Позитивни и негативни страни: Руска актерка која со години работи во циркус, открива каков е животот далеку од дома!

„Додека ве боли грбот, вие изведувате на сцена со насмевка на лицето. Додека детето ве прашува: „Мамо, во кој град сме сега“ вие ставате силна шминка на лицето за да ги сокриете подочниците од напорното темпо“, открива Екатерина Запашној.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Профессионал экстра- класса. Кто это? ⠀ Психолог сказал: в специальности надо ставить цель, стать профессионалом экстра-класса? ⠀ Какой он ,этот АРТИСТ ЦИРКА ЭКСТРА-КЛАССА? ⠀ На кого рукой в эпилоге показывают? Или у которого есть звание заслуженного/народного артиста? Кто работает много жанров? Может он много зарабатывает? ⠀ Прочитав лекцию о том, как видят профессионала экстра-класса психологи, задумалась, кто же в цирке этот самый профессионал? ⠀ ▪️Профессионал всегда уважительно относится к своему коллеге и никогда не будет предлагать своих услуг, если его об этом не просят, но никогда не откажет в помощи, если просьбы поступят. ⠀ ▪️Профессионал своевременно и охотно прибегает к помощи своих коллег и легко говорит о своей некомпетентности в тех вопросах, где он некомпетентен. ⠀ ▪️Профессионал никогда не обещает 100%-ю гарантию успеха, а только гарантирует, что приложит все усилия. ⠀ ▪️Профессионал постоянно учится. ⠀ ▪️Профессионал знает коллег, уровень профессиональных навыков которых более высок, чем у него. ⠀ ▪️Профессионал физически здоров, материально достаточно обеспечен и счастлив в личной жизни. Чем выше уровень ⠀ ▪️Профессионал — это тот, кто не только сам владеет ремеслом, но и может этому научить другого. ⠀ .▪️Профессионал имеет широкое общее образование. ⠀ ▪️С профессионалом легко общаться, ибо он сложно устроен и может подстроиться под любого человека. У него нет ярко выраженного хобби. Его профессия — это и есть его хобби ⠀ ◾️В работе движения у профессионала плавные. Создается даже впечатление некоторой медлительности. Но из-за отсутствия лишних движений работает он быстро. ⠀ КАК ВЫ ОПРЕДЕЛЯЕТЕ ПРОФЕССИОНАЛА? ПО КАКИМ КРИТЕРИЯМ? И действительно ли надо стремиться стать этим самым «экстра классом»? ⠀ ⠀ ⠀ #профессионал #психология #circuslife #литвак #артист #цирк #artist #эмоции #фестиваль #idol #rose #flowers #extra #class #мск #msk #moscow #circusart #aerialstraps #запашная_оцирке

A post shared by ЕКАТЕРИНА ЗАПАШНАЯ (@katerina_ptica) on

 

Екатерина Запашној е руска актерка која со години работи во циркус. Има акробатски точки и отворено говори како изгледа животот во циркусот.

Покрај неа секогаш се нејзиниот сопруг Константин и нивната ќерка.

Екатерина вели дека иако работата во циркус ви изгледа како бескрајно патување и авантура, тоа сепак е рутина. Дури и кога се во најубавите градови на светот, артистите се посветени на работата и им останува навистина малку време за истражување, пред да заминат на друго место. Времето во најголем дел го користат за да се распакуваат и спакуваат.

И додека нивните раскошни костими и додатоци при настапите им изгледаат магично на гледачите, за артистите се голем товар при патувањата.

Екатерина открива дека на пробите артистите не изгледаат ни оддалеку толку гламурозно како на настапите.Пијат апчиња против болки и ставаат ластици на зглобовите поради напорното темпо. Нивото на повреди во циркусот е огромно.

Точките со животните се најболни и за публиката и за самите изведувачи. Екатерина има изведба со кучиња, но постапува многу внимателно со нив. Таа дури има и блог со едукативни совети и лични искуства со нив. Дресирањето на животните Екатерина го прави на внимателен начин и во склоп на циркусот секогаш има ветеринар.

Екатерина има правило секогаш да говори со нејзината ќерка како со возрасна личност и ја прашува дали е среќна. Таа ѝ чита приказни за добра ноќ и ја учи да комуницира со животните.

Мусака со тестини: Брз ручек кога „не ви е до готвење“!

Денеска едноставно не е ден за готвење. Времето е идеално за проештки, па поради тоа ви донесуваме еден прекрасен рецепт за вкусна мусака која бргу се подготвува…

Потребно е: 200 г тестенини, 200 – 300 г. мелено месо, 1 главичка кромид, 2 чена лук, масло, зачини по вкус, 2 јајца, 200 г кисела павлака, кашкавал, плус 1 јајце.

Подготовка: сварете ја тестенината, исцедете и додајте малку масло, измешајте да не се залепи. На масло пропржете го ситно сечканиот кромид со лукот, додајте го меленото месо, и него испржете го, зачинете по вкус. Тавата намачкајте ја со масло. Изматете ги јајцата со киселата павлака и додајте во тестенината, измешајте. Половина ставете во тавата, израмнете па нанесете го меленото месо. Ставете ја втората половина тестенина. По површината изрендајте малку кашкавал и ставете во рерна загреана на 200 степени., Печете околу 30 минути, додека убаво не поцрвени.

