Непријатната миризба на интимата - каде е проблемот?

Многу жени се несамоуверени кога станува збор за нивниот вагинален мирис. Дури и кога мирисот ќе се смени, остануваат целосно збунети и не знаат што се случува.

За жал, не постојат бројни студии за вагинален мирис, преку кои жените би можеле да се информираат за тоа што е „нормален“, а што не, вели гинекологот од Њу Орлеанс, д-р Раџив Гала. Но, ако забележите многу јак мирис, големи се шансите да станува збор за некоја инфекции.

Габична инфекција, која е најчеста инфекција кај жените, обично нема мирис, но другите видови на инфекции го имаат. Бактериска вагиноза, што е име за прекумерен раст на бактерии во вагината, предизвикува појава на исцедок кој има силен мирис, како риба. Трихомонијаза или trihomonadni colpitis е инфекција на вагината и вулвата, и /или мочниот канал предизвикани од паразити Trichomonas vaginalis, поради што, исто така, може да има мирис на риба.

Третина од жените кои се чувствуваат мирисот на вагината, има сосема други причини за тоа.

„Постојат причини, како што се прекумерно потење, хроничен запек, испуштање урина и лошата хигиена“, вели д-р. Гала. На пример, носи тесна облека може да предизвика вагинален мирис бидејќи потта и бактерии остануваат „затворени“ на кожата, како и прекумерна тежина, бидејќи вишокот на кожа може во наборите да ја апсорбира потта, предизвикувајќи смрдеа.

Мирисот на вагината, исто така, може да се промени во текот на менструалниот циклус, но ако жената е загрижена нека го посети својот лекар, затоа што тоа не е редок проблем, но ако станува збор за инфекции треба што поскоро да се започне со лекување.

Иако жените сакаат да ја спречат миризбата користење козметички сапун за интимна нега и парфеми за истата област, д-р. Гала вели дека тоа не е препорачливо, бидејќи таквите производи можат само да го замаскираат проблемот, кој не исчезнал. Овие производи дури можат и да ја влошат ситуацијата и да го зголеми ризикот за развој на бактериска вагиноза и габичните инфекции.

Инспиративни цитати од Алберт Ајнштајн!

Инспиративни цитати од Алберт Ајнштајн:

Имагинацијата е поважна од едукацијата.

Најтешка работа на светот за сфаќање е данокот на добивка.

Човек почнува да живее кога ќе успее да се надживее себе си.

Господ е многу комплексен, но не е злобен.

Никогаш не размислувам за иднината. И онака доволно брзо доаѓа.

Слабост во ставовите, претставува слаб карактер.

Науката без религија е бесмислена, религијата без наука е слепа.

Секој којшто не згрешил ништо, никогаш не пробал нешто ново.

Големите души често наидувале на агресивност од страна на малите умови.

Постојат два начини да го живеете својот живот: Едниот е да верувате во чуда, другиот, да не верувате во чуда.

Здравиот разум е збир на предрасуди кои ги формираме до осумнаесеттата година.

Единствената работа којашто ми пречи во учењето, е моето образование.

Мирот не може да се постигне преку сила. Единствено преку разбирање.

За решавање на проблемите не можеме да го користиме истиот начин на размислување како кога сме ги создале.

Ако А е успех во животот, тогаш А=X+Y+Z. Во равенката, X е работа, Y е забава, а Z е да ја држите устата затворена.

Две работи се бесконечни. Универзумот и човечката глупавост. Иако, не сум сигурен за универзумот.

Стравот од смртта е најнеоправданиот од сите стравови, бидејќи, не постои ризик од несреќа кога сте мртов.

Единствено живот проживеан за другите е живот вреден за живеење.

Најубавите работи во животот не се оние кои ги добиваме со пари.

Оној кој ги цени вредностите на културата, не може да не биде пацифист.

Национализмот е инфантилна болест. Тоа се сипаници на човештвото.

Немам некои посебни таленти. Јас сум само многу љубопитен.

Секој маж кој вози внимателно додека ја бакнува својата девојка, едноставно не обрнува внимание на бакнежот колку што би требало.

Настојувајте да не нижете успеси, туку да створите вредности.

Секоја будала може да знае по нешто. Поентата е да ги разбереш работите!

Во средиштето на тешкотијата, лежат безброј можности.

Малкумина се оние кои гледаат со своите очи и чувствуваат со своето срце!

Интуитивниот дух е божји дар, а рационалниот дух е верен слуга. Ние создадовме општество кое го слави слугата, а го заборава божјиот дар!

Животна трагедија е она што умира во човекот додека е сè уште жив!

Научете ги правилата и тогаш ќе играте подобро.

Мерата за интелигенција е способноста на човекот да се промени.

Пролетен тренд - Кошули со отворен грб!

Неверојатно женствени, а истовремено и елегантни, кошулите со отворен грб ќе бидат парче облека кое секоја жена ќе мора да го има во гардероберот за пролет 2019.

Внесуваат доза на сексапил без да откривате премногу, а одговараат на буквално секаков тип на панталони и фармерки.

Одлично се трансформираат од дневно во вечерно парче гардероба, па затоа може да ги носите и за дневните обврски, а штом облечете високи потпетици во комбинација со нив – имате добитна модна комбинација за сите свечености.

Знаци и ситуации по кои ќе препознаете човек без манири!

Домашното воспитување, културата и манирите се нешто што не смее да го заборавите во било која ситуација, во било кој дел од денот.

Во модерното време, човекот без манири најлесно ќе го препознаете во следниве ситуации:

1. Не знае за приватност во јавен тоалет.

2. Носот се празни брзо, подалеку од луѓе и уште подалеку од храна и пијалаци. Секој што ќе прекрши некое од овие правила, има недостаток на бон-тон.

3. Имаат храна меѓу забите и не се грижат да ја исчистат.

4. Забораваат да си го закопчат патентот.

5. Не обрнуваат внимание на тоа како им мириса телото.

6. Загризуваат премногу жешка храна, па ја ладат со отворање на устата.

7. Комплиментите им се граничат со манијакалност.

8. Не прашуваат пред да направат или објават фотографија со друг човек.

9. Постојано одат во тоалет кога треба да се плати сметката. Или немаат извадено кеш во нив.

10. Не го нудат своето седиште во јавен превоз на трудници и постари, изморени лица.

11. Носат искинати фармерки секаде, на секакви места и настани.

М. Д. | Црнобело

Најчитани

Твитови