Одлични совети како да изгледате модерно но во исто време и удобно за време на бременоста!

Изборот на соодветна облека во бременоста може да претставува вистински проблем. Најважното нешто што треба да го запомните, кога станува збор за модата е дека секое парче облека треба да биде пред се удобно па потоа модерно. Не мора да го промените Вашиот основен стил само затоа што сте бремени.

При разните хормонални промени, одредени материјали не се подносливи особено во првото тримесечје. Направете мали ревизии на Вашиот стил, едноставни, колку да се приспособите  на промените на Вашето тело.

1. Во првите неколку месеци Вашето стомаче нема многу да се познава, можете со мали едноставни трикови да ги комбинирате Вашите омилени парчиња облека. Избегнувајте ги само оние кои имаат ластик директно под градите.

2. Вашето тело се менува на многу брз начин. Овозможете му да се чувствува пријатно со избор на меки, природни материјали како што се памук, лен, свила и волна. Избегнувајте синтетички материјали, тие имаат поголема веројатност да предизвикаат алергии.

3. Ќе се менува и бројот на облеката. Немојте да се чувствувате непријатно ако побарате дури и неколку поголеми броеви од вообичеаениот. Најголема модна грешка сепак е изборот на премал број, нели?

4. Посетете некоја специјализирана продавница за трудници. Купете комотен пар фармерки, хеланки,панталони или здолниште, кои ќе можете да ги комбинирате во текот на целата бременост. Изберете облека што не се стеснува околу стомакот и глуждовите кои се доста чувствителни овие месеци.

5. Позајмете неколку маици и кошули од партнерот. Носете ги малку раскопчани за секси или секојдневен стил.

6. Долната облека е најважна. Купете неколку труднички градници кои немаат жица за поддршка на градите и овозможуваат природен и удобен изглед. Ако имате големи гради, спијте со градник за да си обезбедите заштита на ткивото кое е особено кревко за време на бременоста.

7. Модните додатоци се добредојдени. Марами, очила, обетки…..Изборот е Ваш. Препуштете се на Вашата имагинација и блескајте со Вашиот труднички сјај. Бидете шик. Вашата удобност значи среќно бебе.

Стилизирајте ја косата, со четка за заби!

Откако ќе ја стилизирате косата, едноставно испрскајте мала количина на лак за коса на четка за заби и нежно измазнете ги непослушните влакна, советува британскиот фризер Patrick Wilson

Познатиот британски фризер Patrick Wilson, кој работи со многу ѕвезди како Cindy Crawford и Kendall Jenner, откри зошто тој секогаш во фризерскиот прибор има четка за заби.

Тој вели дека четката за заби е одлично помагало за измазнување на непослушната коса и врвови.

– Таа е совршена алатка за усовршување на убавината на вашиот изглед, за беспрекорна завршна обработка. Понекогаш наједноставните трикови се најдобри кога станува збор за постигнување на изглед како на црвениот тепих – рече тој.

– Откако ќе ја стилизирате косата, едноставно испрскајте мала количина на лак на четката за заби и нежно измазнете ги неправилностите на косата – ја објасни постапката и препорачува инвестирање во четка со подобар квалитет, а не класична со која што повеќето луѓе ги мијат забите.

Тој ја демонстрирал оваа техника за време на фестивалот за убавина, Гламур во Лондон во 2019 година, на негова блиска пријателка и постојан клиент, пејачката Моли Кинг, која му беше модел во таа пригода.

„Кога Моли се појавува на телевизија или на црвениот тепих, мора да се осигураме дека нејзината коса ќе издржи добро“- рече тој.

Тикови за сите жени: Како да ги проширите чевлите кои ви се тесни?

Табелата со величини можеби била погрешна или стапалата ви се отечени; како и да е набиени палци и пликови по стапалата се загарантирани.

Растегнувањето обично се случува во ширина, а не во должина, бидејќи најдолниот дел од чевлите што е во директен контакт со земјата не може да се растегне многу. Затоа, колку и да ви се допаѓа одреден пар брендирани потпетици, не фрлајте си ги парите на број 38, ако всушност носите 39.

Употребете фен

Доколку се работи за кожени чевли, облечете два пара чорапи – колку подебели, толку подобро. Облечете ги чевлите и дувајте со фенот во нив на средна температура околу 30 секунди. Избегнувајте да дувате на едно место бидејќи може да ја оштетите кожата.

Повторете го процесот додека не почувствувате дека стапалото влегува полесно.

Ставете ги чевлите во замрзнувач

Наполнете една третина вода во мала ќеса за замрзнување. Заврзете ја убаво и осигурајте се дека нема дупка за да истече водата во чевелот. Ставете ја ќесата во чевелот во пределот на прстите, а потоа чевелот ставете го во замрзнувач додека водата не смрзне.

Кога мразот ќе се формира, може да го извадите чевелот дваесетина минути да се отпушти и потоа да ја повторите постапката сè додека не го растегнете доволно.

Купете растегнувач за чевли

Ова е едноставен алат и најмалку ризичен метод за растегнување на чевлите, односно нема да мора да се грижите дека ќе го уништите сјајот на новите чевли, ниту дека ќе ги оштетите со вода. Консултирајте се со чевлар за тоа каде може да се набави ваква алатка, инаку е достапна на amazon.com.

За да ги избегнете ваквите непријатни ситуации, најдобро е да се осигурате дека има барем 1 сантиметар простор од врвот на вашиот највисок прст на ногата до врвот на чевелот. Исто така, се препорачува да купувате чевли на крајот од денот, кога стапалата ви се малку отечени.

Лепа Брена не дозволи на Кија да биде дел од музички настан: „Или таа или јас - изберете!“

Кристина Коцкар беше предвидено да учествува на музички фестивал кој се одржа неодамна на Копаоник, каде што требало да настапи рамо до рамо со најголемите ѕвезди од регионот: Жељко Јоксимовиќ, Лепа Брена, Милица Павловиќ и „Парни ваљак“. И покрај желбата на луѓето од организацијата на фестивалот да ја донесат да пее, Кија беше исфрлена од листата на изведувачи, токму поради фолк кралицата Лепа Брена.

Таа буквално ги условила организаторите: “Или таа или јас”, бидејќи Брена смета дека не треба да споделува сцената со девојка од релно шоу, која има едвај двее-три песни и пее само од пред неколку месеци“ –  потврдил добро информиран извор, додавајќи дека по интервенцијата на фолк ѕвездата, организаторите и го откажале ангажманот на Кија.

 

извор: вистина.мк  

Најчитани

Твитови