Што се случува со телото кога ќе изедеме чоколадо?!

Постои ли човек што не сака чоколадо? Ја нарекувале храна на боговите, но ја користеле и како лек.

Сепак, во овој контекст пред сѐ, мислиме на чоколадата што содржат макар 70 проценти какао.

Научниците тврдат дека кога консумираме таков вид на чоколадо во нашето тело се случуваат низа на прекрасни работи, а дел од нив ви пренесуваме во продолжение:

Во првите 10 минути откако ќе се изедете неколку коцки очекувајте го следново:

-намалување на крвниот притисок, односно добро делува на крвните садови

-го намалува стресот и позитивно влијае на хормоните

-подобро расположение благодарение на есенсијалната аминокиселина триптофан која пак го потикнува лачењето на хормонот на среќа серотонин

-го штити заштитиниот слој на забите благодарение на маслото од какао кое го спречува ширењето на бактерии

-ја подобрува борбата со кашлицата поради присуството на теоброминот, станува збор за горчлив алкалоид од дрвото на какаото, а научниците велат дека е покорисен од кодеинот

-го успорува стареењето затоа што е полна со антиоксиданси

-го храно вашиот организам со витамините Б1, Б2, Е, бета каротен, калциум, магнезиум, натриум, железо

-чоколадото помага при превенција на дијабетисот поради флавоноидите

-ја намалува потребата за нездрави шеќери и други колачи

Со редовна консумирање на темното чоколадо влијанието е следно:

-го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести

-го подобрува памтењето, особено кај повозрасните благодарение на магнезиумот

Правила во исхраната на Ѓоковиќ: Прво чаша вода, па сè друго

Храната треба да се усогласи со потребите на телото, и на организмот да му се дава тоа што му треба и кога му треба.

Кога го сменил начинот на исхрана и намирниците што ги внесува во телото, Новак драстично напредувал во играта.

Во 2010 година Ѓоковиќ го сменил начинот на исхрана и тоа му донело неверојатен подем во светот на тенисот. Од 2011 година тој стана гладијатор на тениските терени, кој ги добива натпреварите и по шест часа игра.

Оттогаш Новак ги почитува овие свои 8 правила, кои ги опишува во неговата книгата „Сервирај за победа“.

1. Не јаде глутен и млечни производи

2. Шеќерот го сведува на минимум.

3. Неговата исхраната се базира на зеленчук, грав, риба, овошје, семки и здрави масла.

4. Со години не јаде црвено месо.

5. Најголемиот дел од неговото мени е од растително потекло.

6. Храната долго треба да се џвака за подобро да се свари.

7. Храната треба да се усогласи со потребите на телото, и на организмот да му се дава тоа што му треба и кога му треба.

8. Чаша со млака вода пие веднаш по станувањето.

Кралицата Летиција беспрекорна и во фустан кој може да си го дозволи секоја жена (ФОТО)

Кралицата Летиција (46) важи за една од жените со истенчен стил на облекување, па секое нејзино појавување привлекува големо внимание.

За разлика од многу славни дами кои не се оттргнуваат од брендираните парчиња облека, кралицата Летиција знае да облече и модели од комерцијални и поповолни брендови.

Така таа во кралската палата Зарзуела во Мадрид се појави во темносин фустан со бели коцкасти форми.

Моделот со кратки ракави и со копчиња на предната страна е украсен со џебови и има нееднаков раб, додека околу половината таа стави темносин ремен.

Со тоа комбинираше и високи потпетици од Каролина Херера од превртена кожа во истата боја.

Поради дојава за бомба 130 луѓе евакуирани од белградскиот аеродром

Од авион на Луфтханза на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград утрово поради дојава дека е поставена бомба се евакуирани 130 патници и пет члена на екипажот, објавија белградските медиуми.

Контрадиверзионата единица Министерството за внатрешни работи била испратена на аеродромот по дојавата. 

Авионот бил подготвуван за лет до Франкфурт.

„Сите надлежни служби, вклучувајќи ги аеродромските служби, реагираа веднаш, во согласност со процедурите за обезбедување највисоко ниво безбедност на патниците и авионот како главен приоритет“, велат на аеродромот.

Воздушниот сообраќај на аеродромот „Никола Тесла“ Белград цело време се одвива според предвидениот ред на летање.

Најчитани

Твитови