Пит бул спасил бебе од стан што горел: Со забите ја влечел за пелената!

Имено, сопственичката на кучето, Нану, нејзиното осум месечно бебе ја разбудило околу 23. часот. Саша скокала по влезната врата, обидувајќи се да ја предупреди сопственичката и нејзината ќерка, на огинот кој се ширел со неверојатна брзина.

„Видов како во забите носи пелена. За тоа време пожарот веќе го уништи домот на нашите соседи, а Саша лаеше се’ посилно. Ниту на крај на памет не ми беше дека се обидува да не предупреди на пожарот“, раскажала Нану за Fox40.

Нана станала од креветот да провери што се случува. Дури тогаш видела дека гори кај соседите па панично тргнала кон спалната соба во која била нејзината ќерка стара само осум месеци. Кога влегла во собата имала што да види. Саша веќе го спасувало девојчето така што ја извлекувала од креветчето држејќи ја за пелената.

„Благодарение на Саша на време излеговме од станот и повикавме 911. Ги разбудивме и останатите луѓе кои во тој момент се наоѓаа во зградата. На Саша и го должам мојот живот и животот на моето дете. Таа е нашата хероина. Без неа веројатно не би се извлекле“, раскажала Нана.

Станот потполно изгорел. Пожарникарите пристигнале брзо и усепале во реалтивно кус рок да го изгаснат огинот, па пожарот не ја уништил цела зграда. Но, станот на Саша и нејзините сопственици во пожарот бил потполно уништен, заедно со работите кои ги поседувале

ВНИМАТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ: Зошто е подобро на дете да му дадете сладолед, за разлика од некој друг вид благо?

Не е сеедно дали на детето ќе му дадете гумени бомбони или сладолед, бидејќи благите кои децата ги обожаваат и со кои родителите ги наградуваат и подмитуваат влијаат на здравите заби на малите. 

Знаеме дека шеќерот и слатките ги упропастуваат забите, но детските стоматолози тврдат дека едни слатки се подобри од други. 

Гумените бомбони и лижавчињата за разлика од сладоледот и бисквитите се далеку многу по опасни за детските заби кои се осетливи на кариес. Одкако децата ќе изедат сладолед или бисквити, остатоците од храната можат да се измијат со вода и усната плунка, додека гуменуите бомбони се лепат на забите. Киселината од овие слатки ја напаѓа забната глеќ и доведува до ерозија на забите. 

Лижавчињата на пример остануваат многу подолго во устат одколку сладоледот, а шеќерот кој е присутен во нив така повеќе ги напаѓа детските заби. Дури и одкако ќе изедат некое благо, помеѓу нивните заби остануваат парчиња храна кои предизвикуваат настанување на забен плакт и карие, пишува „net.hr.“.

Независно кои благи ги давате на децата, дадете им обврска после јадење убаво да ги измијат забите како би ги отстраниле остатоците и ќе го зачуваат здравјето на нивните заби. 

Со неговиот син одела во градинка, а сега му е маќеа: Таа е 45 години помлада од својот сопруг!

Двајцата се запознале пред четири години, кога Стефани почнала да работи во омиленото кафуле на Дон.

Брачниот пар со разлика од дури 45 години, открил дека биле поврзани и пред некој да замисли дека двајцата ќе завршат во брак.

Имено, 24-годишната жена одела во градинка и училиште со синот од првиот брак на сопругот. Дон за нив и зборувал кога биле во врска три месеци.

Таа и сопругот моментално не разговараат со неговиот син. 

“Многумина не разбираат дека разликата во години може да биде генијална. Сите мислат дека станува збор за нешто друго. Ме прашуваат како воопшто можам да го сакам. Сакаш некого затоа што го сакаш”, вели младата мајка.

 

Пијте ВОДА на празен желудник, веднаш по будење - еве зошто!

Водата која се пие на празен стомак помага да ги исплакнете цревата, дебелото црево и да го исчистите отпадот во вашето тело. Чаша млака вода во утринските часови може да го регулира движењето на дебелото црево, помага во ослободување на токсините од телото преку урина, зголемување на апетитот и спречување на главоболки.

Пиење 8 чаши вода од 8 мл на ден може да го зголеми метаболизмот за најмалку 24% и да ве поттикне. Таа исто така ви помага да изгубите тежина и да го зајакнете имунитетот.

Водата е најдоброто нешто што можете да го пиете за да ја угасите жедта. Пиење вода на празен стомак секогаш има свои предности, а тука се и првите 10 бенефиции, кои се прикажани на следното видео:

 

Најчитани

Твитови