10 квалитети на луѓето родени во февруари!

Тие лесно ги остваруваат своите желби, лесно се збогатуваат и се вљубуваат во вистинските луѓе. Еве зошто личностите во февруари важат за среќни луѓе.

1. Искрени се

Личностите родени во февруари се многу искрени, не се плашат да ја кажат вистината, без разлика на последиците и ситуацијата во која се наоѓаат. Ги истакнуваат грешките на своите пријатели и им нудат конструктивна критика.

2. Оригинални се

Луѓето родени во февруари учат од сопственото искуство, наместо слепо да ги следат трендовите. Уживаат во совладување нови вештини, ситуации и активности. Нивната оригиналност може да се забележи и во начинот на кој се облекуваат.

3. Таинствени се

Понекогаш е тешко да се разбере што навистина се крие зад умот на личност родена во февруари. Околу себе создаваат таинствена аура поради што привлекуваат луѓе. Понекогаш ќе премолчат некој детаљ за себе, но не за да ве измамат туку затоа што мислат дека тој дел е неинтересен.

4. Сакаат да поместуваат граници

Знаат да размислуваат надвор од границите и важат за пронаоѓачи на полето на нивните интереси. Многу научници се родени токму во најкраткиот месец во годината.

5. Уживаат во својата работа

Уживаат во тоа што го прават, ја следат логиката и сакаат да ги анализираат своите постапки.

6. Упорни се

За да бидете успешни во животот потребно е да имате силна волја. Упорноста е една од карактеристиките на луѓето родени во февруари. Токму поради нивната ментална сила и волја другите често се љубоморни на нив.

7. Лојални се на семејството

Ако барате партнер предан на семејството тогаш личноста родена во февруари е идеална за тоа. Не само што се лојални на партнерите, туку одлично се сложуваат со сите членови од семејството.

8. Сакаат животни

Големи љубители на животни се, всушност фасцинирани се од светот на животните. Уште во детството сакаат да имаат домашни миленици, особено кучиња. Сакаат да посетуваат зоолошки градини или да одат на сафари.

9. Им помагаат на другите

Луѓето родени во февруари се големи хуманитарци. Сакаат да им помагаат на другите и се борат за правата на обесправените. Не се скржави, а поради дарежливоста многумина им се восхитуваат.

10. Тивки се и таинствени

Немаат потреба да бидат гласни за да бидат забележани во друштво, среќни се и кога се тивки и таинствени.

Славни луѓе родени во февруари: Ребел Вилсон, Мајкл Шин, Барбара Херши, Џенифер Џејсон Ли, За За Габор, Крис Рок, Џејмс Спејдер,Том Хидлстон, Лора Дерн, Ема Робертс и други.

ВНИМАТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ: Зошто е подобро на дете да му дадете сладолед, за разлика од некој друг вид благо?

Не е сеедно дали на детето ќе му дадете гумени бомбони или сладолед, бидејќи благите кои децата ги обожаваат и со кои родителите ги наградуваат и подмитуваат влијаат на здравите заби на малите. 

Знаеме дека шеќерот и слатките ги упропастуваат забите, но детските стоматолози тврдат дека едни слатки се подобри од други. 

Гумените бомбони и лижавчињата за разлика од сладоледот и бисквитите се далеку многу по опасни за детските заби кои се осетливи на кариес. Одкако децата ќе изедат сладолед или бисквити, остатоците од храната можат да се измијат со вода и усната плунка, додека гуменуите бомбони се лепат на забите. Киселината од овие слатки ја напаѓа забната глеќ и доведува до ерозија на забите. 

Лижавчињата на пример остануваат многу подолго во устат одколку сладоледот, а шеќерот кој е присутен во нив така повеќе ги напаѓа детските заби. Дури и одкако ќе изедат некое благо, помеѓу нивните заби остануваат парчиња храна кои предизвикуваат настанување на забен плакт и карие, пишува „net.hr.“.

Независно кои благи ги давате на децата, дадете им обврска после јадење убаво да ги измијат забите како би ги отстраниле остатоците и ќе го зачуваат здравјето на нивните заби. 

Со неговиот син одела во градинка, а сега му е маќеа: Таа е 45 години помлада од својот сопруг!

Двајцата се запознале пред четири години, кога Стефани почнала да работи во омиленото кафуле на Дон.

Брачниот пар со разлика од дури 45 години, открил дека биле поврзани и пред некој да замисли дека двајцата ќе завршат во брак.

Имено, 24-годишната жена одела во градинка и училиште со синот од првиот брак на сопругот. Дон за нив и зборувал кога биле во врска три месеци.

Таа и сопругот моментално не разговараат со неговиот син. 

“Многумина не разбираат дека разликата во години може да биде генијална. Сите мислат дека станува збор за нешто друго. Ме прашуваат како воопшто можам да го сакам. Сакаш некого затоа што го сакаш”, вели младата мајка.

 

Пијте ВОДА на празен желудник, веднаш по будење - еве зошто!

Водата која се пие на празен стомак помага да ги исплакнете цревата, дебелото црево и да го исчистите отпадот во вашето тело. Чаша млака вода во утринските часови може да го регулира движењето на дебелото црево, помага во ослободување на токсините од телото преку урина, зголемување на апетитот и спречување на главоболки.

Пиење 8 чаши вода од 8 мл на ден може да го зголеми метаболизмот за најмалку 24% и да ве поттикне. Таа исто така ви помага да изгубите тежина и да го зајакнете имунитетот.

Водата е најдоброто нешто што можете да го пиете за да ја угасите жедта. Пиење вода на празен стомак секогаш има свои предности, а тука се и првите 10 бенефиции, кои се прикажани на следното видео:

 

Најчитани

Твитови