Идеи за фризури со кои ќе проверено ќе издржите шест дена без миење на косата!

Постојат жени на кои им успева масната коса и сувите врвови, вешто даа ги затскриваат со неколку трендовски фризури.

Во што е нивната тајна? Сѐ е до планскиот распоред, како и правилната употреба на шампонот и средствата за нега на влакното. Ова се фризурите со кои ќе издржите шест дена без миење на косата:

Понеделник: Ден за миење

Може да ја измиете и исфенирате косата на фризер, или, пак, сами дома. Важно да е користите мала количина на шампон и само неколку капки средство за нега на влакното. Колку повеќе козметички производи употребувате, толку потешка ќе ви биде косата на крајот од седмицата.

Вторник: Освежување со сув шампон

Еден ден по миењето, косата сѐ е уште ќе ви делува свежо. Сепак – може дополнително да ја освежите со сув шампон. Нанесете го директно на скалпот, па префрлете го патецот на друга страна. Така косата веднаш ќе добие волумен. На крајот направете си лежерна брановидна фризура.

Среда: Неуредна плетенка

Време е да се подигне косата од лицето. Плетенката е мошне добро решение за немиената коса, затоа што не мора да биде уредна. Важно е да не ја допирате косата во текот на денот, бидејќи колку почесто го правите тоа, толку повеќе ќе губи на волумен и ќе се масти. Оставете ја плетенката и преку ноќ.

Четврток: Полу-пунџа

Полека доаѓа моментот кога косата почнува да изгледа лошо. За среќа – сте спиеле со плетенката од средата. Сега расплетете се, така што ќе пуштате поединечни прамени, благо поминувајќи со прстите низ косата. Вашата брановидна фризура налик на морска сирена е идеална за полу-пунџа. Одделете го горниот слој на косата и врзете го на задниот дел од главата.

Петок: Коњско опавче

Четири дена по миењето, може мрсната коса да ја искористите за мазно коњско опавче. Исчешлајте ја од коренот кон врвовите, па заврзете ја во цврсто спортско репче. Може и со балзам да ги измазните влакната што евентуално стрчат.

Сабота: Заврзете и издржете

Во текот на викендот, за среќа, никој нема да ви земе за зло ако едноставно ја соберете косата и зацврстите со марама. Освен што е удобен, ваквиот стил ќе ви помогне да го издржите последниот ден пред миењето. Сѐ што ви треба е добар освежувач за коса.

Недела: Конечно миење

Успеавте! Може да ја измиете косата со разреден јаболков оцет, а потоа и шампон. Завршете со некое добро средство за нега на косата.

Лековити дејства на маслото од семки од тиква!

Во текот на годините се појавија многу здрави и популарни масла за јадење, што стана навистина збунувачки да се одбере вистинското.

Она што остана непроменето е хранливата вредност на маслиновото масло, а сега тоа добива нов „пријател“ што би требало да се најде на вашите полици во кујната.

Се работи за масло од семки од тиква, кое освен што е лековито и ароматично, е и суперхранливо бидејќи е полно со минерали, витамини, протеини и незаситени масни киселини.

Секако, најквалитетно е ладно цеденото и треба да се консумира како додаток во храна, без негова термичка обработка.

1. Ова масло е богато со олеинска киселина, која го намалува лошиот холестерол.

2. Богато е со витамините Д, Е и К, со магнезиум, железо, манган, бакар, цинк и селен.

3. Поради глутаминската киселина која ја содржи, може да се каже дека маслото од семки од тиква е и природен антидепресив.

4. Има диуретски ефект и ја подобрува работата на целиот уринарен систем.

5. Ја подобрува работата и на дигестивниот систем и ги прочистува цревата.

6. Ова масло има и козметичка примена. Можете да го користите за нега на коренот на косата. Масирајте ја кожата на главата со прсти потопени во масло од семки од тиква.

7. Поради својот вкус, додава нова димензија на аромите во салатите, сосовите, варениот или печен зеленчук, месото, но и во одредени видови колачи, како што се домашните ванилици.

Родителите vs. баби: Кој како го чува детето! Чиста вистина...

Баба ви има билка која е решение за секој здравствен проблем и главна грижа во животот и е да не сте гладни и да не ви студи.

Родителите знаат сè за нас, а бабите дури и малку повеќе. Ако ја прашате мајка ви кое ви е омилено јадење, ќе одговори како од пушка, но ако ја прашате баба ви, таа веќе ќе го има приготвено за вас.

И веруваме дека на ум ви доаѓаат уште илјада такви примери кога бабите се заложувале и повеќе од доволно за вас.

Како чуваат дете родителите vs. како чуваат дете бабите:

Од најдобри пријателки до непријатели: Еве зошто Кија Коцкар ја откачи Ана Кораќ!

Кристина Киа Коцкар и Ана Кораќ беа најдобри пријатели во првата сезона на реалното шоу „Задруга“, а тие продолжија со своето пријателство и по неговото завршување.

Сепак, се чини дека нешто крупно се променило, со оглед на тоа што на социјалните мрежи почнаа да циркулираат информации дека Киа ја „откачила“  Ана. Како главна причина, се наведува фактот дека Ана била во добри односи со Луна Ѓогани, откако обете влегоа во втората сезона на „Задруга 2“

Најчитани

Твитови