Ако поканите некој на ручек, не треба да очекувате да ве честат, туку вие треба да ја платите сметката: Бонтон правила кои не се почитуваат!

 

Има бесконечно многу бонтон правила за културно однесување, но секако, никој не наложува дека мора баш сите да се почитуваат.

Одвојуваме листа со најосновните, кои не ги почитуваат само некултурните луѓе:

Давајте им шанса на луѓето да ја кажат својата страна и да се одбранат

Треба добро да знаете не е во ред да зборувате лошо за луѓето пред да ја слушнете нивната страна од приказната и без да добијат шанса да се оправдаат.

5 основни теми кои треба да ги избегнувате:

Религија, политика, здравје, возраст и финансии – ова се темите кои никогаш не треба да ги спомнувате и да разговарате за нив, посебно не со луѓе кои не ви се блиски.

Не ги ставајте луѓето во непријатна ситуација да мора да зборуваат за нешто што е лично и не е од ваш интерес.

Не чекајте другите да ви ја платат сметката

Ако поканите некој на ручек, не треба да очекувате да ве честат, туку вие треба да ја платите сметката.

Никогаш немојте да се потпирате на тоа дека одите со некој кој сигурно ќе сака да ја плати сметката – независно каква е ситуацијата, секогаш е културно да се понудите да платите.

Ако некој вас ве покани на ручек, прифатете ја поканата само ако знаете дека ќе можете сами да си платите, дури и ако потајно сте свесни дека нема да мора.

Најавете се пред да одите кај некого на гости

Ако сакате да посетите некого, независно колку ви е близок, задолжително прво јавете се. Не е добро да се појавите на врата на некој кој воопшто не ве очекувал и си го замислувал текот на денот на сосема поинаков начин или не е подготвен за гости.

Не постои нешто такво како „доцнење со стил“

Никој не сака да чека луѓе кои „хронично доцнат“. Не се тешете со фрази како оние дека ѕвездите доаѓаат последни, ниту пак, дека сте фини што им оставате простор на домаќините да се подготват.

Бидете гостин кој секој домаќин го посакува

Кога некој ќе ве покани на гости, културно е да однесете симболичен подарок, независно дали ќе биде цвеќе, благо или пијалак.

Дури и кога домаќинот не бара или не прифаќа подарок, сепак може да однесете нешто симболично.

Понудете се и да му помогнете на домаќинот во поставувањето или раскревањето, но не претерувајте, ако еднаш ве одбие, почитувајте ја неговата желба, сепак сте само гостин.

Запомнувајте ги имињата на луѓето

На сите им е тешко да ги запомнат имињата при запознавање, но обидете да вложите малку труд и да се заинтересирате за туѓото име.

Доколку не може да се сетите на нечие име, подобро не се обидувајте да погодувате бидејќи може да го навредите, а давањето прекари затоа што не можете да ги запомните е исто така некултурно.

Доколку одите на средба со луѓе од друга култура, добро е да ги знаете и нивните обичаи и правила, па да ги испочитувате.

извор: Црнобело

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови