Три реченици што секој маж сака да ги слушне од својата сакана!

Доколку мислите дека партнерот е малку оддалечен од вас, обидете се да му ги кажете овие три работи со кои ќе му ставите до знаење дека го сакате. Не е поентата само да ги изговорите овие реченици, важно е тоа навистина да го мислите и со тоа да му го порачате токму она што сака да го слушне од жената која ја сака.

1. Го можеш ти тоа

Некои мажи едноставно „процветуваат“ кога ќе осетат почит, особено кога знаат дека ја имаат контролата над нешто и дека се способни тоа да го направат. Овој момент е посебен кога вие ќе му ставите до знаење дека го гледате најдоброто во него, неговиот потенцијал.

Не е секогаш лесно да му покажете на партнерот дека верувате во него, ако претходно во нешто ве разочарал, но од друга страна сетете се дека нешто научил од таа грешка. Вашата доверба и трпение многу ќе му значат, особено кога е му кажете „Го можеш ти тоа“.  Кога ќе забележи дека верувате во него, ќе биде и многу поискрен со вас.

2. Знам дека имаше добри намери кога го направи тоа

Кога сте фрустрирани од партнерот тоа е затоа што мислите дека на него не му е грижа за вас и дека се обидува да ве повреди. Кога сте вознемирени, емоциите можат да ве одведат на погрешен пат и работите да не изгледаат како што навистина се. Треба да знаете дека човекот кој ве сака не се обидува намерно да ве повреди, туку да ве направи среќна.

Потребно е да направите ментален напор за да го сфатите тоа, пред да му го кажете тоа што му е потребно да го слушне. Затоа, фокусирајте се на тоа да сфатите дека навистина имал добри намери кога направил нешто. Почитувајте го и имајте доверба во него, бидејќи тоа значи дека го сакате.

3. Ти благодарам што го направи тоа

Мажите сакаат да прават работи за своите партнерки и тоа не само во финансиска смисла. Ако ве изведе на вечера тој чувствува емоционална одговорност за тоа искуство.  Ако и вие сте задоволни и ви годи атмосферата, ќе се чувствува убаво бидејќи направил нешто за да ве усреќи.

Ова е само еден од примерите, но поентата е дека кога партнерот ќе забележи дека цените некои работи што ги прави за вас, ќе се чувствува добро и ќе сака повторно да направи нешто за да ве усреќи.

Мажи, сте слушнале ли за Наполеонов комплекс?

Според некои преданија, Наполеон нискиот раст го компензирал војувајќи. Наполеновиот комплекс е еден од најголемите машки проблеми со кои мора да се борат целиот живот.

Личноста која има просечен или неколку сантиметри помал раст од останатите, се чувствува неадекватно и помалку вредно.

Стереотипот кој ги прати мажите со низок раст е дека се поагресивни, погласни и имаат желба за привлекување внимание и докажување.

Фројд тоа го објаснува со фактот дека тоа е одбрамбен став на егото заради кое мажот не може да поднесе да е понизок од просекот.

Антрополозите го поврзуваат агресивниот настап на ниските мажи со еволуциската теорија според која ниските и слаби мажи својата надмоќ ја докажувале така што биле гласни и нападни.

Научниците од центарот за контрола на болести во Атланта неодамна објавиле студија која покажала дека тоа може да биде вистина, односно дека ниските луѓе се поагресивни и понасилни.

Студијата опфатила 600 мажи на возраст од 18-50 години и утврдено е дека тие кои се чувствувале помалку мажествено имаат три пати поголема веројатност да станат насилници.

Стручните лица тврдат дека ниските мажи се чувствуваат поранливо и се склони кон параноја. Но, треба да се наведе дека тестираната група сепак е премногу мала за да може да се извлечат коректни заклучоци.

Зошто сексот на плажа понекогаш е лоша идеја?

Иако звучи многу привлечно и романтично, природата не работи во ваша полза кога се во прашање интимните и страствени моменти. Освен тоа што има многу работи кои ќе ви пречат, ризикувате и опасност од инфекции.

А навистина звучи секси: море, плажа, песок, двајца заљубени… Но, не е се така едноставно како што изгледа. Еве зошто сексот на плажа може да се претвори во ноќна мора.

Песокот влегува секаде

Песочните плажи изгледаат како од бајка, но не се идеално место за секс. Ситните песочни зрнца ќе ви се вовлечат речиси во сите делови од телото, а ако ви се залепат за телото, тогаш ќе ви сметаат за време на односот, а можно е и да почувствувате болка ако влезат во интимните делови.

Сексот би требало да биде спонтан

Но, не е. За почеток ќе посакате да ставите нешто под себе, затоа што не можете да бидете голи ниту на песок, а особено не на камења, бидејќи ќе ве боли. Морате да ставите пешкир или ќебе, но за да не ви пречат, ќе мора да ставите камења на краевите за ветерот да не ги вее. Кога ќе го направите тоа, сфаќате дека сепак има премногу луѓе околу вас, па потоа одите да барате поосамени плажи. Кога ќе го направите се ова, подготвени сте за акција. Но, дали? Или попатно сте ја изгубиле желбата затоа што тоа веќе е навистина детално планиран секс.

Летен пинџур со тиквички - вкусно и брзо се прави

Многу лесно и вкусно пинџурче за ручек во жешки денови.

Се сецкаат тиквички, модар патлиџан, пиперки и домати и се ставаат во тава.

Се посолуваат и се става малку зејтин, се меша и се пече околу пола час на 180 степени. Треба да се промешува неколку пати за време на печењето. Пред крајот се додава сецкан лук и магдонос, се промешува и се пече уште 5 минути.

Состојки 2 тиквички 5,6 пиперки (благи и по некоја лута ако сакате) 3 домати 1 модар патлиџан 1 голема лажица свеж магдонос 2 чешниња лук по вкус масло и сол

Се сервира со павлака и сиренце.Наздравје! Прочитај повеќе: 

Најчитани

Твитови