Голема грашка која сите ја правиме при конзумирање на банана!

Кога ќе одлучите да изедете банана, ако сте како повеќето, веднаш штом ќе ја излупите, ќе направите сосема погрешен чекор.

Конците на бананата се најомразени кај повеќето луѓе. Омразата према овие конци оди толку далеку што постојат стотици блогови на интернет посветени исклучиво на таа омраза. А овие конци не само што имаат официјално име, туку и важна улога во здравјето.

Конците се всушност floemi – комплексни растителни ткива и само благодарение на нив бананата, како што расте, ги добиваат сите потребни хранливи материи.

– Во однос на остатокот од бананата, овие конци содржат повеќе различни видови на влакна – вели Николас Гилит, професор по органска хемија, за “Hafington post”.

Не само што овие конци содржат повеќе влакна, но исто така и витамини А и Б6.

Секако, се препорачува, вели тој, да не ги отстраните од бананите бидејќи се нутритивно побогати од остатокот од плодот.

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови