Позитивни и негативни страни: Руска актерка која со години работи во циркус, открива каков е животот далеку од дома!

„Додека ве боли грбот, вие изведувате на сцена со насмевка на лицето. Додека детето ве прашува: „Мамо, во кој град сме сега“ вие ставате силна шминка на лицето за да ги сокриете подочниците од напорното темпо“, открива Екатерина Запашној.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Профессионал экстра- класса. Кто это? ⠀ Психолог сказал: в специальности надо ставить цель, стать профессионалом экстра-класса? ⠀ Какой он ,этот АРТИСТ ЦИРКА ЭКСТРА-КЛАССА? ⠀ На кого рукой в эпилоге показывают? Или у которого есть звание заслуженного/народного артиста? Кто работает много жанров? Может он много зарабатывает? ⠀ Прочитав лекцию о том, как видят профессионала экстра-класса психологи, задумалась, кто же в цирке этот самый профессионал? ⠀ ▪️Профессионал всегда уважительно относится к своему коллеге и никогда не будет предлагать своих услуг, если его об этом не просят, но никогда не откажет в помощи, если просьбы поступят. ⠀ ▪️Профессионал своевременно и охотно прибегает к помощи своих коллег и легко говорит о своей некомпетентности в тех вопросах, где он некомпетентен. ⠀ ▪️Профессионал никогда не обещает 100%-ю гарантию успеха, а только гарантирует, что приложит все усилия. ⠀ ▪️Профессионал постоянно учится. ⠀ ▪️Профессионал знает коллег, уровень профессиональных навыков которых более высок, чем у него. ⠀ ▪️Профессионал физически здоров, материально достаточно обеспечен и счастлив в личной жизни. Чем выше уровень ⠀ ▪️Профессионал — это тот, кто не только сам владеет ремеслом, но и может этому научить другого. ⠀ .▪️Профессионал имеет широкое общее образование. ⠀ ▪️С профессионалом легко общаться, ибо он сложно устроен и может подстроиться под любого человека. У него нет ярко выраженного хобби. Его профессия — это и есть его хобби ⠀ ◾️В работе движения у профессионала плавные. Создается даже впечатление некоторой медлительности. Но из-за отсутствия лишних движений работает он быстро. ⠀ КАК ВЫ ОПРЕДЕЛЯЕТЕ ПРОФЕССИОНАЛА? ПО КАКИМ КРИТЕРИЯМ? И действительно ли надо стремиться стать этим самым «экстра классом»? ⠀ ⠀ ⠀ #профессионал #психология #circuslife #литвак #артист #цирк #artist #эмоции #фестиваль #idol #rose #flowers #extra #class #мск #msk #moscow #circusart #aerialstraps #запашная_оцирке

A post shared by ЕКАТЕРИНА ЗАПАШНАЯ (@katerina_ptica) on

 

Екатерина Запашној е руска актерка која со години работи во циркус. Има акробатски точки и отворено говори како изгледа животот во циркусот.

Покрај неа секогаш се нејзиниот сопруг Константин и нивната ќерка.

Екатерина вели дека иако работата во циркус ви изгледа како бескрајно патување и авантура, тоа сепак е рутина. Дури и кога се во најубавите градови на светот, артистите се посветени на работата и им останува навистина малку време за истражување, пред да заминат на друго место. Времето во најголем дел го користат за да се распакуваат и спакуваат.

И додека нивните раскошни костими и додатоци при настапите им изгледаат магично на гледачите, за артистите се голем товар при патувањата.

Екатерина открива дека на пробите артистите не изгледаат ни оддалеку толку гламурозно како на настапите.Пијат апчиња против болки и ставаат ластици на зглобовите поради напорното темпо. Нивото на повреди во циркусот е огромно.

Точките со животните се најболни и за публиката и за самите изведувачи. Екатерина има изведба со кучиња, но постапува многу внимателно со нив. Таа дури има и блог со едукативни совети и лични искуства со нив. Дресирањето на животните Екатерина го прави на внимателен начин и во склоп на циркусот секогаш има ветеринар.

Екатерина има правило секогаш да говори со нејзината ќерка како со возрасна личност и ја прашува дали е среќна. Таа ѝ чита приказни за добра ноќ и ја учи да комуницира со животните.

10 причини зошто треба да се вљубите во жена со хороскопски знак Риби!

Постојат многу добри причини зошто би требало да се состанувате со жена со хороскопски знак Риби. Таа е личност со којашто навистина ќе се забавувате. Во допир е со нејзината креативна и уметничка страна и секогаш ќе биде оригинална. 

1. Ве гледа со вистинска страст

Кога жената Риби ќе ве погледне во очи, секогаш ќе ја почувствувате нејзината страст. Нема никогаш да се посомневате во нејзините чувства кон вас. Нема никогаш да се прашувате дали навистина ѝ се допаѓате. Кога ќе го забележите начинот на којшто ве гледа, како ви го дава целиот свет, ќе сфатите дека таа е вистинската.

2. Обрнува многу внимание на детали

Ова е личност која секогаш ќе ги забележи малите нешта. Овие жени секогаш ве сфаќаат сериозно и доволно е многу малку за да ги возбудите.

3. Има силна интуиција

Рибите се луѓе со најразвиена интуиција. Поради ова секогаш ќе можете да им верувате на нејзините инстинкти кога станува збор за некоја тешка одлука. Овие жени навистина знаат како да ги слушаат нивните души. Знаат како да обрнат внимание на знаците и на сè што универзумот се обидува да им каже. Никогаш нема да се чувствувате изгубено кога ќе бидете заедно.

4. Креативна е

Таа е навистина емотивна, но секогаш може да ги насочи нејзините емоции во нејзината уметност и креативност. Кога чувствува нешто, го чувствува навистина силно. Без сомнение секогаш ќе чувствувате почит кон нејзината креативна страна.

