Животна сторија: Билката која ме спаси од смртоносниот РАК!

Човек од соседна Бугарија раскажува за неговиот пат во животот и борбата со чумата на 21 век-рак.

Неговата приказна на многумина им дава надеж, а зошто е тоа така прочитајте па ќе дознаете!

„Во 2002 година ми открија тумор во мозокот – бениген. Веднаш бев примен во „БЛД – Софија“ на операција. Туморот беше голем 5/5 см, но операцијата помина успешно. За мене неврохирурзите во оваа болница се најдобри во Бугарија.

По две години се покажа дека туморот е рекурентен (метастатски карцином) и е со речиси иста големина. Требаше да ми се направи нова операција – тогаш располагаа со ласерска техника и операцијата помина, но се покажа дека сум добил парализа на левата рака, и нога. Го испитуваа туморот и се покажа атипичен.

Тогаш отидов на онкологија и следеше радиотерапија, но и тоа не помогна – туморот повторно се повтори и се наметна нова операција. По неа отидов на рехабилитација и таму, за моја среќа, се сретнав со еден човек кој ми го промени животот. Тој сподели со мене дека бил болен од рак на бубрезите. По операцијата се покажало дека е неуспешна и му давале од 3 до 4 месеци живот.

Потоа се сретнал со некоја жена која му кажала за една билка и начинот на подготовка на лек од истата. Билката се вика бозел – да прецизирам – поточно претставува грмушка која расте во пустините и околу речните канали, (во Македонија ја има во изобилство) – се бере плодот, кој личи на боровинка и е со речиси иста големина.

ВНИМАТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ: Зошто е подобро на дете да му дадете сладолед, за разлика од некој друг вид благо?

Не е сеедно дали на детето ќе му дадете гумени бомбони или сладолед, бидејќи благите кои децата ги обожаваат и со кои родителите ги наградуваат и подмитуваат влијаат на здравите заби на малите. 

Знаеме дека шеќерот и слатките ги упропастуваат забите, но детските стоматолози тврдат дека едни слатки се подобри од други. 

Гумените бомбони и лижавчињата за разлика од сладоледот и бисквитите се далеку многу по опасни за детските заби кои се осетливи на кариес. Одкако децата ќе изедат сладолед или бисквити, остатоците од храната можат да се измијат со вода и усната плунка, додека гуменуите бомбони се лепат на забите. Киселината од овие слатки ја напаѓа забната глеќ и доведува до ерозија на забите. 

Лижавчињата на пример остануваат многу подолго во устат одколку сладоледот, а шеќерот кој е присутен во нив така повеќе ги напаѓа детските заби. Дури и одкако ќе изедат некое благо, помеѓу нивните заби остануваат парчиња храна кои предизвикуваат настанување на забен плакт и карие, пишува „net.hr.“.

Независно кои благи ги давате на децата, дадете им обврска после јадење убаво да ги измијат забите како би ги отстраниле остатоците и ќе го зачуваат здравјето на нивните заби. 

Со неговиот син одела во градинка, а сега му е маќеа: Таа е 45 години помлада од својот сопруг!

Двајцата се запознале пред четири години, кога Стефани почнала да работи во омиленото кафуле на Дон.

Брачниот пар со разлика од дури 45 години, открил дека биле поврзани и пред некој да замисли дека двајцата ќе завршат во брак.

Имено, 24-годишната жена одела во градинка и училиште со синот од првиот брак на сопругот. Дон за нив и зборувал кога биле во врска три месеци.

Таа и сопругот моментално не разговараат со неговиот син. 

“Многумина не разбираат дека разликата во години може да биде генијална. Сите мислат дека станува збор за нешто друго. Ме прашуваат како воопшто можам да го сакам. Сакаш некого затоа што го сакаш”, вели младата мајка.

 

Пијте ВОДА на празен желудник, веднаш по будење - еве зошто!

Водата која се пие на празен стомак помага да ги исплакнете цревата, дебелото црево и да го исчистите отпадот во вашето тело. Чаша млака вода во утринските часови може да го регулира движењето на дебелото црево, помага во ослободување на токсините од телото преку урина, зголемување на апетитот и спречување на главоболки.

Пиење 8 чаши вода од 8 мл на ден може да го зголеми метаболизмот за најмалку 24% и да ве поттикне. Таа исто така ви помага да изгубите тежина и да го зајакнете имунитетот.

Водата е најдоброто нешто што можете да го пиете за да ја угасите жедта. Пиење вода на празен стомак секогаш има свои предности, а тука се и првите 10 бенефиции, кои се прикажани на следното видео:

 

Најчитани

Твитови