Детски невролог предупредува: Пет години гледам како сами кај децата создавате аутизам!

Пет години како по правило се соочувам со истиот проблем – деца во просек од три години практично не зборуваат.

Одамна планирам со вас да ги споделам своите сознанија за можните последици од интензивното користење на уреди со екрани во најрана возраст: телевизори, компјутери, таблети и смартфони.

Веднаш да се оградам и да кажам дека ги изнесувам само моите забелешки врз основа на искуства. Ова може да се разбере како застрашување од незнаење – и тоа имав можност да слупнам. Сепак, ми се чини дека сѐ се вклопува и сѐ доаѓа на свое место.

Работата ми налага секојдневно да се дружам со деца со помали или поголеми пречки во развојот. Пет години се среќавам со истиот проблем – деца кои во просек имаат три години практично и не говорат. Однесувањето на тие деца е слично на однесувањто на децата со аутизам. Заедничко им е тоа што кога биле мали на година дена дадени им се паметни телефони, односно, таблети .

Тие деца практично цело слободно време го поминуваат со овие уреди, буквално живеат со нив. Од тоа страда фацијалната експресија (мимика на лицето), насочувањето на погледот (контакт со очите) и емотивната сфера. Обидот да му одезмете уредот на детето кај него предизвикува крајно негодување и агресија. Говорот по правило не се развил или е рудиментрен.

Комуникацијата со околината, со реалниот свет очигледно е многу лоша. Знаејќи колку е лесно да се помешаат причината и последицата, не исклучувам дека некои од тие деца се аутистични, а дека преокупацијата со уредите е една од варијантите на стереотипното однесување.

Девојче, од 1 година и 3 месеци живее во Њујорк. Привлече внимание со тоа што не се јави на своето име и не изреагира на вербалните барања. Нема развиена адекватна мимика и гестикулација. Неколку месеци порано не беше толку лошо. Детето плескало со рачињата, мавтало, па-па. Специјалистите се посомневале на пореметување од аутистичен спектар.

Добив голем број на видео снимки со епизоди од животот на детето. Се почнало околу 7-8 месеци кога детето почнало да седи во столица за јадење пред вклучен телевизор. Одиме понатаму: со година дена девојчето практично целото свое слободно време го поминувала пред некаков екран. Родителите го послушаа мојот совет и сите уреди ги тргнале од детето. Очекувано, првите денови кај девојчето забележале раздразливост, хистеричност и агресивност, и беше многу тешко да се нахрани. Но, ѝ се вратил контактот со очите и покажување со рака!

Секако, ја разбирам колебливоста и субјективноста на проценката на детето на далечина … Но, сеедно не престанувам да се прашам: дали е можно во “спектарот” да се наиде на ситуации со механизам кој би можел да се окарактеризира како “псеудоаутизам”? (Не сум сигурен дека тоа е точниот термин, налетав на него кај Charles Nokikten …)

Извор: Komarovskiy.net

Жените родени во овие знаци имаат најголема среќа во љубовта

Овие жени имаат најголема среќа во љубовта, бидејќи за нив не постои посесивност и љубомора.

Тие знаат како да се изборат со тоа и да уживаат во љубовта.

Овен

Тие се многу сигурни во љубовта и секогаш чекорат со главата горе. Тие се зафатени со себе и затоа се одлични и во врска бидејќи се многу зрели и силни.

Стрелец

Жените родени во овој знак се големи авантуристки кои уживаат во љубовта. За нив не постои љубомора, туку само љубов, страст и разбирање. Тие живеат во моментот и секогаш се посветени на тоа што го избрале.

Водолија

Тие се слободни души кои ја почитуваат и туѓата слобода. Во љубовта се многу посветени, но и индивидуалисти кои точно знаат што сакаат.

Флертувајте на ниво, жените ги открија правилата

Сигурно до сега ви се случило да сте излезени со друштво во некое кафиле и таму да здогледате девојка која ви се допаѓа.

За сигурен и успешен пристап ви ги даваме следниве совети:

Контактот со очите е најважен

Достигнете возбудување само со одржување на контакт со очи. Благо погледнување пропратено со блага насмевка.