5. Сочувствителна е

Таа е вистински емпат и секогаш е свесна за чувствата на луѓето околу неа. Одлично го чита расположението на другите и секогаш ги насочува чувствата на луѓето кои се во нејзино друштво.

6. Се движи по свој ритам

Оваа жена не се потпира на туѓото мислење само затоа што е популарно. Таа си има свои цели и соништа и секогаш ќе ги прави работите на нејзин начин, без разлика што ќе мислат или ќе ѝ кажат другите.

7. Навистина е привлечна

Жените Риби се вистински романтичари и знаат дека сексот е дел од секоја романтична љубов. Тие дефинитивно доминираат на овој фронт. Не се плашат од физичката интимност бидејќи знаат дека сексуалноста има голема улога во страста и во врската.

8. Интелигентна е

Многу луѓе мислат дека само затоа што се премногу емотивни, Рибите не се многу паметни луѓе. Ова е голема заблуда. Рибите се навистина интелигентни жени кои ги разбираат човечките емоции и однесувања повеќе од кој било друг. Поради ова секогаш знаат да се однесуваат пристојно.

9. Интроверт е

Рибите не се личности кои постојано бараат забава и не сакаат големо друштво или гужва. Не чувствуваат потреба да се опкружат со луѓе кои едвај ги познаваат. Рибите сакаат интимност, па не мора да се грижите дека ќе ве однесат на настан на кој не сакате да присуствувате.

10. Сестрана е

Како дванаесетти знак во зодијакот, Рибите имаат наследено многу особини од останатите знаци. Тие можат да ви дадат од сè по малку, па никогаш нема да чувствувате дека ви недостига нешто.

Природен и ефикасен сируп од коприва за прочистување на крвта!

Сирупот од коприва често се користи за прочистување на крвта, но тој исто така може да биде и вкусен и освежителен пијалак доколку го промешате со малку минерална вода и лед. Овој сок е одличен против реума и артритис, а со оглед на тоа што копривата содржи и многу железо, се препорачува и за борбата против анемијата. Сокот можат да го пијат и оние што имаат астма и проблеми со кожата. Исто така се верува и дека ги спречува респираторните и уринарните проблеми, како и опаѓањето на косата. Најдоброто е што не морате секогаш да го разблажувате со вода, слободно прелијте го сирупот и врз палачинки и изедете го за појадок.

Едноставен сируп од коприва

Потребни состојки:

1 килограм листови од млада коприва

250 милилитри вода

Природен засладувач

Начин на подготовка:

Измијте ги и исчистете ги листовите од коприва, па потопете ги во вода и варете ги на среден оган околу 1 час, постојано додавајќи вода за да не испари целосно. Потоа процедете, додајте го засладувачот и почекајте целосно да се растопи. Добиениот сируп сипете го во стаклено шише и добро затворете.

Сируп од коприва, мед и лимон

Потребни состојки:

400 грама свежи млади листови од коприва

6 големи лимони

5 лажици мед

1 литар вода

Засладувач

Начин на подготовка:

Измијте ги копривите и исечкајте ги. Ставете ја водата во тенџере заедно со засладувачот. Почнете да варите, со повремено мешање, додека не почне да врие. Почекајте 5 минути откако ќе зоврие, а ако се појави пена на површината, отстранете ја со лажица.

Ставете ги копривите во керамички сад и прелијте ги со шеќерен сируп. Поклопете со линија и притиснете со тешка чаша или тегла. Оставете да отстои 10 минути. Потоа додајте го лимоновиот сок и медот. Исцедете така што ќе ги одвоите копривите. Кога ќе го добиете сирупот, процедете го низ цедалка ако има потреба, па сипете го во стерилизирано шише, затворете и оставете го на ладно и темно место.

За да направите сок за пиење, наполнете 1/4  од чашата со сируп, а 3/4 со вода. Сирупот може да трае 6 месеци.

Здравствени придобивки

Намалување на симптомите од менопауза

Намалување на менструалните грчеви и болки

Разбивање на камењата во бубрезите

Намалување на хипертензијата

Олеснување на симптомите на болести на дишните патишта

Олеснување на симптомите на астма

Сопирање на крвавењето

Намалување на ризикот од рак на простата

Елиминирање на алергискиот ринитис

Намалување на мачнината

Лекување настинка

Помагање при остеоартритис

Намалување на проблемите со дигестивниот систем, како дијарејата

Намалување на гингивитис

Намалување на воспалителните процеси во организмот

Тинејџерка доживеа вистински хорор отако реши јавно да си ја продаде невиноста за да си купи нов iPhone!

Тинејџерка која сакаше да си ја продаде невиноста за да си купи нов iPhone, откако се појави во хотелската соба остана во шок. Ксиао Чен својата понуда ја објави на онлајн форум, а за невиноста бараше 20.000 јуани (околу 2.500 евра).

Но, кога девојката се најде сама во собата со четворица мажи кои почнаа да ја „злоставуваат„ ненадејно се појави Нана, позната блогерка од Пекинг. 

Нана ја организираше сета таа „акција“ за да ја научи девојката на памет. На интернет ја нашла објавата со која девојката ја нуди својата невиност, а потоа се преправала дека е секретарка на богат клиент, па ја викна Ксиао на разговор.

Сето тоа тајно го снимаше, а на снимката се гледа како девојката вели дека сака да ја продаде својата невиност за да си купи iPhone 8, бидејќи „сите нејзини пријатели веќе имаат таков“.

Нана, инаку, во својата емисија се занимава со животните ситуации на луѓето, а при разговорот со тинејџерката се обиде да ја одврати од намерите. Не успеа во тоа, па Ксиао доби депозит.

Најчитани

Твитови