Симптоми кои укаќуваат дека имате проблем со црниот дроб!

Ако вашиот црн дроб е оштетен, можно е да почувствувате болка во пределот на стомакот која пациентите ја опишуваат како прободувачка или пулсирачка

Правилното функционирање на црниот дроб е од витално значење за нашето здравје. Меѓу другото, црниот дроб ја прочистува крвта од алкохолот и лековите и ги неутрализира отровните супстанци, ги синтетизира основните телесни протеини, како што се протеините што го спречуваат згрутчувањето на крвта и протеините кои се борат против инфекции. Освен тоа, доставува хранливи материи во крвта.

Поради тоа, важно е да ги препознаете можните знаци на оштетување на црниот дроб…

1. Замор

Хроничниот умор и исцрпеност се најчестите симптоми на оштетување на црниот дроб. Лекарите претпоставуваат дека уморот и исцрпеноста настануваат како нус-производ од неврохемиските промени во мозокот и хормоналната неурамнотеженост. Заморот се јавува поради зголеменото ниво на токсични материи во крвта кои црниот дроб не може да ги отстрани поради намалената функција.

2. Сува кожа

Иритираната кожа и осипот се уште еден потенцијален знак на оштетување на црниот дроб. За да биде здрава, на нашата кожа и’ треба влажност што ја обезбедува преку телесните течности. Кога не добива доволно течности, не е невообичаено кожата добие поинаков изглед, како на пример црвенило на дланките и стапалата, жолта слузокожа, необјасниви темни или светли дамки на одредени делови од телото.

3. Болка во стомакот

Ако црниот дроб ви е оштетен, можно е да почувствувате болка во пределот на стомакот. Пациентите оваа болка ја опишуваат како прободувачка или пулсирачка. Таа ќе исчезне само со соодветно лекување на главниот проблем. Долгорочната употреба на лекови на своја рака може да доведе до оштетување на црниот дроб. Ако имате упорна болка што може да се опише на овој начин, а подолго време користите лекови, побарајте лекарска помош.

4. Мачнина или повраќање

Една од главните функции на црниот дроб е да ги отстранува сите токсични супстанции од телото. Кога таа функција е нарушена, може да се јават голем број проблеми, вклучувајќи и ненадејни промени во нормалното варење и метаболизам. Црниот дроб е голем орган во дигестивниот систем, па секоја состојба на црниот дроб се манифестира и преку проблеми со варењето. Мачнината и повраќањето се чести последици од насобирањето отрови што црниот дроб не може да ги елиминира.

5. Отечен стомак

Оштетувањето на црниот дроб го нарушува нормалното снабдување на органите со крв, што создава притисок во околните вени. Околните вени се одговорни за транспорт на крвта од слезината и цревата до црниот дроб. Прекинот на овој процес доведува до качување на крвниот притисок, состојба позната како портална хипертензија. Поради порталната хипертензија, во абдоменот се насобира течност и оваа појава се нарекува асцит. Асцитот може да настане и поради неспособноста на црниот дроб да синтетизира некои други крвни протеини.

6. Жолтица

Оштетувањето на црниот дроб може да доведе и до промена на бојата на очите и кожата. Ова се случува поради насобирање на жолчниот пигмент, познат како билирубин, кого црниот дроб не може правилно да го разложи. Жолтилото на очите и кожата се вика жолтица. Освен промени на изгледот на очите, жолтицата има и други симптоми, како што се темна урина, осип на целото тело и когнитивни оштетувања.

Добрата вест е што црниот дроб е многу прилагодлив орган, кој честопати може да се излечи самиот себе. Ако забележите некој од овие симптоми, консултирајте се со лекар. Како и за другите заболувања, и тука важи правилото: што побрзо се открие толку поуспешно и поефикасно е лекувањето.

Најсексапилните парови според хороскопот

Што хороскопскиот знак открива за нашите сексуални афинитети?