Платете и го пијалокот, но на вистински начин

Немојте да и праќате светло пиво. Прашајте го келнерот, девојката што ви се допаѓа што пие и тоа пратете го. Доколку не можете да дознаете што пие, чаша шампањско е полн погодок.

Понудете го со пијалок и нејзиното друштво

Бидете фини кон нејзините другарки. Доколку се веднаш до неа, во тој случај и нив почастете ги со пијалок! Ќе изгледа многу безврска доколку не го направите тоа.

Не очекувајте ништо во замена за пијалокот

Почекајте на одговор. Мажите најчесто мислат дека ако им платат пијалок на девојките, дека тие треба со нив да разговараат. Не сте помислиле дека можеби ја вознемирувате. Секогаш гледајте на частењето како на несебичен гест. Тој освен фала и не заслужува ништо друго.

Замолете го келнерот да ве запознае

Не можете да знаете дали таа имала лош ден, дали сака да биде сама или можеби има супер ден и расположена е за нови познанстава. Келнерите во 99 отсто сигурно го знае тоа. Додека вие сте на непознат терен, келнерот веќе има поразговарано со таа личност, ако ништо друго додека нарачувала пијалок.

Бидете внимателни со комлиментите

Искрено, површни комплименти се одличен начин да го уништите расположението и да и направите да се чувствува непријатно. Во тој случај таа нема да ви верува на ништо што ќе и речете.

Само бидете опуштени

Кажете и “здраво” и започнете нормална комуникација. Не можете ни да замислите колку таквото нормално однесување може далеку да ве однесе.

Не значи не

Прифатете не како одговор

Списокот на нови министри ќе биде објавен во петок, но кого се ќе опфати?

Официјално не е соопштено, но ново име во неговиот кабинет ќе биде Горан Милевски, претседателот на Либерлано Демократската партија.

Тој не сака да коментира, но во телефонски разговор за Канал 5 изјави дека ЛДП очекува да добие министерство со ресор, што досега не беше случај.

-Не би сакал да коментирам. Одлуките за нови функционери е коректно да ги соопшти мандаторот, Зоран Заев. ЛДП очекува да добие министерство со ресор, Горан Милевски –пратеник и претседател на ЛДП.

Неофицијално, премиерот Заев предложил ЛДП да избере помеѓу култура и локална самоуправа. Но, сепак во партијата понаклонети биле кон ресорот локална самоуправа каде што се уште раководи Сухејл Фазлиу од партијата на Весел Мемеди.Зоран Шапуриќ од ЛДП кој раководи со министерството без ресор пак, се поизвесно е дека ќе ја отстапи функцијата на кадар на партијата на Мемеди. Со назначување на Милевски за нов министер, неговото пратеничко место во Собрание ќе го пополни пратеничка од СДСМ.

Она што е сигурно е дека култура, земјоделство и политички систем се тритересори кои сигурно ќе добијат нови министри. Според информации од ДУИ актуелниот министер за животна средина Садула Дураку ќе биде на чело на новоформираното министерство за политички систем, а неговото место во животна средина и просторно планирање ќе го пополни Насер Нуредини, син на бизнисменот Аки Нуредини.

На почетокот на идната недела најверојатно ќе се одржи и собраниската седница каде што пратениците ќе гласаат за новиот владин состав.

Од СДСМ не откриваат многу детали, освен дека до петок премиерот ќе ги соопшти промените кај високите функционери, а паралелно и на новите директори на државните институции.

Во меѓувреме од СДСМ најавуваат и внатрепартиски измени. Ветуваат дека во идниот период ќе се надгледува сработеното на функционерите на СДСМ. Доколку не ги исполнат очекуваните резултати од партиската програма,  тврдат дека од нив ќе бараат одговорност. 

За опозициската ВМРО ДПМНЕ целиот процес на реконструкција е само манипулација со која се прави ротација на актуелните функционери. И од албанскиот опозициски блок не веруваат на големи промени испоред нив се потребни предвремени парламентарни избори.

Најчитани

Твитови