Од локален бодибилдер до светски милијардер: Еве како Шварценегер го направил првиот милион!

Важи за еден од најпознатите ликови од Холивуд. Шварценегер денеска има 71 година, а сеуште е во одлична физичка форма. Тој важи во светот за еден од поуспешните луѓе, не само поради неговото богатство, туку поради и различните кариери кои успешно ги направил во животот. Тој на почетокот бил најдобар бодибилдер, па еден од најпопуларните актери и потоа гувернер на Калифорнија.

Во едно од неговите интервјуа кои тој го давал, тој открил како го направил првиот милион во својата кариера. Кога имал 21 година, Шварценегер заминал во Америка со само 27 000 долари. Иако бил успешен во бодибилдингот, сепак тоа не му донело големо богатство, туку паметно вложување во недвижнини. Најпрво купил мал стан, па мала куќа, па неколку куќи преку кои за една година достигнал вредност од имот од милион долари. Може да се каже дека тој навистина имал дарба за тоа.

Според него, милионер не може да стане некој кој не знае да штеди и кој не размислува паметно. Секој од нас мора да пронајде снага за да почне да штеди пари, но на еден паметен начин.

Супер мазна кожа на нозете: Направете ја оваа смеса, почекајте 30 минути, а резултатот ќе ве воодушеви!

Ниските температури и студениот ветар можат да ја оштетат нашата кожа. Поради ова, таа често знае да биде сува и груба во зима, но можете да ја направите помека со три состојки.

Постојаната промена на температурата, влегувањето од студена просторија во топла, доведува до зголемено сушење на кожата, лупење, грубост, црвенило и нееластичност на кожата, што во исто време претставува голем предизвик за нега на кожата.

Се што треба да направите е да измешате две лажици кафеав шеќер и две лажици кафе со кокосово масло. Кога ќе направите паста, нанесете ја на нозе.

Потоа завиткајте ги нозете со проѕирна фолија. Почекајте половина час, а потоа измијте ги...

Со помош на овој трик, фластерот повеќе нема да се одлепи!

Кога ќе се повредат, децата често наоѓаат утеха во шарениот фластер кој, сепак, брзо се одлепува и станува нефункционален. Вака залепен фластер ќе издржи било каков напор на игралиштето или егзибициите во детската соба, без да се одлепи од прстот. Пробајте го овој трик!

На погребот на Шабан Шаулиќ се појави и неговот вонбрачен син!

Покрај огромната маса на луѓе, семејството, кумовите, колегите, пријателите, беојните обожаватели…. помеѓу блиските луѓе на Шабана Шаулиќ на неговиот погреб на Новите гробишта во Белград се појави и неговиот вонбрачен син.

Роберт Шаулиќ (47) како што пренесуваат срските медиуми, не сакал да дава никакви изјави.

Ова е првпат Роберт да се појави во јавноста. Роберт последните месеци не зборуваше со Шабан, а премногу близок со својот татко никогаш и не бил, велат добро упатените.

Тој, како што се дознава, исто така не зборува ниту со децата на Шабан, полубратот Михајло и полусестрите, Санела и Илда, како ни со нивната мајка, сопругатата на Шабан, Гоца Шаулиќ.

Најчитани

Твитови