Брутално искрен хороскоп за секој знак!

Како што постојат особини и постапки кои делуваат магнетно привлечни во очите на другиот, исто така постојат и карактеристики и дела кои го предизвикуваат спротивниот ефект. Што вели астрологијата на оваа тема? Прочитајте подолу!

Овен

кажувате работи пред добро да размислите. Последицата на таквото однесување е многу повредени луѓе во вашата околина. Иако тоа не го правите намерно, вашата искреност сепак честопати е многу брутална.

Бик

Цврсто се држите до своето мислење и не се откажувате од него по никоја цена. Дури и кога ви докажуваат дека не сте во право вам не ви паѓа на памет да попуштите со вашите тврдокорни ставови.

Близнаци

За волја на вистината, сакате да озборувате и прераскажувате трачеви кои вам ви се раскажани во четири очи. Поради тоа луѓето лесно губат доверба во вас, бидејќи мислат дека тоа ќе го направите и со нивните тајни.

Рак

Важите за личност која луѓето лесно можат да ја повредат или навредат. Луѓето околу вас имаат чувство дека е доволен само еден погрешен збор за подоцна да се соочат со бурна реакција од ваша страна.

Лав

За вас е важно секогаш да сте во центарот на вниманието. И честопати делувате премногу напорно за туѓите уши и очи. Незадоволни сте кога додека говорите не ве слушаат сите во просторијата, што на другите за многу брзо време почнува да им оди на живци.

Девица

Ситничарите до таа мера што размислувате за непотребни детали, па честопати пропуштате многу поважни работи. На нив воопшто не обрнувате внимание – а треба.

Вага

Поради некоја причина кај луѓето оставате впечаток дека глумите, односно дека не сте ни приближно такви како што се претставувате пред светот. А со лажни личности дружењето навистина е тешко.

Шкорпија

Вие сте големо злопамтило. Кога човек еднаш ќе се замери со вас, не сакате да го оставите на мира. Додека повеќето знаци се смируваат, вие извлекувате стари проблеми кога ви одговара и повторно ги вадите на маса.

Стрелец

Знаете дека на светот постојат и други луѓе, но вам ви се чини дека тие се помалку важни од вас. Не ве интересира она што го имаат да го кажат бдејќи верувате дека вие секогаш имате на ум нешто подобро.

Јарец

Честопати имате песимистички поглед на светот и проблем за секое решение. Со тек на време ова почнува многу да им пречи на луѓето во вашето опкружување.

Водолија

Намерно им пркосите на другите, само за да видат колку сте посебни. Дури и кога се сложувате со некого, вие имате навика да заземете спротивен став, сакајќи вашето мислење да остави посилен впечаток.

Риби

Со бујна фантазија и склоност кон мечтаење вие во реалноста не сте ни малку добар соговорник. Умеете да одлетате со мислите сред реченица, па тогаш станува очигледно дека воопшто не го ни слушате разговорот.

Најсреќниот човек на светот Матју Рикард – 72-годишен француски писател и монах на тибетскиот будизам!

Матју Рикард – тој е 72-годишен француски писател и монах на тибетскиот будизам, роден 1946. како син на филозоф и уметница.

Оваа титула ја добил по учествувањето во 12-годишната студија за медитација за сочувство која ја води невролог од Универзитетот Висконсин, докторот Ричард Дејвисон.

Дејвисон поставил 256 сензори во главата на Рикард, а скенирањата покажале дека кога Рикард медитира неговиот мозок произведува гама бранови, оние кои се поврзуваат со свеста, вниманието, учењето и парите, на ниво какво што науката сѐ уште нема забележано.

Преку скенирањето е откриено дека активноста во неговиот лев префронтален кортекс на мозокот, му дозволува да има незабележано чувство на среќа и многу мала можност за чувствување негативност.

Рикард, кој понекогаш медитира и по цел ден, признава дека се чувствува како среќна личност иако не сака да го нарекуваат најсреќен човек на светот.

Своите тајни ги открил репортерот на порталот businessinsider.com, кој со него разговарал во текот на Светскиот економски форум во Швајцарија. Неговиот прв совет е:

1. Престанете да размислувате јас, јас, јас, одговорот е во алтруизмот. Кога постојано размислуваме на себе, се заморуваме и потпаѓаме под стрес, што конечно доведува до чувство на несреќа. Ако сакате да бидете среќни, бидете добронамерни. Не само што ќе се чувствувате подобро, туку и другите ќе почнат да ве гледаат како подобра личност.

2. Меѓутоа, не дозволувајте другите да ве користат. Стремете се кон тоа да бидете разумно љубезни. Ако вашиот ум е преполн со добронамерност, ентузијазам и солидарност, а тоа е многу здрава состојба на умот која води кон благосостојба и процветување. На тој начин сте во многу подобра ментална состојба. Докажано е и дека ќе бидете поздрави.

Најчитани

Твитови