Сè што треба да знаете за трансплантацијата на коскена срцевина!

Коскената срцевина е сунѓерестото ткиво коешто ги исполнува шумлините во коските.

Трансплантација на коскена срцевина е медицинска процедура што се врши со цел да се замени коскената срцевина којашто е оштетена или уништена од болест, инфекција или хемотерапија. Оваа постапка вклучува трансплантација на матични клетки од крвта кои патуваат до коскената срцевина, каде што произведуваат нови крвни клетки и го стимулираат растот на новата коскена срцевина.

Коскената срцевина е сунѓерестото ткиво коешто ги исполнува шумлините во коските и ги создава следните делови од крвта:

црвени крвни зрнца (еритроцити) кои го пренесуваат кислородот и хранливите материи низ телото;

бели крвни зрнца (леукоцити) кои се борат против инфекциите;

крвни плочки (тромбоцити) кои имаат клучна улога во згрутчување на крвта.

Коскената срцевина, исто така, содржи незрели матични клетки, познати како хематопоетски матични клетки или ХСЦ кои ги создаваат крвните клетки и клетките на имунолошкиот систем. Трансплантацијата на коскената срцевина ги заменува оштетените матични клетки со здрави клетки. Ова му помага на телото да направи доволно бели крвни зрнца, тромбоцити или црвени крвни зрнца за да избегне инфекции, крвни нарушувања или анемија.

Здравите матични клетки може да потекнуваат од донатор или од самото тело на оној на кој му се прави трансплантација на коскена срцевина. Во вториот случај, матичните клетки може да се собираат или да се одгледуваат пред да се започне со хемотерапија или зрачење. Овие здрави клетки потоа се складираат и се користат при трансплантацијата.

Кога е потребна трансплантација на коскена срцевина?

Трансплантациите на коскената срцевина се вршат кога таа не е доволно здрава за да функционира правилно. Ова може да биде резултат на хронични инфекции, болести на крвта или рак. Некои причини за трансплантација на коскена срцевина вклучуваат:

апластична анемија, што е нарушување во кое коскената срцевина престанува да создава нови крвни клетки;

одредени типови на рак кои влијаат на срцевата срцевина, како што се леукемија, лимфом и мултипен миелом;

оштетена коскена срцевина поради хемотерапија;

вродена неутропенија, која е наследно нарушување кое предизвикува повторливи инфекции;

српеста анемија, која е наследено крвно нарушување кое предизвикува изобличени црвени крвни клетки;

таласемија, која е наследено крвно нарушување кое предизвикува телото да прави абнормална форма на хемоглобин, составен дел од црвените крвни клетки.

Кои се компликациите поврзани со трансплантацијата на коскена срцевина?

Трансплантацијата на коскената срцевина се смета за важна медицинска процедура. Таа може да го зголеми ризикот од:

пад на крвниот притисок;

главоболка;

гадење;

болка;

скратен здив;

треска;

температура.

Прочитајте:  Прерано обелената коса не е секогаш знак на прерано стареење

Горенаведените симптоми се обично краткотрајни, но трансплантацијата на коскената срцевина може да предизвика и посериозни компликации. Шансите за развој на овие компликации зависат од неколку фактори, вклучувајќи:

возраста на лицето на кое се прави трансплантација;

целокупното здравје на лицето на кое се прави трансплантација;

болеста или сотојбата заради којашто се третира на лицето на кое се прави трансплантација;

типот на трансплантација којашто е извршена.

Компликациите од трансплантацијата на коскена срцевина може да бидат помали или многу сериозни и може да вклучуваат:

графт-наспроти-домаќин (ГНДБ), состојба во која донорските клетки го напаѓаат телото на пациентот;

неуспех на графтот, што се јавува кога трансплантираните клетки не почнуваат да произведуваат нови клетки како што вообичаено се случува;

крварење во белите дробови, мозокот и другите делови на телото;

катаракта, која се карактеризира со замаглување во леќата на окото;

оштетување на виталните органи;

рана менопауза;

анемија, која се јавува кога телото не произведува доволно црвени крвни клетки;

хронични инфекции;

гадење, дијареа или повраќање;

мукозитис, што е состојба која предизвикува воспаление и болка во устата, грлото и стомакот.

Видови на трансплантација на коскена срцевина

Постојат два главни типа на трансплантација на коскена срцевина. Во зависност од причината заради која е потребно да се изведе трансплантација се одлучува за типот на истата.

Автоложна трансплантација

Автоложните трансплантации вклучуваат употреба на хомеопоетичните матични клетки на пациентот. Овој тип на трансплантација обично вклучува извлекување и складирање на клетките на пациентот пред да се започне третмани со хемотерапија или зрачење. По завршувањето на третманите, клетките се враќаат во телото на пациентот. Овој тип на трансплантација не е секогаш достапен и може да се врши само доколку лицето има здрава коскена срцевина. Сепак, овој тип на трансплантација го намалува ризикот од некои сериозни компликации, вклучувајќи ја и состојбата ГНДБ.

Алогенетска трансплантација

Алогенетските трансплантации вклучуваат употреба на клетки од донатор. Донаторот треба да биде компатибилен со пациентот, односно да биде крвно поврзан или да не биде крвно поврзан, но да има висок процент на совпаѓање помеѓу неговото ткиво и она на пациентот. Алогенетските трансплантации се неопходни доколку лицето боледува од состојба која ги оштетува клетките на коскената срцевина. Сепак, тие имаат поголем ризик од одредени компликации, како што е состојбата ГНДБ.

Едноставен, вкусен и совршен за велигденските пости: Направете си колач од кој прсти ќе излижете!

