20 причини зошто не можете да убедете девојка да излезе со Вас!

Момците во Македонија често имаат проблеми околу тоа да убедат девојка да излезе со нив на состанок. Ќе пишувате на фејсбук и вибер со месеци и таа секој пат кога ќе ја викнеш на кафе нешто спонтано и излегува. Секој петок некоја баба има роденден, а секоја среда тетка и е на гости. Вторник е ден за со другарките, среда учи за во четврток да го полага тој испитот кој ти го зборува 8 и пол месеци дека не може да го положи поради професорката што ја мрази дека е најубава во групата и сите машки и викаат барби. А, најтрагично е што кога те одбива вика, злато ајде следен пат обавезно!

Факти зошто девојките упорно ве одбиваат:

1. Бос си бе брат, не boss туку бос немаш пари

2. Не сака да ја видиш во живо, бидејќи е ружна пута 100 од тоа што изгледа на Инстаграм со ефекти, фотошоп, корел, илустратор, прекодирање, шминка од 50 евра и тазе фризура

3. Нема време не биди глуп, зафатена е со друг/и дечковци

4. Грд си ко злото

5.  Имаш слика со Заев!

6. Стилот на облекување ти е Јордан Митев

7. Сите другари со кои се дружиш за да стигнат до Центар менуваат 3 автобуси и такси фаќаат од автокоманда за да стигнат за во диско навреме а тргнале во 20.00ч

8. Немаш „Snapchat“, не си „In“

9. Не си и ставил на сите слики срциња, муциња, кучиња, гушки, бацки јеботе си промашил сигурно 3 каде што е со тетките на слика од ланскиот роденден

10. На приватен факултет си уште прва година, а 25 години имаш

11. Бившиот ја демнее не смее да излезе од дома освен со сестра и, мајка и братучетката од Велес (истовремено!)

12. Конзервативна е... неможе за 8 и пол месеци тинтрање да излезе со тебе! Мора да си толерантен, те тестира. Како ќе знае дека ќе ја сакаш кога ќе се фатите после 3 години кога ќе се бакнете првпат?

13. Чека да се вработиш по струка на угледно место со минимална плата од 700 евра!

14. Возиш пунто донесено од Холандија, тјунирана во Чаир и модифицирано во Кратово. Си го купил од првиот газда, така ти кажале.

15. Женет си. На профилна си со двете деца како те гушкаат и description ти пишува моите срцки!

16. Заљубена е во друг. Тој е на печалба на Италија бери праски и цело време мора да онлајн на скајп за да си мирцаат. Кога бери тој праски се заебава со тебе те лаже дека сака да се гледате.

17. Работиш во Дрекслер и Мајер во Кавадарци, а си од Делчево... или си на работа или си на пат до/од работа. Кога ти ќе си слободен да си одите на Date, таа си најде дечко од Австралија, трудна е 4 месец со близнаци и има веќе државјанство

18. Девојката работи во Специјално јавно обвинителство, не смее да излезе со некој кој цело време шерува постови од Курир дека Заев краде и му се суди за корупција со description: Е сега нега те аболицира Бранко пак!

19. Член е на ОК Мралино - цело време има состаноци ( 24/7 за организацијата и е мотото и нема време за тебе сега во кампања. Кога ќе заврши кампањата и ќе има избори ќе излезете. НИКАД! )

20. Немаш бугарски пасош и немаш аспирации да ја напуштиш државата, глуп си работиш овде во приватна фирма како програмер и заработуваш 73.400 денари плус бонуси 

Внимавајте: Не се заљубувајте во припаднците со овој хороскопски знак!

Не се заљубувајте во Рак затоа што има златно срце, најчисто срце кое некогаш ќе го запознаете. Тие влегуваат во врска без никакви задни намери и не бараат ништо од вас. Тие ќе ве сакаат со цело срце ако им покажете дека го заслужувате тоа. Тие се прекрасни души кои даваат сѐ од себе за другите да бидат среќни.

Не се заљубувајте во Рак, затоа што и покрај тоа што има срце од злато, тие околу себе имаат ѕидови. Морате малку да се потрудите за да им се приближите. Нивната љубов не е едноставна, но знаеме дека најдобрите работи во животот никогаш не се едноставни.

Не се заљубувајте во Рак, затоа што ќе запомнат сѐ што ќе им кажете, дури и ако го кажете тоа со шепот. Тие слушаат повеќе од она што го кажувате и навистина се грижат. Тие ќе запомнат работи кои вие сте заборавиле дека сте ги кажале. И ќе се чувствувате дека ги познавате цел живот.

Не се заљубувајте во Рак, затоа што тие премногу се грижат. Се грижат за вашите чувства и секогаш ќе внимаваат да не ве повредат. Тие ќе ви се извинуваат и повеќе отколку што треба, затоа што сакаат да бидете среќни.

Не се заљубувајте во Рак, затоа што тие се премногу чувствителни. Тие ќе ве научат поинаку да гледате на животот, да бидете повнимателни… Ќе видете како ќе почнете да се менувате, затоа што ќе се грижите и за себе, но и за сите останати околу вас.

Не се заљубувајте во Рак, затоа што толку многу се добри, но и срамежливи. Не функционираат најдобро на големи собири, но ако некој ги повлече на страна и започне разговор со нив, тие повторно ќе се претворат во личноста која толку многу ја сакате.

Не се заљубувајте во Рак, затоа што тие секогаш го следат своето срце. Дури и ако се работи за нерационален и нелогичен избор. Тие се прилично тврдоглави кога се во прашање работите што ги сакаат.

