Идеи за фризури со кои ќе проверено ќе издржите шест дена без миење на косата!

Постојат жени на кои им успева масната коса и сувите врвови, вешто даа ги затскриваат со неколку трендовски фризури.

Во што е нивната тајна? Сѐ е до планскиот распоред, како и правилната употреба на шампонот и средствата за нега на влакното. Ова се фризурите со кои ќе издржите шест дена без миење на косата:

Понеделник: Ден за миење

Може да ја измиете и исфенирате косата на фризер, или, пак, сами дома. Важно да е користите мала количина на шампон и само неколку капки средство за нега на влакното. Колку повеќе козметички производи употребувате, толку потешка ќе ви биде косата на крајот од седмицата.

Вторник: Освежување со сув шампон

Еден ден по миењето, косата сѐ е уште ќе ви делува свежо. Сепак – може дополнително да ја освежите со сув шампон. Нанесете го директно на скалпот, па префрлете го патецот на друга страна. Така косата веднаш ќе добие волумен. На крајот направете си лежерна брановидна фризура.

Среда: Неуредна плетенка

Време е да се подигне косата од лицето. Плетенката е мошне добро решение за немиената коса, затоа што не мора да биде уредна. Важно е да не ја допирате косата во текот на денот, бидејќи колку почесто го правите тоа, толку повеќе ќе губи на волумен и ќе се масти. Оставете ја плетенката и преку ноќ.

Четврток: Полу-пунџа

Полека доаѓа моментот кога косата почнува да изгледа лошо. За среќа – сте спиеле со плетенката од средата. Сега расплетете се, така што ќе пуштате поединечни прамени, благо поминувајќи со прстите низ косата. Вашата брановидна фризура налик на морска сирена е идеална за полу-пунџа. Одделете го горниот слој на косата и врзете го на задниот дел од главата.

Петок: Коњско опавче

Четири дена по миењето, може мрсната коса да ја искористите за мазно коњско опавче. Исчешлајте ја од коренот кон врвовите, па заврзете ја во цврсто спортско репче. Може и со балзам да ги измазните влакната што евентуално стрчат.

Сабота: Заврзете и издржете

Во текот на викендот, за среќа, никој нема да ви земе за зло ако едноставно ја соберете косата и зацврстите со марама. Освен што е удобен, ваквиот стил ќе ви помогне да го издржите последниот ден пред миењето. Сѐ што ви треба е добар освежувач за коса.

Недела: Конечно миење

Успеавте! Може да ја измиете косата со разреден јаболков оцет, а потоа и шампон. Завршете со некое добро средство за нега на косата.

Жените во овие хороскопски знаци поместуваат планини поради љубов!

Некои жени во љубовта се водат според реченицата: "Подобро е да сакаш и да изгубиш, отколку никогаш да не сакаш", додека другите многу брзо забележуваат дека другата страна не се труди доволно и сами се откажуваат.

Овен 

Жените во овој хороскопски знак влегуваат во толку страствена врска што забораваат дека секоја врска има свои ризици и дека нема секогаш да биде како што треба. Тие едноставно им се препуштаат на пеперутките во стомакот.

Жените родени во овој знак премногу се трудат околу љубовните врски, а тоа понекогаш може да заврши еднострано, таа да се труди, а тој не.

Близнаци

Жените во овој хороскопски знак го обожуваат чувството на влегување во нова врска. Тоа ги возбудува, сакаат да почувствуваат нервоза и чувство на привлечност во исто време. Покрај страв, искрено говорат за своите чувства.

Вага

Вагите им се многу верни на своите партнери и избегнуваат расправии по секоја цена. Тие знаат дека толку многу ги сакаат партнерите што сѐ би направиле и дале за нив. На тој начин всушност го изразуваат своето воодушевување.

Стрелец

Овие жени често се сурови во своите врски, но се заљубуваат до уши и сакаат со цело свое срце. Во почетокот на врската доживуваат големи налети на страст. Тие се свесни дека можеби ќе бидат повредени и дека врската нема да трае долго, но сеедно страствено влегуваат во неа.

Риби

Тие се многу искрени и емотивни. Кога некој сакаат, нема да играат игри и нема да калкулираат дали ќе бидат повредени или не. Жените родени во овој знак имаат целосна доверба во партнерот и комплетно им се отвараат. Тоа е причната зошто често се повредени.

Лудост или храброст: Русин си го зема автомобилот од пајак служба! (ВИДЕО)

Руски ТВ канал пренесе видео од несекојдневната акција на еден Русин, кој по секоја цена сакал да си го врати автомобилот кој му го дигнал пајак службата.

Русинот сметал дека неговиот автомобил му бил незаконски одземен и не ја чекал сообраќајната полиција. Човекот веданаш превземал мерки за да си го врати возилото.

Седнал зад воланот ѝ покрај тоа што возилото веќе било кренато и поставено на камионот. Тој ги тргнал синџирите од гумите ѝ почнал да вози во рикверц.

Австрискиот претседател секој ден на работа патува со метро!

За разлика од повеќето свои колеги во светот, австрискиот претседател Александер ван дер Белен го користи градскиот превоз за да стигне на работа. Тој на својот Инстаграм профил објавил фотографија од утринското возење во метро.

 

Фотографијата за кратко време се рашири на социјалните мрежи. Луѓето ширум светот го пофалија Белен за ваквата своја постапка.

Најчитани

Твитови