Состојки за кора:

400 мл вода

18 лажички меко брашно

13 лажички шеќер

3 лажички џем

мармалад по избор

100 г посен мелен кекс

4 лажички масло

2 лажички какао во прав

2 лажички сода бикарбона

Фил:

125 г маргарин

100 г шеќер во прав

100 г чоколадо

100 г мелени ореви

200 г мелен кекс

200 мл сок од портокал

Глазура:

100г чоколадо

3 лажички масло

Подготовка:

Вклучете ја рерната да се загрее на 180 степени. Во топла вода изматете 13 лажици шеќер. Додадете масло и џем и промешајте повторно. Потоа, додадете брашно, какао, сода бикарбона и кекс (може и ореви) и сѐ заедно изматете. Во плех со димензии 30 x 20 цм ставете хартија за печење и ставете ја смесата. Ставете ја кората на хартија за печење па ставете ја смесата. Печете ја кората 13 минути. Печената кора оладете ја.

Изматете го пенливо маргаринот со шеќерот во прав и додадете го мелениот кекс и со миксер изматете. Масата ќе биде густа и сува, но не грижете се, се додава сок. Потоа додадете го ренданото чоколадо и мелените ореви. Повторно со миксер вклучен со мала брзина соединете.

Потоа полека истурете го сокот и матете додека не добиете маса која може да се намачка на кора. Нанесете ја на кората и израмнете. Истопете чоколада со масло за глазура па прелијте преку колачот. Оставете чоколадата да се зацврсти и послужете.

Добар апетит!

 

Важни животни лекции кои ги научивме од книгите на Паоло Коелјо!

„Затоа што не живеам ниту во минатото ниту во иднината. Ме интересира само сегашноста. Ако можеш секогаш да се сконцентрираш на сегашноста, ќе бидеш среќен човек.“

1. Стравот е поголема препрека од самата препрека

„Кажете му на своето срце дека стравот од патење е полош од самото патење. И дека ниедно срце не патело кога ги барало своите соништа, бидејќи секоја секунда помината во потрага е средба со Бога и со вечноста.“

Секоја нова потрага бара блегување во неистражена територија – тоа е застрашувачки. Но, со секој голем ризик доаѓа голема награда. Искуствата кои сте ги стекнале со осварување на вашите соништа ќе направат сѐ да се исплати.

2. Она што е “вистина“ секогаш ќе трае

„Доколку она што човекот ќе го пронајде е направено од чиста материја, тоа никогаш нема да се расипе. И секогаш може да се врати. Ако она што сте го пронашле е само момент на светлост, како експлозија на ѕвезди, нема да најдете ништо на патот назад.“

Вистината може да биде прикриена со чад и огледала – таа секогаш ќе биде цврста. Кога барате „вистинска“ одлука, таа ќе биде онаа која ќе ги издржи тестовите на времето и тежината на испитувањата и проверките.

3. Прекинете ја монотонијата

„Кога секој ден е ист како претходниот, тоа е поради тоа што луѓето не ги препознаваат добрите работи кои се случуваат во нивните животи секој ден кога излегува сонцето.“

Благодарноста е пракса на пронаоѓањето на доброто во секој ден. Животот лесно може да почне да стагнира, да стане монотон, но тоа се менува во зависност од тоа што ќе избереме да видиме. Секогаш постои сребрена облога, ако ја побарате.

4. Прегрнете ја сегашноста

„Затоа што не живеам во минатото ни во иднината. Ме интересира само сегашноста. Ако можеш секогаш да се сконцентрираш на сегашноста, ќе бидеш среќен човек.“

Нема смисла да се живее во минатото и да дозволите тоа да ве дефинира, ниту пак да се изгубите и да се грижите за иднината. Но, во сегашниот момент, вие сте на полето на можностите – така ќе се вклучите во сегашниот момент и ќе го насочите вашиот живот.

5. Вашиот успех има ефект на бранови

„Тоа го прават алхемичарите. Тие покажуваат дека кога се трудиме да бидеме подобри од она што сме, сѐ околу нас станува подобро.“

Растењето, промените и еволуцијата се наоѓаат во ткивото на реалноста. Да се биде подобра верзија од себе создава ефект на бранови кој оди во корист на сите околу вас: вашиот животен стил, на вашето семејство, пријателите, вашата заедница.

6. Донесете одлука

„Кога некој ќе донесе одлука, тој во потполност впловува во силна струја која што го носи до места до кои никогаш не ни сонувал дека ќе дојде.“

7. Бидете нереални

„Јас го гледам светот во светлото на она што би сакал да се случи, а не она што всушност се случува.“

Некои од најголемите пронајдоци не би се случиле, доколку луѓето избрале да го прифатат светот онаков каков што е. Големите достигнувања и иновации почнуваат од начинот на размислување кој го игнорира невозможното.

8. Продолжете да се враќате

„Меѓутоа, тајната на животот е да паднеш седум пати и да станеш осмум пати.“

Затоа што осмиот пат може да биде вашиот успех. Некои од најголемите романи во историјата се објавени по стотина години. За среќа, тие автори никогаш не се откажале.

9. Фокусирајте се на сопственото патување

„Ако некој не е она што другите сакаат да биде, другите се лутат. Се чини дека сите имаат јасна визија за тоа како другите луѓе треба да ги водат своите животи, но не знаат ништо за својот живот.“

Лесно е да се биде под влијание на другите, но ќе останете мизерни ако на крај живеете туѓ живот. Нема ништо лошо во прифаќањето на совети и учењето од други, но погрижете се тоа да биде во склад со вашите желби и страсти.

10. Секогаш преземете мерки

„Постои само еден начин на учење. Тоа е низ акција.“

Може да учите, читате и слушате, но потполно искуство се сктекнува кога ќе преземете акција. Кога добро ќе се насочите кон метата, тогаш повлечете го чкрапалото.

Најчитани

Твитови