Внимавајте: Опасни бактерите кои се отпорни и на најмоќните антибиотици!

Како последица на заразата од супербактерии отпорни на антибиотици секоја година умираат околу 33.000 Европјани, според податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) во чиј извештај се наведува дека тие болести се споредуваат со смртните последици од грип, туберколоза и ХИВ заедно.

Во анализата на ЕЦДЦ, бројот на инфекции отпорни на супербактерии се повеќе се зголемува, а евидентирани се голем број бактерии кои се отпорни и на најмоќните антибиотици од групата карбепенема-ЦРЕ. Станува збор за опасни и тешко излечиви ентеробактерии, резистентни и на најмоќните  антибиотици  меѓу хоспитализираните пациенти каде речиси е невозможно лечењето на инфекциите.

Карбапенеми се бета-лактамски антибиотици со широк спектар на делување и се последна линија на одбрана кај резистентните бактерии. 

Супербактериите се шират со огромна брзина, а најчеста причина е претераната употреба на антибиотици во одделите за интензивна нега, каде се лекуваат тешко болните пациенти. 

Стратегијата за спречување и контрола на бактериите отпорни на антибиотици налага координирана активност на ЕУ и Европската економска област (EEA) на глобално ниво, но имајќи ги во предвид различностите на случаевите се наметнува индивидуалнен пристап прилагоден кон секоја држава пооделно.

Лесната достапност, препишувањето без адекватна индикација и претераната употреба на антибиотици во земјоделството ја предизвикаа појавата и ширењето на овие бактериски врсти. Денес голем број бактерии во својот ген содржат поголем број гени кои се резистентни и отпорни на различни класи антибиотици.

Истовремено, поедини причинители во блиска иднина можат да станат резистентни на сите достапни антимикробни лекови, поради кои експертите предупредуваат дека се приближуваме на т.н. постантибиотска ера.

Жените во овие хороскопски знаци поместуваат планини поради љубов!

Некои жени во љубовта се водат според реченицата: "Подобро е да сакаш и да изгубиш, отколку никогаш да не сакаш", додека другите многу брзо забележуваат дека другата страна не се труди доволно и сами се откажуваат.

Овен 

Жените во овој хороскопски знак влегуваат во толку страствена врска што забораваат дека секоја врска има свои ризици и дека нема секогаш да биде како што треба. Тие едноставно им се препуштаат на пеперутките во стомакот.

Жените родени во овој знак премногу се трудат околу љубовните врски, а тоа понекогаш може да заврши еднострано, таа да се труди, а тој не.

Близнаци

Жените во овој хороскопски знак го обожуваат чувството на влегување во нова врска. Тоа ги возбудува, сакаат да почувствуваат нервоза и чувство на привлечност во исто време. Покрај страв, искрено говорат за своите чувства.

Вага

Вагите им се многу верни на своите партнери и избегнуваат расправии по секоја цена. Тие знаат дека толку многу ги сакаат партнерите што сѐ би направиле и дале за нив. На тој начин всушност го изразуваат своето воодушевување.

Стрелец

Овие жени често се сурови во своите врски, но се заљубуваат до уши и сакаат со цело свое срце. Во почетокот на врската доживуваат големи налети на страст. Тие се свесни дека можеби ќе бидат повредени и дека врската нема да трае долго, но сеедно страствено влегуваат во неа.

Риби

Тие се многу искрени и емотивни. Кога некој сакаат, нема да играат игри и нема да калкулираат дали ќе бидат повредени или не. Жените родени во овој знак имаат целосна доверба во партнерот и комплетно им се отвараат. Тоа е причната зошто често се повредени.

Лудост или храброст: Русин си го зема автомобилот од пајак служба! (ВИДЕО)

Руски ТВ канал пренесе видео од несекојдневната акција на еден Русин, кој по секоја цена сакал да си го врати автомобилот кој му го дигнал пајак службата.

Русинот сметал дека неговиот автомобил му бил незаконски одземен и не ја чекал сообраќајната полиција. Човекот веданаш превземал мерки за да си го врати возилото.

Седнал зад воланот ѝ покрај тоа што возилото веќе било кренато и поставено на камионот. Тој ги тргнал синџирите од гумите ѝ почнал да вози во рикверц.

Австрискиот претседател секој ден на работа патува со метро!

За разлика од повеќето свои колеги во светот, австрискиот претседател Александер ван дер Белен го користи градскиот превоз за да стигне на работа. Тој на својот Инстаграм профил објавил фотографија од утринското возење во метро.

 

Фотографијата за кратко време се рашири на социјалните мрежи. Луѓето ширум светот го пофалија Белен за ваквата своја постапка.

Најчитани

Твитови