Чувајте цвеќиња во домот за подобро расположение

Сигурно и вие сте забележале дека кога сте во близина на цвеќиња се чувствувате некако поубаво. Неодамнешно истражување открива дека токму опкружувањето со цвеќиња е можеби наједноставниот начин да го подобрите расположението. Цвеќето кај луѓето поттикнува чувство на среќа и задоволство од животот, а влијае и на тоа како луѓето се однесуваат во одредени друштвени ситуации.

Моментално го менува расположението

Кога некој ќе добие подарок цвеќе, речиси во истиот момент тоа лице го обзема чувство на среќа и му изнудува насмевка на лицето. Тоа е показател за исклучително задоволство, а во истражувањето такво влијание цвеќето имало кај сите возрасни групи.

Долгорочно го подобрува расположението

Луѓето кои добиваат цвеќе се помалку вознемирени, депресивни и немирни, повеќе уживаат во сé што ги опкружува и се позадоволни од оние кои не добиваат цвеќе.

Го олеснува формирањето на поинтимни врски со другите

Луѓето кои се опкружени со цвеќе се подруштвени и се изложуваат на повеќе контакт со другите луѓе, особено со семејствата и пријателите.

Го прави просторот поведар и создава атмосфера на гостољубивост

Најголемиот дел од луѓето го поставуваат цвеќето на добро видливи места, на пример во дневната соба или во ходнико, односно ставаат цвеќе во просториите на својот дом во кои гостите се добродојдени. 

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови