Од страст до рутина: Сексуални фази низ кои поминуваат сите парови во долга врска!

Сите врски доживуваат подеми или падови. Ако било кој ве уверува дека неговата врска е совршена и после неколку години поминати со ист партнер, веројатно ве лаже или и самиот живее во заблуда.

1. Страст

Првата фаза одбележува „опседнатост“ со новиот партнер. Мозокот тогаш произведува голема количина на серотонин и допамин, па не е чудно што страста го достигнува врвот, а партнерите често се незаситни.

2. Долга предигра и мазење

Во оваа фаза луѓето ја смируваат страста и уживаат во нежните допири. Тогаш предигрите се подолги отколку во првата фаза. Многу е поважно чувството на сигурност од сексот. Во оваа фаза полека поминува слепата заљубеност и може претпоставувате каков ќе ви биде сексуалниот живот, пренесува Дејли Меил.

3. Игра на моќ

Сега веќе е јасно кој го има главниот збор во врската, но и во креветот. Во оваа фаза партнерите често го користат сексот како алатка за да постигнат нешто или го намалуваат за да ги остварат своите цели.

4. Кокетирање со други

Во оваа фаза двајцата партнери сфаќаат дека постојат и други луѓе околу нив, а ретко се случува партнерите истовремено да поминуваат низ оваа фаза, па не е ни чудно што во овој период завршуваат најголем процент од врските. Нормално, сето тоа влијае и на сексуалниот живот, па паровите сè повеќе воочуваат меѓусебни разлики.

5. Родителство

До оваа фаза доаѓа ако партнерите одлучат да имаат деца. Некои ја нарекуваат фаза на родителство, а станува збор за период кога партнерите се навикнуваат на нови животни улоги – улога на родители. Ненаспаноста поради обврските околу децата се одразува и на квалитетот на сексот, па така во овој период има најмала сексуална возбуденост меѓу партнерите.

6. Рутина

Независно од тоа дали имате деца или не, дали сте венчани или не, вашата љубовна врска во еден момент веројатно ќе премине од забавна и турбулентна во функционална. Со други зборови, освен љубовни партнери, вие сте станале тим кој одлично функционира, но партнерите во оваа фаза повеќе се поврзуваат со сигурност отколку со страст. Сексот е рутински, а страста и креативноста речиси исчезнале. Тешко е да се преброди оваа фаза, а таа обично почнува во 11-та година од врската или бракот. Интересно е тоа што во просек токму толку траат браковите во западниот свет.

7. Стареење

Оваа фаза најчесто настапува кога децата го напуштаат родителското гнездо, а љубовните партнери добиваат прилика повторно да се посветат на себе. Сексот повеќе не е така честа појава како претходно, но затоа квалитетот е на високо ниво.

8. Повторно заљубување

Интересно, но многумина тврдат дека сексуалниот живот им е бил најдобар во 60-те и 70-те години од животот. Некои велат дека ова е најслатката фаза од сексуалниот живот, бидејќи ја одбележуваат уживање, поврзување и нежност.

извор: вистина.мк

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови