Кажете и збогум на главоболката: Маслото од оваа билка ја отстранува болката за помалку од една минута!

Силната болка на едната или двете страни, чувствителност на светлина, гадење и слабост се некои од последиците од сериозна главоболка.

Мигрените и главоболките почнуваат да претставуваат проблем за се повеќе луѓе и целосно да го блокираат нормалниот секојдневен живот.

Сара Кристал, невролог и специјалист за мигрена, тврди дека повеќето главоболки се резултат на стрес, промени во биоритмот, хормонален дисбаланс и прекумерни количини на кофеин. Дополнително, исхраната полна со чоколадо, сирење, нитрати и адитиви исто така може да претставуваат причина за болка. „Причините за мигрена често се генетски. Секоја личност има сопствен причинител и поради тоа не постои универзално решение за мигрената“, тврди за Woman’s Health.

Затоа лекарите препорачуваат лекови, но исто така и природни решенија.

Еден од алтернативните начини за лекување е есенцијалното масло од нане, тврди Кристал, додавајќи дека ментолот е активна состојка во етеричното масло од нане и докажано помага во ублажување на главоболките.

Истражувањето од 2015. година, објавено во Frontiers in Neurology, сугерира маслото од нане да се користи за масажа за отстранување на мигрена:

Растворете неколку капки етерично масло од пеперминт во друго масло како на пример кокосово

Масирајте со маслото на слепоочниците и на челото, користете кружни движења

Масирајте 1 минута

Во случај масажата да не ви помогне, д-р Кристал ви предлага да ставите неколку капки есенцијално масло на марамче и длабоко да вдишете или да ставите ладна облога со маслото на чело.

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови