Научниците откриваат: Кој попрво би умрел од глад - Дебелите или слабите луѓе?!

Мистеријата е решена.

Слабите и дебелите луѓе секогаш се натпреваруваат во нешто, а еве кој од нив би издржал подолго без храна.

Дебелите луѓе се обидуваат да ослабнат, а слабите малку да се поправат. Ни едните ни другите не се прашуваат што би се случило кога би останале без храна. Еве кој попрво би умрел од глад – слабите или дебелите луѓе.

Најпрво треба да разгледаме некои факти кои ги карактеризираат сите луѓе.

Ден или два од последниот оброк, ќе се потрошат сите залихи на гликоген од јетрата и мускулите. Единствената енергија што можете тогаш да ја добиете е од мастите кои се претвараат во кетони.

Меѓутоа, мозочните ќелии и црвените крвни зрнца не можат да абсорбираат кетони. Нивната потреба за шеќер ќе биде задоволена од самата мускулна маса.

Тоа значи дека вашите масни залихи не ви даваат никаква гаранција дека ќе преживеете подолго од некој послаб од вас.

Всушност, единствено е важно колку мускулна маса имате, која може да го храни срцето и да ви го продолжи животот иако сте без храна. Лекарите велат дека загубата од 40-50 кг во однос на претходната тежина е таа што го загрозува животот.

Човекот од глад може да умре по осум недели, но и да издржи најмногу 12 недели. Сепак, доколку внесувате и малку храна, поготово протеини, тогаш за животот е подобро да сте подебели, бидејќи вашето тело поголемиот дел од своите потреби ќе ги задоволи од вашите маснотии.

Уште едно засилување за Борусија Дортмунд: Пристигнува и Брант!

Напаѓачот на германската репрезентација ќе биде нов член на клубот од „Вестфален“. „Милионерите“ жестоко кренаа во летниот преоден рок. До сега потрошија околу 70 милиони евра и тоа за Пако Алкасер кој го откупија од Барселона, на Нико Шулц од Хофенхајм и Торган Азар од Мехенгладбах.

Иако Баер Леверкузен обезбеди пласман во Лигата на шампионите, сепак Џулија Брант се одлучи за чекор понапред. Преговорите помеѓу директорот на Дортмунд, Михаел Цорк и агентот на фудбалерот се веќе во тек, а најважно од се е дека играчот изразил желба да го облече дресот на „милионерите“.

Трансферот би требало да изнесува 25 милиони евра, колку што е откупната клаузула во договорот помеѓу Брант и „фармацефтите“. Реално, Германецот вреди многу повеќе, но Леверкузен мораше да ја прифати оваа клаузула кога го продолжуваа договорот со фудбалерот.

2 работи што се неопходни за долга и среќна љубов

Сигурно не постои рецепт за среќна врска, но постојат некои работи без кои врската не би успеала. Доколку сакате да дознаете дали вашата врска има потенцијал, размислете дали ги има следниве 2 нешта.

1. Слични особини

Веројатно сте слушнале дека спротивностите се привлекуваат, но ако гледате на долгорочен план, потребно е да имате некои сличности со партнерот. Односно, потребно е да делите одредени ставови и погледи за животот. Сепак, доколку сте различни, не значи дека вашата врска е осудена на пропаст. Најважно е да наоѓате компромис и меѓусебно да се надополнувате.

2. Сексуална компатибилност

Доколку сте компатибилни и уживате во интимноста, сè друго може да функционира. Без сексуална компатибилност, врската ќе страда, без разлика колку добро се согласувате во другите области.

НАСА планира првата жена да ја прати на Месечината до 2024 година

НАСА планира првата жена да ја прати на Месечината до 2024 година благодарение на дополнителни приливи во буџетот кои ги одобри американскиот претседател Доналд Трамп, пишува Си-ен-ен.

„Само 12 луѓе оделе по Месечината. Сите биле мажи и сите биле Американци“, вели директорот за комуникации на НАСА, Нетини Инклан, додавајчи дека послениот човек на месечината чекорел во 1972 година.

Наведува дека ни една жена никогаш не чекорела по Месечината.

 

Доналд Трамп во понеделникот откри дека ќе издвои дополнителни 1,6 милијарди долари за НАСА за да можат да „се вратат на Месечината“.

„Под моја управа ќе ја направиме НАСА повторно голема и ќе ја вратиме на Месечината, потоа одиме на Марс“, објави Трамп.

Зголемувањето на буџетот е по иницијалното барање на НАСА за 21 милијарди долари што ќе овозможи повторно враќање на Месечината.

Администраторот на НАСА Џим Бриденстајн изјави дека инвестицијата ќе овозможи НАСА да тргне напред во дизајн, развој и истражување.

Најчитани

Твитови