Како да постапите со партнерот доколку Ве „притиска“ да си ги кажете лозинките, а вие не сакате!

Вие и вашиот партнер знаете сè еден за друг. Ја знаете вашата омилена храна, омилени филмови, алергии и семејна историја. Се сакате целосно, но каде е границата помеѓу тоа да знаете сè и да ја почитувате вашата приватност?

На пример, можеби партнерот сака да си ги кажете лозинките, а вие не, и ова може да ве стави во тешка положба. Сепак, тоа е ваш телефон, ваш Инстаграм профил, ваш имејл и немате што да криете. Дали има потреба да ја споделите лозинката?

Ако воопшто не се согласувате со оваа идеја, а партнерот постојано ве притиска, може да биде тешко да најдете заеднички јазик. Добро е за почеток да се обидите да разберете зошто партнерот го сака тој чекор. Ова барање може да значи неколку нешта за кој било партнер, како на пример, симбол за близина и созревање во врската. Ако барањето е на оваа основа, најдете начин да ја создадете потребната близина така што ќе ви одговара и на двајцата.

Но ова барање може да значи и недостаток на доверба и желба за „душкање“. Ако барањето потекнува од проблеми со довербата, потребно е да најдете што го предизвикало тоа и како одново да ја изградите. Во овој случај можеби и ќе треба да се согласите и да ја кажете вашата лозинка. Кога ќе ја разберете причината на партнерот, ќе знаете и што му е потребно за врската да функционира и дали тоа е нешто што можете да му го дадете.

Ако сметате дека партнерот ви бара лозинка затоа што не ви верува, мора да разговарате за тоа Наместо веднаш да се почувствувате повредено или навредено бидејќи партнерот не ви верува, обидете се да ја најдете причината. Можеби проблемот е посериозен отколку што мислите. Откако ќе го разберете партнерот, вам ви е редот да објасните зошто не сакате да си ги кажете лозинките. Можеби едноставно сте личност што ја сака својата приватност и не сакате да споделувате сè.

На крајот од краиштата, не сте должни никому да ја кажувате вашата лозинка. Ако вашиот партнер има големи проблеми со довербата во врската, тоа е сосема друг разговор. Но ако причината е желба за поврзаност, објаснете му колку ви значи вашата приватност.

 

ВНИМАТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ: Зошто е подобро на дете да му дадете сладолед, за разлика од некој друг вид благо?

Не е сеедно дали на детето ќе му дадете гумени бомбони или сладолед, бидејќи благите кои децата ги обожаваат и со кои родителите ги наградуваат и подмитуваат влијаат на здравите заби на малите. 

Знаеме дека шеќерот и слатките ги упропастуваат забите, но детските стоматолози тврдат дека едни слатки се подобри од други. 

Гумените бомбони и лижавчињата за разлика од сладоледот и бисквитите се далеку многу по опасни за детските заби кои се осетливи на кариес. Одкако децата ќе изедат сладолед или бисквити, остатоците од храната можат да се измијат со вода и усната плунка, додека гуменуите бомбони се лепат на забите. Киселината од овие слатки ја напаѓа забната глеќ и доведува до ерозија на забите. 

Лижавчињата на пример остануваат многу подолго во устат одколку сладоледот, а шеќерот кој е присутен во нив така повеќе ги напаѓа детските заби. Дури и одкако ќе изедат некое благо, помеѓу нивните заби остануваат парчиња храна кои предизвикуваат настанување на забен плакт и карие, пишува „net.hr.“.

Независно кои благи ги давате на децата, дадете им обврска после јадење убаво да ги измијат забите како би ги отстраниле остатоците и ќе го зачуваат здравјето на нивните заби. 

Со неговиот син одела во градинка, а сега му е маќеа: Таа е 45 години помлада од својот сопруг!

Двајцата се запознале пред четири години, кога Стефани почнала да работи во омиленото кафуле на Дон.

Брачниот пар со разлика од дури 45 години, открил дека биле поврзани и пред некој да замисли дека двајцата ќе завршат во брак.

Имено, 24-годишната жена одела во градинка и училиште со синот од првиот брак на сопругот. Дон за нив и зборувал кога биле во врска три месеци.

Таа и сопругот моментално не разговараат со неговиот син. 

“Многумина не разбираат дека разликата во години може да биде генијална. Сите мислат дека станува збор за нешто друго. Ме прашуваат како воопшто можам да го сакам. Сакаш некого затоа што го сакаш”, вели младата мајка.

 

Пијте ВОДА на празен желудник, веднаш по будење - еве зошто!

Водата која се пие на празен стомак помага да ги исплакнете цревата, дебелото црево и да го исчистите отпадот во вашето тело. Чаша млака вода во утринските часови може да го регулира движењето на дебелото црево, помага во ослободување на токсините од телото преку урина, зголемување на апетитот и спречување на главоболки.

Пиење 8 чаши вода од 8 мл на ден може да го зголеми метаболизмот за најмалку 24% и да ве поттикне. Таа исто така ви помага да изгубите тежина и да го зајакнете имунитетот.

Водата е најдоброто нешто што можете да го пиете за да ја угасите жедта. Пиење вода на празен стомак секогаш има свои предности, а тука се и првите 10 бенефиции, кои се прикажани на следното видео:

 

Најчитани

Твитови