Најчести причинители за појавата на херпес на усните и како најбрзо да го излечите!

Кои се најчестите причини за појавата на херпес на усните?

- Контакт со лице што веќе е заразено од вирусот.

- Бакнување и пиење од иста чаша со лице што има развиен херпес на устата.

- Користење ист кармин или крпа за бришење со другарка или сестра.

- Штом еднаш ви се појавил херпес, тоа значи дека ќе го носите вирусот до крајот на животот. Тој одреден период е во латентна состојба, но може да се активира во секое време.

Под какво влијание херпесот може повторно да се активира?

Стрес, преголемо изложување на силно сонце, менструален циклус, неправилна исхрана, недостиг од сон, варирање на температурата, одредена нечиста храна, големо количество алкохол и уште многу други фактори може да предизвикаат повторна појава на херпес.

Како да го третираме херпесот?

Појавата на херпес на усните е навистина непријатно бидејќи е видлив за сите. Жените особено се нервираат кога треба да се подготват за излегување, а на усните имаат голем херпес на кој не смеат да става кармин. Тогаш се јавува дополнителна нервоза која негативно се одразува на брзината на неговото повлекување.

Херпесот на усните се лекува со специјални антивирусни лекови. Во аптеките постојат повеќе видови масти, а една од нив е „херпесан". Внимавајте да ја нанесувате на усните со чисти прсти. Ако ставите мало количество, пред да земете повторно од маста, измијте ги рацете за да спречите ширење на вирусот. За да не мора да ги лекувате меурчињата, штом почувствувате печење и чешање на дел од устата со благо црвенило, веднаш ставете од маста.

Уште едно засилување за Борусија Дортмунд: Пристигнува и Брант!

Напаѓачот на германската репрезентација ќе биде нов член на клубот од „Вестфален“. „Милионерите“ жестоко кренаа во летниот преоден рок. До сега потрошија околу 70 милиони евра и тоа за Пако Алкасер кој го откупија од Барселона, на Нико Шулц од Хофенхајм и Торган Азар од Мехенгладбах.

Иако Баер Леверкузен обезбеди пласман во Лигата на шампионите, сепак Џулија Брант се одлучи за чекор понапред. Преговорите помеѓу директорот на Дортмунд, Михаел Цорк и агентот на фудбалерот се веќе во тек, а најважно од се е дека играчот изразил желба да го облече дресот на „милионерите“.

Трансферот би требало да изнесува 25 милиони евра, колку што е откупната клаузула во договорот помеѓу Брант и „фармацефтите“. Реално, Германецот вреди многу повеќе, но Леверкузен мораше да ја прифати оваа клаузула кога го продолжуваа договорот со фудбалерот.

2 работи што се неопходни за долга и среќна љубов

Сигурно не постои рецепт за среќна врска, но постојат некои работи без кои врската не би успеала. Доколку сакате да дознаете дали вашата врска има потенцијал, размислете дали ги има следниве 2 нешта.

1. Слични особини

Веројатно сте слушнале дека спротивностите се привлекуваат, но ако гледате на долгорочен план, потребно е да имате некои сличности со партнерот. Односно, потребно е да делите одредени ставови и погледи за животот. Сепак, доколку сте различни, не значи дека вашата врска е осудена на пропаст. Најважно е да наоѓате компромис и меѓусебно да се надополнувате.

2. Сексуална компатибилност

Доколку сте компатибилни и уживате во интимноста, сè друго може да функционира. Без сексуална компатибилност, врската ќе страда, без разлика колку добро се согласувате во другите области.

НАСА планира првата жена да ја прати на Месечината до 2024 година

НАСА планира првата жена да ја прати на Месечината до 2024 година благодарение на дополнителни приливи во буџетот кои ги одобри американскиот претседател Доналд Трамп, пишува Си-ен-ен.

„Само 12 луѓе оделе по Месечината. Сите биле мажи и сите биле Американци“, вели директорот за комуникации на НАСА, Нетини Инклан, додавајчи дека послениот човек на месечината чекорел во 1972 година.

Наведува дека ни една жена никогаш не чекорела по Месечината.

 

Доналд Трамп во понеделникот откри дека ќе издвои дополнителни 1,6 милијарди долари за НАСА за да можат да „се вратат на Месечината“.

„Под моја управа ќе ја направиме НАСА повторно голема и ќе ја вратиме на Месечината, потоа одиме на Марс“, објави Трамп.

Зголемувањето на буџетот е по иницијалното барање на НАСА за 21 милијарди долари што ќе овозможи повторно враќање на Месечината.

Администраторот на НАСА Џим Бриденстајн изјави дека инвестицијата ќе овозможи НАСА да тргне напред во дизајн, развој и истражување.

Најчитани

Твитови