Лековити дејства на камилицата кои сигурно не сте ги знаеле: Штити од рак, помага во прекумерно паѓање на косата, лечи псорјаза...

Како што веќе знаете до сега имаме објавено статија во која ве запознававме со благодатите кои камилицата ги има по однос на човековото здравје, поточно зборувавме за камилицата како лек кој штити од рак.

Во оваа статија ќе наброиме и уште многу други примени, употреби и благодати на камилицата кои само ќе го дополнат фактот дека оваа распространета тревка е вистинско чудо и мелем за многу болести.

Најраспространетиот лек е токму камилицата бидејќи расте на секаде и не постои човек кој не може да го препознае.

Богатиот состав на камилицата со етерични масла, витамин Ц, ниацин, протеини и многу други активни состојки ја прават оваа тревка лидер помеѓу останатите.

Најкарактеристична состојка од сите е етеричното масло азулен кое многу лесно испарува па поради тоа не се препорачува варење на камилицата, туку прелевање со врела вода со цел да се задржат лековитите својства.

Камилицата ја намалува напнатоста и нервозата. Истражувањата кои се правени покажаа дека седативното дејство на камилицата ја намалува анксиозноста и доколку неколку дена со ред пред спиење се пие по една топла шолја свежо подготвен чај од камилица, ќе се решат сите проблеми со несоницата.

Бидејќи камилицата може да се користи како чај, како прашок, како облоги, како етерично масло и како тинктура нејзината примена е многу широка.

Во случај на болки и грчеви во стомакот, разни воспаленија, грозница, кожни проблеми, болести на очите, за плакнење на гениталните органи, за рани и за изгореници секогаш помага свежо подготвениот чај од камилица, кој како што рековме не се вари, туку само се прелева со врела вода.

Се прелеваат 4 лажици свежи или суви цветови од камилица со литар зовриена вода и се оставаат да отстојат во поклопен сад 10 минути. Течноста се цеди и со неа се плакни косата неколку пати во текот на неделата.

Правила во исхраната на Ѓоковиќ: Прво чаша вода, па сè друго

Храната треба да се усогласи со потребите на телото, и на организмот да му се дава тоа што му треба и кога му треба.

Кога го сменил начинот на исхрана и намирниците што ги внесува во телото, Новак драстично напредувал во играта.

Во 2010 година Ѓоковиќ го сменил начинот на исхрана и тоа му донело неверојатен подем во светот на тенисот. Од 2011 година тој стана гладијатор на тениските терени, кој ги добива натпреварите и по шест часа игра.

Оттогаш Новак ги почитува овие свои 8 правила, кои ги опишува во неговата книгата „Сервирај за победа“.

1. Не јаде глутен и млечни производи

2. Шеќерот го сведува на минимум.

3. Неговата исхраната се базира на зеленчук, грав, риба, овошје, семки и здрави масла.

4. Со години не јаде црвено месо.

5. Најголемиот дел од неговото мени е од растително потекло.

6. Храната долго треба да се џвака за подобро да се свари.

7. Храната треба да се усогласи со потребите на телото, и на организмот да му се дава тоа што му треба и кога му треба.

8. Чаша со млака вода пие веднаш по станувањето.

Кралицата Летиција беспрекорна и во фустан кој може да си го дозволи секоја жена (ФОТО)

Кралицата Летиција (46) важи за една од жените со истенчен стил на облекување, па секое нејзино појавување привлекува големо внимание.

За разлика од многу славни дами кои не се оттргнуваат од брендираните парчиња облека, кралицата Летиција знае да облече и модели од комерцијални и поповолни брендови.

Така таа во кралската палата Зарзуела во Мадрид се појави во темносин фустан со бели коцкасти форми.

Моделот со кратки ракави и со копчиња на предната страна е украсен со џебови и има нееднаков раб, додека околу половината таа стави темносин ремен.

Со тоа комбинираше и високи потпетици од Каролина Херера од превртена кожа во истата боја.

Поради дојава за бомба 130 луѓе евакуирани од белградскиот аеродром

Од авион на Луфтханза на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград утрово поради дојава дека е поставена бомба се евакуирани 130 патници и пет члена на екипажот, објавија белградските медиуми.

Контрадиверзионата единица Министерството за внатрешни работи била испратена на аеродромот по дојавата. 

Авионот бил подготвуван за лет до Франкфурт.

„Сите надлежни служби, вклучувајќи ги аеродромските служби, реагираа веднаш, во согласност со процедурите за обезбедување највисоко ниво безбедност на патниците и авионот како главен приоритет“, велат на аеродромот.

Воздушниот сообраќај на аеродромот „Никола Тесла“ Белград цело време се одвива според предвидениот ред на летање.

Најчитани

Твитови