Припадниците на хороскопскиот знак Лав се палат на жесток секс, Шкорпиите се ненаситни, Близнаците и Овновите се мајстори за секс набрзина, Водолиите и Јарците сакаат секс играчки.

Овен
Сака да покаже доминација и во креветот. Сексуална енергија има на претек и многу е страствен. Ги сака сите пози каде може да го диктира темпото и да го потчини партнерот. Добро се сложува со сите огнени и воздушни знаци.

Бик
Бикот е исклучително сексуален, има способност да почувствува што е тоа што најмногу го возбудува партнерот. Ги сака сите пози и долга предигра. Посебно му одговараат личности родени во знакот на Шкорпија, како и останатите водени знаци.

Близнаци
Близнакот не спаѓа во групата на сексуални знаци, но умее да изненади. Неговото најсилно оружје е уметноста на заведување. Сака да зборува во текот на сексот. Му одговараат акробатски пози, а одлично се вклупува со Стрелецот и Водолијата.

Рак
Ракот е исклучително чувствителен знак кому му е потребно да сака за да може во сексот да ја покаже својата нежност и уметност. Во спротивно, нема да биде баш инспириран. Позите кои ги сака се оние во кои може да има близок контакт со партнерот. Му одговараат земјените знаци.

Лав
Желбата да биде најдобар не го напушта ни во сексот – секогаш е подготвен на сѐ. Сака жесток и активен секс и пози во кои може да надгледува. Му одговараат знаците Овен и Вага.

Девица
Овој знак има потешкотии да се опушти за време на сексот, така што му одговараат класичните пози. Добро се сложува со Јарците и Рибите.

Вага
Ужива во заведувањето и во сексот има многу побарувања. Смета дека го заслужува најдоброто, а партнерот исто така ќе добие потполно уживање. Ги сака позите кои ги откриваат сите способности. Добро се сложува со знаците Овен и Водолија.

Шкорпија
Во врската сексот е најважен за овој знак, па во креветот одлично се покажува. Сака необични пози. Си одговара со Бик, Риби и Рак.

Стрелец
По природа е ладен така што ги сака конзервативните пози и позите во кои партнерот е доминантен. Се сложува со Шкорпиите, Биковите и Раковите.

Јарец
Во креветот е многу слободен и оргинален, но исто така е склон кон чести авантури. Го возбудува сѐ, а особено провокативен изглед. Најмногу ги сака позите во стоечка положба. Му одговараат сите огнени и воздушни знаци.

Водолија
Овој знак во сексот сака сѐ и секогаш е отворен за иновации. Од сето она од што другите можеби се срамат, тој не. Го возбудува шепотењето. Се вклопува со Близнаците и Огнените знаци.

Риби
Во креветот умеат да направат вистинска магија. Особено ги возбудува мазење на стопалата и страстен бакнеж. Најмногу им одговараат Раковите, Шкорпиите и Девиците.

Љубовна игра: Како заведуваат хороскопските знаци?

Кога се работи за љубов, секој хороскопски знак има и сопствен стил. Некои се повеќе срамежливи и никогаш не го прават првиот чекор, за други пак тоа е сосема нормално.

Откриваме што му е најважно на секој хороскопски знак при заведувањето.

Овен 
Овенот заведува со многу самодоверба, и веднаш приоѓа кога некој му се допаѓа. Понекогаш ќе биде интересно доколку другата личност се однесува сосема спротивно. Затоа, кога ќе ви пријде Овен останете женствени и пуштете го да се помачи и да се прашува дали ќе излезете со него или не.

Бик 
Кај Бикот треба да знаете дека е потребно да ги привлечете сите негови сетила одеднаш. Кога веќе еднаш ќе успеете во тоа, тој ќе сака да ве допира и мириса, ќе му делувате магично и ќе се чувствувате посебно.

Близнаци 
Треба да ве интересираат многу теми и да знаете од сѐ по нешто, за да вашиот разговор премине во флерт. Духовито и неформално флертување брзо ќе довде до посакуваните резултати.