Не се заљубувајте во Рак, затоа што навистина ќе се приврзат за вас, а вие ќе бидете пресреќни што сте запознале личност која толку се грижи за вас. Затоа што светот е место во кое луѓето се плашат да го отворат срцето и ретко го прават тоа. Тие беспрекорно ги читаат луѓето и треба да им верувате на нивната процена.

Дури и ако се заколнете дека нема да се заљубите во нив, ќе сфатите дека се заљубувате. Можете да го негирате тоа и да речете дека тоа нема да функционира. Но, еден ден ќе се разбудите и ќе сфатите дека ги сакате повеќе отколку што сакате да признаете. И тоа е уште една работа во која се добри – секогаш им докажуваат на луѓето дека не се во право.

Постои причина зошто Бог ни носи одредени луѓе во животот

Често велиме дека не можеме да објасниме зошто се чувствуваме на одреден начин за некоја личност. Зошто со некои луѓе полесно се поврзуваме, а со други поврзувањето е тешко или незначајно.

Понекогаш изгледа како Бог да нѐ спојува со некои луѓе, како тие да ни се потребни во тој момент во нашиот живот. Тоа се луѓе кои нѐ учат на важна лекција за животот и за себеси.

Постои причина зошто Бог го придвижува нашето срце кон некоја конкретна личност и зошто со неа се поврзуваме со таа личност повеќе од другите. Кога ќе погледнеме назад, не постои ниту една личност кон која сме биле приврзани, а која не нѐ научила на нешто или не играла голема улога во нашиот развој и созревање. Иронијата е голема, бидејќи таквите луѓе само привремено биле дел од нашиот живот, а оставиле огромна тага на него.

Многу често, фазата во која сме во животот одредува какви луѓе привлекуваме кон себе. Изгледа како Бог да ни ги праќа вистинските луѓе во вистинско време. Тој ни дава одговори за животот преку овие луѓе. Нѐ просветлува доближувајќи нѐ до луѓето кои го вадат најдоброто од нас. Ни помага со тоа што не доближува до луѓе кои на некаков начин ја вадат силата од нас.

Понекогаш посакуваме тие луѓе да останат засекогаш во нашиот живот, но многу многу често тоа е невозможно. Не ни е судено тие да бидат во нашиот живот засекогаш. Бог ги носи само за одреден период, за да не направи подобри личности за оние кои ќе останат со нас засекогаш.

Често многу патиме и се нервираме бидејќи овие луѓе си заминуваат брзо од нашиот живот и си мислиме дека немаме среќа. Не сфаќаме и не можеме да прифатиме дека тие си заминуваат и дека Бог ни ги одзема од животот, по убавите времиња кои сме ги поминале со нив. Многу често, наместо да се инспирираме од приказната помината со нив, патиме долго по нив. Сепак, вистината е дека сите тие искуства ја носат вистинската живот во нашиот живот и нѐ учат како да се однесуваме со неа и како да ја цениме и почитуваме.

Мораме да имаме верба. Мораме да веруваме дека подобри времиња доаѓаат пред нас, а дека сите тие искуства се важни лекции во нашиот живот. Можеби тие луѓе биле како некакви ангели пратени да нѐ научат на некаква лекција и да не направат подобра личност, а потоа да одлетаат од нас.

Можеби и тие нѐ учат како да не се држиме до нешто или некого по секоја цена, како да бидеме радосни во убавите моменти, а да ја прифатиме вистината кога нив ќе ги снема и луѓето ќе си отидат. И, највеќе од сѐ: да веруваме во тоа дека Бог чува нешто подобро за нас.

Зошто е добро да јадете кисела зелка?

Зелката е една од ретките, ако не и единствена природна намирница која човекот успеал да ја подобри, односно да ѝ ги зголеми нутритивните својства преку процесот на киселење. Богатството од калиум, железо, магнезиум, сулфур и бакар, ја прави киселата зелка многу корисна за нашето здравје.

Зелката преку процесот на киселење (ферментација) создава исклучително активен кобаламин (витаминот Б12), кој инаку исклучиво може да се најде во намирниците од животинско потекло. Поради оваа причина киселата зелка е неизоставна намирница за вегетаријанците.

Повеќегодишните истражувања потврдуваат дека киселата зелка содржи големо количество на витамин Ц (во 100 г зелка има 50 мг витамин Ц). Покрај тоа, киселата зелка крие вистинско богатство од пиридоксин (витамин Б6), без кој инаку протеините воопшто не би биле искористени. Исто така киселата зелка е богат извор на нијацин (витамин Б3), кој е потребен за целосниот метаболизам, енергија и размена на материи во мозокот.

Расол

Познато е дека расолот е пијалак кој се препорачува како лек за тегоби поврзани со варењето, како и народен лек за смалување на отоците на зглобовите.

Меѓутоа, малку е познато дека сокот од кисела зелка не е богат само со витамин Ц, туку е и лековит пијалак со широк спектар на дејства. Со експерименти е докажано дека со сок од свежа зелка успешно се лечи чир на желудник и воспаление на дебелото црево. Помешан со сок од морков и репка, расолот е одличен пијалак за оние кои имаат недостаток на калциум. Исто така се препорачува да го пијат жени во средни години за да го спречат процесот на остеопороза.

Лековити својства:

1. Го подобрува расположението

2. Го прави организмот отпорен на стрес

3. Ја активира размената на материи во мозокот

4. Помага при создавањето на црвени крвни зрнца

5. Ја стимулира работата на клетките и подмладува

6. Помага за зајакнување на коските

7. Ја регулира и намалува количината на масни материи и холестерол во крвта

8. Го зајакнува имунитетот и ја зголемува силата на мускулите

9. Придонесува за обновување на истрошеното сврзно ткиво

Најчитани

Твитови