Совет до сите родители: Што треба да направите за вашето дете да престане да мокри во кревет додека спие!

Иако можеби сте го одвикнале детето од пелени и сте го научиле само да оди во тоалет, сепак понекогаш знае да се појави мал проблем – мокрење во сон.

Иако ова не е случај кај сите деца, сепак често се случува децата во периодот од 4-та до 7-ма година да мократ во кревет додека спијат.

Што треба да направите за детето да не мокри во кревет во спиење:

1. Намалете го внесот на течности пред спиење за детето да нема потреба од мокрење во сон.

2. Избегнувајте да му давате на детето големи количини храна која го иритира мочниот меур, како цитрусни овошја, јаболка, чоколадо и благи сокови.

3. Будете ги децата во текот на вечерта за мокрење, бидејќи тие се уште мали и сонот им е цврст за сами да се разбудат кога им се мокри.

4. Зголемете го нивото на магнезиум во исхраната, бидејќи неговиот недостаток прави нервниот систем да биде помалку респонсивен, па детето не е свесно кога има потреба за тоалет.

5. Зборувајте со вашето дете, не конкретно за темата, туку за други промени во секојдневието, како проблеми на училиште или други емоционални ситуации, бидејќи тоа може да им предизвикува стрес, што резултира со мокрење во сон.

 

Сите очи вперени во неа: 47-годишната „Росалинда“ мами воздишки, во зелена креација!

Талија Соди мами воздишки каде и да се појави. 47-годишната мексиканска актерка, позната по улогата на „Росалинда“, изгледаше фантастично на забава по повод Греми во Беверли Хилс, Калифорнија.

На свечноста, убавата телевизиска ѕвезда носеше зелена креација со пердуви од колекција од сопствената модна линија, за која соработува со Macy’s.

 

Знаци дека си имате работа со психопат!

Според податоците кои ги даваат психолозите, од 1 до 4% од вкупното население на Земјата се психопати. Психопатските тенденции кај некоја личност можат да бидат скриени и тешко може да се открие.

Психопатијата е синдром кој е демонстриран од бездушноста кон другите луѓе, неспособноста да се сочувствува, да се почувствува искрено каење за повредување на други луѓе, лажење, егзистенција и нереални емоционални реакции.

1. Тие немаат емоции

2. Тие спијат многу малку

3. Сакаат да прават другите да се чувствуваат виновно

4. Тие се харизматични и сакаат да се центар на внимание

5. Тие се нарцисоидни

6. Тие лажат постојано

7. Тие се неодговорни

 

Легендарни грешки на реклами, ќе ве насмеат до солзи!

Покрај оние навистина добри и успешни има и такви реклами кои ќе ви го привлечат вниманието но со грешките кои ги имаат, по што и ќе ги запаметите... Во продолжение погледнете - легендарни грешки на реклами,  кои ќе ве насмеат до солзи! 

 

 

 

Најчитани

Твитови