Рак 
Ракот заведува лежерно, а потребно е својата љубов (или потенцијална љубов) да ја изразувате во опуштено издание. Кога ќе бидете излезени во друштво потебно е да направите сите што се излезени со вас да се чувствуваат пријатно – тоа е она што му се допаѓа на Ракот.

Лав 
Доколку сакате да шокирате некого и ако се чувствувате хиперактивно, насочете ја вашата енергија кон личноста која ви се допаѓа, бидејќи покрај Лав сѐ ќе биде поинтересно отколку што сте очекувале.

Девица 
Ако сѐ ви оди како што треба, ако вашиот живот е среден и ако сте сестрана личност, културна и фина, сѐ што треба да направите е да се потрудите Девицата да го види тоа, бидејќи ќе знае да го цени тоа и да ве гледа со други очи.

Вага 
До љубовта дојдете индиректно – усните нека ви зборуваат едно нешто, а очите друго. Влезете во светот на личноста со која сакате да бидете и ставете го во недоумица дали ви се допаѓа или не.

Скорпија 
Покажете ја својата духовитост преку разговор, а потоа избегнувајте здодевни прашања кои сите ги поставуваат. Наместо тоа поставете некои „валкани“ прашања. Дури и ако сте со години заедно, вашите разговори секогаш треба да бидат „подбуцнувачки“ и шеговити.

Стрелец 
Ако сакате да го импресионирате Стрелецот треба целосно да средите сѐ кај себе, па дури и начинот на одење и говорење. Кога ќе успеете во тоа, слободно можете да ги покажете и вашите карактерни особини.

Јарец 
Овој знак ги сака игрите топло – ладно. Прво опсипете го со комплименти и внимание, а потоа игнорирајте го некое време. Тој нема да знае што следно може да очекува, а вам ќе ви се допадне неговото восхитено очекување.

Водолија 
На Водолиите им е важно вашето размислување за глобалните нешта. Сака места и настани каде што има многу луѓе. Ако знаете каде ќе има многу луѓе, таму и ќе успеете да му се приближите на некој со овој хороскопски знак.

Риби 
Одморете малку од возбудливо тактизирање и пробајте едноставно да бидете нежни. Тоа е баш она што му треба на оној што го посакувате, а е во хороскоп Риби.

Најсекси нешта кои се задолжителни после сексот и дополнително ќе ве возбудат

Мажите обожаваат да слушаат пофалби за нивните љубовни вештини. Секоја ситуација која вклучува топлина, влага, голи тела и физичка блискост, е добитна комбинација.

Колку и да е важен сексот во врската, подеднакво е важно и она што се случува после него.

Пофалби 
Мажите сакаат да слушаат пофалби за нивните љубовни вештини. Но, да не се лажеме, сите сакаме да добиваме такви комплименти. Затоа не се срамете, затоа што ако го пофалите, ќе го имате неговото целосно внимание.

Намокрете се 
Отидете заедно под туш или уживајте во долга, мирисна пенлива куппка. Секоја ситуација која вклучува топлина, влага, голи тела, е добитна комбинација. Помагајте си еден со друг при туширањето, и не заборавајте да се галите и бакнувате под доплата вода.

Масажа 
Нежната масажа е секогаш добра идеја, особено во моментите после сексот. Со масажа можете да одржите физичка блискост и да продолжите да му угодувате на неговите чувства. Само затоа што сексот завршил, не значи дека треба да ги држите рацете далеку еден од друг. Баш напротив!

Допирајте се 
Ако после сексот вие сакате уште, а тој не е баш најподготвен веднаш да тргне во нова акција, тогаш приредете му нешто што целосно ќе го излуди. Легнете покрај него, пригушете ги светлата и не му дозволувајте да ве допира. Гледајте го во очи и допирајте се самата себе, милувајте си ги градите, стомакот, клиторисот, и оставете го да ужива.

Најчитани

Твитови