Заборавете на скапи третмани: Евтини и ефикасни маски за лице од вашиот фрижидер, по кои вашата кожа ќе сјае!

Овој период е вистинско време да го освежите вашето лице со супер свежи маски! И наместо да трошите пари на скапи маски, искористете ги намирниците од вашиот фрижидер.

Пилинг од овесни снегулки: За да се решите од мртвите клетки на кожата, не ви се потребни скапи пилинзи. Едноставно измешајте две лажици овесни снегулки, две лажици сода бикарбона и малку вода, за да добиете густа смеса што потоа ќе можете да ја размачкате на лицето. Околу две минути, втријте ја смесата во лицето, а потоа измијте го со топла вода.

Маска од мед и цимет: Многу девојки низ светот се вљубени во оваа маска, која покрај тоа што е едноставна за подготовка, таа е исклучитело ефикасна и хранлива за кожата. Измешајте три лажици мед со една лажица цимет во прав и оставете ја 30 секунди во микробрановата печка. Кога маската ќе се излади, нанесете ја на лицето и на вратот, а потоа измијте ја со млака вода. Медот ќе ја нахрани вашата кожа, а циметот со неговите антимикробни својства ќе и помогне на вашата кожа во борбата против акните, со оглед на тоа што ги убива бактериите и превентивно делува на инфекциите.

Маска од краставица и јогурт: Ако вашата кожа е сува и склона кон лупење, задолжително пробајте ја оваа маска. Земете една помала краставица, излупете ја и ставете ја во блендер. Мешајте сѐ додека краставицата не се претвори во лесна смеса. На краставицата додадете и една лажица јогурт. Маската нанесете ја на целото лице и оставете ја да делува од 20 до 25 минути, а потоа измијте ја со млака вода.

Уште едно засилување за Борусија Дортмунд: Пристигнува и Брант!

Напаѓачот на германската репрезентација ќе биде нов член на клубот од „Вестфален“. „Милионерите“ жестоко кренаа во летниот преоден рок. До сега потрошија околу 70 милиони евра и тоа за Пако Алкасер кој го откупија од Барселона, на Нико Шулц од Хофенхајм и Торган Азар од Мехенгладбах.

Иако Баер Леверкузен обезбеди пласман во Лигата на шампионите, сепак Џулија Брант се одлучи за чекор понапред. Преговорите помеѓу директорот на Дортмунд, Михаел Цорк и агентот на фудбалерот се веќе во тек, а најважно од се е дека играчот изразил желба да го облече дресот на „милионерите“.

Трансферот би требало да изнесува 25 милиони евра, колку што е откупната клаузула во договорот помеѓу Брант и „фармацефтите“. Реално, Германецот вреди многу повеќе, но Леверкузен мораше да ја прифати оваа клаузула кога го продолжуваа договорот со фудбалерот.

2 работи што се неопходни за долга и среќна љубов

Сигурно не постои рецепт за среќна врска, но постојат некои работи без кои врската не би успеала. Доколку сакате да дознаете дали вашата врска има потенцијал, размислете дали ги има следниве 2 нешта.

1. Слични особини

Веројатно сте слушнале дека спротивностите се привлекуваат, но ако гледате на долгорочен план, потребно е да имате некои сличности со партнерот. Односно, потребно е да делите одредени ставови и погледи за животот. Сепак, доколку сте различни, не значи дека вашата врска е осудена на пропаст. Најважно е да наоѓате компромис и меѓусебно да се надополнувате.

2. Сексуална компатибилност

Доколку сте компатибилни и уживате во интимноста, сè друго може да функционира. Без сексуална компатибилност, врската ќе страда, без разлика колку добро се согласувате во другите области.

НАСА планира првата жена да ја прати на Месечината до 2024 година

НАСА планира првата жена да ја прати на Месечината до 2024 година благодарение на дополнителни приливи во буџетот кои ги одобри американскиот претседател Доналд Трамп, пишува Си-ен-ен.

„Само 12 луѓе оделе по Месечината. Сите биле мажи и сите биле Американци“, вели директорот за комуникации на НАСА, Нетини Инклан, додавајчи дека послениот човек на месечината чекорел во 1972 година.

Наведува дека ни една жена никогаш не чекорела по Месечината.

 

Доналд Трамп во понеделникот откри дека ќе издвои дополнителни 1,6 милијарди долари за НАСА за да можат да „се вратат на Месечината“.

„Под моја управа ќе ја направиме НАСА повторно голема и ќе ја вратиме на Месечината, потоа одиме на Марс“, објави Трамп.

Зголемувањето на буџетот е по иницијалното барање на НАСА за 21 милијарди долари што ќе овозможи повторно враќање на Месечината.

Администраторот на НАСА Џим Бриденстајн изјави дека инвестицијата ќе овозможи НАСА да тргне напред во дизајн, развој и истражување.

Најчитани

Твитови