момент што ќе ја дефинира неговата кариера туку и неговиот личен живот. Тој го порази Барбоза и истата ноќ стана татко, неколку часа по мечот.

4. Никогаш нема изгубено борба

Не само што ја има добиено секоја борба туку и никогаш нема изгубено рунда. Токму ова го разликува од другите борци. Тој не дозволува ништо да го запре.

5. Тој е еден од најпопуларните спортисти во Русија

Хабиб е национален херој во овој спорт за рускиот народ и каде и да оди Русите го поддржуваат.

6. Досега се соочил со двајца врвни противници

Едсон Барбоза на UFC 219 и Рафаел Дос Ањос се двете значајни имиња на листата противници на Хабиб, а кои можат да се наречат тешки противници. Конор Мекгрегор е далеку над овие две имиња, тој има уникатен стил на борба.

7. Закрепна од повреди по две години пауза

Хабиб го сака овој спорт и тоа се гледа и надвор од рингот. Малкумина знаат дека две години беше отсутен од UFC, од април 2014 до април 2016. Толку му беше потребно за да закрепне од повредите здобиени на тренинзи. Имал периоди и кога сакал да се откаже, но неговиот татко е причината за враќање во октагонот.

Облечена во црно: Јелена Карлеуша се појави на судење со Цеца (фото)

Во Основиот суд во Нов Белград се продолжува судењето меѓу Светлана Цеца Ражнатовиќ и Јелена Карлеуша.

Откако претходниот пат Јелена избегна да се појави во судот, овој пат пристигна.

Цеца ја тужеше Јелена поради изјавите во еден лист дека Ражнатовиќ го нарачала убиството Зоран Давидовиќ Чанде, а Карлеуша денес во судот се појавила облечена во црно од глава до пети.

Јелена прва влегла на судењто и прва излегла. Пејачката била нерапсоложена и не сакала да дава изјави.

Од друга страна, Цеца била расположена, а нејзиниот адвокати истакна дека судењето е одложено.

„Бараше десквалификација на судијата. Подобро нека се изјасни браникот, ќе видиме што ќе одлучи претседателот на судот по барањето за десквалификација на судијата“ изјави адвокатот на Цеца.

За потсетување, Јелена исто така се тужи и со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш со кого наводно имала афера. На претходното судење со Огњен, пејачката не се појави бидејќи е во жалост поради смртта на нејзината мајка.

КАСАНДРА: Лумпувам со песните на Цеца и Карлеуша, го обожавам Ѓоковиќ!

Не пропуштам ни еден тениски меч од Ѓоковиќ. Јас сум негов најголем фан, просто го обожавам. Сакам да танцувам со песните на Цеца и Карлеуша иако не разбирам ниту еден збор, изјави за информер.рс, популарната глумица Кораима Торес, која ја играше улогата на Касандра.

Кораима Корес, звездата на теленовела “Касандра”, која ја обележија деведесеттите години ширум светот, во интервју за Информер изјави дека ги обожава србите.

Венецуелската глумица откри дека лудува по Новак Ѓоковиќ и лумпува на песните од Цеца и Карлеуша.

Дали сте слушнале за некои наши звезди?

Секако, слушнав за Цеца и Карлеуша, ми се свиѓаат двете. Сакам да играм на нивните песни. Жалосно е што ништо не разбирам, но тоа не ме спречува да уживам во нивната музика. Ми се свиѓа тој ритам.

Кога можеме повторно да те очекуваме во Србија, ти не посети 1997 година?

За мене таа посета беше неверојатна. Преубаво искуство кое го чувам посебно во моето срце. Ја запознав вашата култура и традиција. Сонувам дека пак ќе дојдам. Се надевам дека ќе бидам во можност.

По што е позната Касандра?

Таа серија обори многу рекорди во светот. Големата љубов помеѓу двајца млади ги разнежи срцата на многу. Касандра ми ја отвори вратата во целиот свет и ми го промени животот. Поради успехот на таа серија која се случи во Колумбија, јас се преселив овде каде живеам и работа,

Кораима Торес е венецуелска актерка. Родена е на 6 јуни 1973 година во Валенсија.

Нејзините први улоги ѝ биле во теленовелите “Гарденија” и “Алондра”.Првата главна улога ја добила во 1992 година во теленовелата “Касандра”, што е прикажувана во повеќе од 100 земји.

После тоа отиде во Колумбија, каде ја добила главната улога во теленовелата “Соништа и огледала”. Нејзин партнер во таа сапуница е колумбискиот актер Николас Монтеро. Се заљубиле и се зеле во 1996 године.

Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше да го затвори својот имот за сите посетители, поради виралните фотографии со полиња на сончогледи кои многу Instagram верници се мотивираа веднаш да тргнат на пат и да прошетаат по споменатите полиња, така што и самите да станат вирални. И ова не е единствен пример, бидејќи заработката од добри фотографии ги преминува сите граници.

Оние кои се веќе некое време на Instagram сигурно забележале некои шаблони во однесувањето на другите луѓе, едноврсни видови на фотографски навики, бидејќи на истата локација се појавуваат повеќе налози, а фотографиите се врамени и филтрирани на скоро ист начин. Така, некои јавни места, природни атракции, се доволно лоша среќа да станат омилена дестинација за љубителите на Instagram од поширокиот регион, а вниманието е фокусирано на просторот кој до тој момент претставува светилиште за локалното население, а кое често излегува од контрола.

Така, секоја ливада во цветање брзо се полни со инфлуенсери, особено во развиените делови од светот каде што од таквите активности и заработуваат. Horde инфлуенсери не само што се сликаат на чувствителните простори, туку и добро газат, берат цвеќиња и после себе оставаат помал хаос. Тоа што луѓето непримерно се однесуваат во природа не е ништо ново, но се чини дека проблемот еволуира како што се развиваат мотивите за излегување во природа.

Поради оваа причина се јавуваат се повеќе интернет одмазници, а еден од нив е анонимен Instagram корисник кој го води профилот Public Lands Hate You, на кој укажува на оштетување од Instagram туризмот, опустошувањето кое инфлуенсерите го оставаат зад себе. Покрај тоа, анонимен корисник се обидува “нежно да ги едуцира инфлуенсерите”, и да им покаже како да не прават штети, а ако тоа не проработи Publik Lands ги контактира нивните спонзори.

Најчитани

Твитови