Локма (локумадес): Направете дома и израдувајте ги саканите! (Рецепт)

На турски, зборот лок значи мал залак од рајот, а овој десерт доаѓа од дворовите на отоманските султани. Наводно, рецептот за локма се чувал во строга тајност со векови, за потоа да стане традиционално турско јадење во 20-от век и да се прошири насекаде низ светот. Сличен десерт на локмата во Грција го викаат локумадес. 

Подготовка: 

Растворете го квасецот во млаката вода, додадете го јајцето, брашното и шеќерот. Измешајте убаво и оставете да се накрени тестото околу половина час. Треба да се направи целото со ситни меурчиња. Тестото ќе биди течно, малку погусто од смеса за палачинки.

Додека го чекате тестото, направете го шербетот.

Подготовка на шербет:

Шеќерот треба да зоврие со водата. Оставете да се вари 10-15 минути и на крајот додадете лимонов сок.

Земете од смесата и ставете да се пржи. Жешките локми ставајте ги дирекво оладениот шербет. Имаат голема апсорбирачка моќ така што за неколку минути ќе бидат спремни за јадење. 

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови