Совет плус од Викторија Бекам: За совршен стајлинг ви требаат само фармерки! (ФОТО)

Викторија Бекам малку се „поопушти“ кога станува збор за облекување.

Иако и понатаму носи своја колекција и не се откажува од високите потпетици, дизајнерката во својот стил почнала да воведува поедноставни и лежерни парчиња, кои од паричник не мора да ви го извадат последниот денар.

Фармерките се столб на секој модерен и добар стајлинг бидејќи не бараат премногу комплицирање, а изгледаат добро во комбинација со рамни или високи потпетици.

Ако најдете добар крој на фармерки кои добро ви стојат, навистина не ви треба ништо друго освен некоја добра кошула или маичка со принт, која може да ја купите во речиси секоја продавница.

Со фармерките одлично стои бела маичка со широк крој или ролка која визуелно ќе ја намали фигурата и ќе го нагласи струкот. Фармерките ¾ долги носете ги со мокасини и обична маичка, а по примерот на Викторија можете секогаш да ги комбинирате со некоја добра кошула со впечатлив принт.

Инспирирајте се со фотографиите на кои јасно се гледа како Викторија ги комбинира сите тие едноставни парчиња, а изгледа фантастично…

Лековити дејства на маслото од семки од тиква!

Во текот на годините се појавија многу здрави и популарни масла за јадење, што стана навистина збунувачки да се одбере вистинското.

Она што остана непроменето е хранливата вредност на маслиновото масло, а сега тоа добива нов „пријател“ што би требало да се најде на вашите полици во кујната.

Се работи за масло од семки од тиква, кое освен што е лековито и ароматично, е и суперхранливо бидејќи е полно со минерали, витамини, протеини и незаситени масни киселини.

Секако, најквалитетно е ладно цеденото и треба да се консумира како додаток во храна, без негова термичка обработка.

1. Ова масло е богато со олеинска киселина, која го намалува лошиот холестерол.

2. Богато е со витамините Д, Е и К, со магнезиум, железо, манган, бакар, цинк и селен.

3. Поради глутаминската киселина која ја содржи, може да се каже дека маслото од семки од тиква е и природен антидепресив.

4. Има диуретски ефект и ја подобрува работата на целиот уринарен систем.

5. Ја подобрува работата и на дигестивниот систем и ги прочистува цревата.

6. Ова масло има и козметичка примена. Можете да го користите за нега на коренот на косата. Масирајте ја кожата на главата со прсти потопени во масло од семки од тиква.

7. Поради својот вкус, додава нова димензија на аромите во салатите, сосовите, варениот или печен зеленчук, месото, но и во одредени видови колачи, како што се домашните ванилици.

Родителите vs. баби: Кој како го чува детето! Чиста вистина...

Баба ви има билка која е решение за секој здравствен проблем и главна грижа во животот и е да не сте гладни и да не ви студи.

Родителите знаат сè за нас, а бабите дури и малку повеќе. Ако ја прашате мајка ви кое ви е омилено јадење, ќе одговори како од пушка, но ако ја прашате баба ви, таа веќе ќе го има приготвено за вас.

И веруваме дека на ум ви доаѓаат уште илјада такви примери кога бабите се заложувале и повеќе од доволно за вас.

Како чуваат дете родителите vs. како чуваат дете бабите:

Од најдобри пријателки до непријатели: Еве зошто Кија Коцкар ја откачи Ана Кораќ!

Кристина Киа Коцкар и Ана Кораќ беа најдобри пријатели во првата сезона на реалното шоу „Задруга“, а тие продолжија со своето пријателство и по неговото завршување.

Сепак, се чини дека нешто крупно се променило, со оглед на тоа што на социјалните мрежи почнаа да циркулираат информации дека Киа ја „откачила“  Ана. Како главна причина, се наведува фактот дека Ана била во добри односи со Луна Ѓогани, откако обете влегоа во втората сезона на „Задруга 2“

Најчитани

Твитови