Работи кои ги прават само Балканците: Иако повеќе не живеете со родителите, сепак се јавуваат да ве прашаат дали сте јаделе...

Балканците имаат карактеристики кои ги прават поразлични од другите народи...

1. Моравте да делите соба со братот или сестрата сè додека не наполнивте 27 години.

2. Сè што јадете мора да биде зачинето со кромид и лук.

3. На аеродром обично имате најмногу куфери.

4. На забавите обично касните најмалку 1 час и мислите дека тоа е сосема нормално.

5. Сите деца во семејството имаат прекари кои воопшто не се слични со нивните вистински имиња.

6. Кога си одите од гости застанувате на вратата и зборувате барем уште еден час.

7. Мајка ви секогаш ви вели дека сте премногу слаби иако имате барем 10 килограми повеќе од нормалното.

8. Домот ви е преполн со лекови на кои рокот на траење одамна им истекол.

9. Не знаете да ја употребувате машината за садови.

10. Ве избркале од некој ресторан затоа што сте биле премногу гласни.

11. Имате стара искината крпа во кујната и неа најмногу ја употребувате.

12. Кесите од продавница ги употребувате како кеси за отпадоци.

13. Вашиот татко барем еднаш има заклaно јагне во дворот.

14. Никогаш не се придржувате до рецептот кога готвите.

15. Кога зборувате со родителите, секогаш викаат иако знаат дека сосема добро ги слушате.

16. Ако повеќе не живеете со родителите, сепак се јавуваат да ве прашаат дали сте јаделе.

17. Сосема нормално е на свадбата да имате најмалку 300 - 350 гости, некои дури и првпат во живот што ги гледате.

18. Вашата сестра која има само 15 години може да испие многу повеќе од било кој Американец.

19. Имате модерни кујнски апарати, ама вашата мајка сè уште ја употребува рерната на дрво во вашиот подрум.

20. Имате подобар автомобил од вашите родители, иако е на нивен терет.

21. Вашите родители заминале еднаш на одмор и тоа без да излезат од граница.

22. Верувате дека вашата иднина е запишана во шолјата за кафе.

23. Алкохолот го криете по куфери, во пластични шишиња, под тони облека.

Се пронајдовте?

Мажи, сте слушнале ли за Наполеонов комплекс?

Според некои преданија, Наполеон нискиот раст го компензирал војувајќи. Наполеновиот комплекс е еден од најголемите машки проблеми со кои мора да се борат целиот живот.

Личноста која има просечен или неколку сантиметри помал раст од останатите, се чувствува неадекватно и помалку вредно.

Стереотипот кој ги прати мажите со низок раст е дека се поагресивни, погласни и имаат желба за привлекување внимание и докажување.

Фројд тоа го објаснува со фактот дека тоа е одбрамбен став на егото заради кое мажот не може да поднесе да е понизок од просекот.

Антрополозите го поврзуваат агресивниот настап на ниските мажи со еволуциската теорија според која ниските и слаби мажи својата надмоќ ја докажувале така што биле гласни и нападни.

Научниците од центарот за контрола на болести во Атланта неодамна објавиле студија која покажала дека тоа може да биде вистина, односно дека ниските луѓе се поагресивни и понасилни.

Студијата опфатила 600 мажи на возраст од 18-50 години и утврдено е дека тие кои се чувствувале помалку мажествено имаат три пати поголема веројатност да станат насилници.

Стручните лица тврдат дека ниските мажи се чувствуваат поранливо и се склони кон параноја. Но, треба да се наведе дека тестираната група сепак е премногу мала за да може да се извлечат коректни заклучоци.

Зошто сексот на плажа понекогаш е лоша идеја?

Иако звучи многу привлечно и романтично, природата не работи во ваша полза кога се во прашање интимните и страствени моменти. Освен тоа што има многу работи кои ќе ви пречат, ризикувате и опасност од инфекции.

А навистина звучи секси: море, плажа, песок, двајца заљубени… Но, не е се така едноставно како што изгледа. Еве зошто сексот на плажа може да се претвори во ноќна мора.

Песокот влегува секаде

Песочните плажи изгледаат како од бајка, но не се идеално место за секс. Ситните песочни зрнца ќе ви се вовлечат речиси во сите делови од телото, а ако ви се залепат за телото, тогаш ќе ви сметаат за време на односот, а можно е и да почувствувате болка ако влезат во интимните делови.

Сексот би требало да биде спонтан

Но, не е. За почеток ќе посакате да ставите нешто под себе, затоа што не можете да бидете голи ниту на песок, а особено не на камења, бидејќи ќе ве боли. Морате да ставите пешкир или ќебе, но за да не ви пречат, ќе мора да ставите камења на краевите за ветерот да не ги вее. Кога ќе го направите тоа, сфаќате дека сепак има премногу луѓе околу вас, па потоа одите да барате поосамени плажи. Кога ќе го направите се ова, подготвени сте за акција. Но, дали? Или попатно сте ја изгубиле желбата затоа што тоа веќе е навистина детално планиран секс.

Летен пинџур со тиквички - вкусно и брзо се прави

Многу лесно и вкусно пинџурче за ручек во жешки денови.

Се сецкаат тиквички, модар патлиџан, пиперки и домати и се ставаат во тава.

Се посолуваат и се става малку зејтин, се меша и се пече околу пола час на 180 степени. Треба да се промешува неколку пати за време на печењето. Пред крајот се додава сецкан лук и магдонос, се промешува и се пече уште 5 минути.

Состојки 2 тиквички 5,6 пиперки (благи и по некоја лута ако сакате) 3 домати 1 модар патлиџан 1 голема лажица свеж магдонос 2 чешниња лук по вкус масло и сол

Се сервира со павлака и сиренце.Наздравје! Прочитај повеќе: 

Најчитани

Твитови