Психолошки прашања што ќе ви помогнат да ја прочитате личноста!

Денес, длабоките разговори станаа сосема нов начин на комуникација што им помага на луѓето подобро да се запознаат.

Ова се неколку интересни прашања што можете да му ги поставите на вашиот соговорник за работи за кои претходно сигурно не размислувал. Овие прашања бараат детални одговори, така што одговорите како да/не не функционираат. Сепак, важно е да знаете дека не постојат точни одговори.

Запомнете, прашањата не треба да ѝ ги поставувате на личност за која се плашите дека ќе ве разочара. 

1. Дали би отворил/а плик во кој го има датумот на твојата смрт? (Со ова прашање можете да го откриете нивото на фатализма и односот кон животот на една личност).

2. Дали би бил/а пријател/ка со себеси? (Преку ова прашање ќе откриете на кое ниво е самодовербата на една личност, нејзината силна страна и слабостите и колку е интересна).

3. Ако би можел/а да видиш мерна скала над главата на луѓето, што би сакал/а оваа скала да мери? Нивниот статус во општеството, нивото на среќа, богатството...? (Со одговорот на ова прашање ќе ги откриете вредностите и приоритетите на една личност).

4. Што правиш различно од другите луѓе? (Тука можете да ја откриете самодовербата на една личност, нејзината смисла за хумор, нивото на лудост во нив и колку е уникатна).

5. Ако партнерот/партнерката никогаш не дознае дека случајно си го/ја изневерил, дали би му/ѝ кажал за тоа? (Одговорот ги покажува моралните стандарди на една личност и нејзиното однесување кон другите луѓе).

6. Дали некогаш чувствуваш дека овој ден се случил 100 пати претходно? (Со одговорот на ова прашање ќе дознаете како една личност го живее својот живот и дали животот има значење).

7. Ако жените и мажите би живееле на 2 различни планети, што би им се случило на планетите? (Со ова прашање можете да разберете дали оваа личност размислува стереотипно или колку е логичар).

 

извор: fakulteti.mk

За лице без брчки не Ви требаат скапи креми: Применете ги овие вежби и гледајте како се создава магија!

Против брчките, несаканите гласници на возраста, кремите и хируршките интервенции не се единственото решение.

Со одредени видови на мускулна гимнастика, исто така, може да се постигне многу. Ова е истовремено ефикасен начин за опуштање и пронаоѓање на внатрешен мир, велат експертите.

Со цел да се направат што е можно поефикасни вежби, тие треба да се прават дневно, наутро и навечер, во траење од пет минути.

* Против брчките помеѓу веѓите, стиснете ги веѓите шест секунди, како да се муртите, а по пауза од 10 секунди повторете ја вежбата.

* Растегнете ги усните со палците во насмевка на кловн, и со показалците притиснете ги надворешните делови од очите истовремено за да избегнете создавање нови брчки. Вежбата трае шест секунди, а потребни се 10 секунди пауза.

* Правете вежби со јазикот, наизменично испружете и вовлечете го јазикот против формирањето на подбрадок.

* За добра циркулација на крв, длабоко вдишете воздух и надујте ги образите, а потоа неколку пати префрлете го воздухот од една на друга страна на образите.

Рецепт на денoт: Посни полжавчиња со сусам!

1. Се замесува од сите состојки меко нелепливо тесто. Се остава да стаса. Се премесува и се сучи правоаголна кора која се премачкува со премазот. Се прави ролат и се сечат мали парчиња да дојдат како полжави.

2. Од страната на секое крукче-полжав се макнува во вода и се валка во сусам. Се оставаат да стасаат. Се печат во загреана рерна на 200С-35мин. 

Состојки

250 мл масло

500 мл вода 1 и пол квасец

4 лажици шеќер

1 лажица сол

1.200 гр брашно

Премаз

1 филџан вода

2 лажици брашно

2 лажици масло

прстофат сол

извор: moirecepti.mk

Идеални фризури за дами со густа коса!

Повеќето жени копнеат по коса полна со волумен и користат многу beauty производи за барем визуелно да го постигнат ефектот на густа коса.

Од друга страна, жените кои имаат многу густа коса имаат големи потешкотии да изберат идеална фризура. Најголем проблем за луѓето со густа коса претставуваат деновите кога косата е непослушна, бидејќи тогаш е нескротлива и не постои ништо со што можете да ја фиксирате и соберете, за да не се распадне за половина час.

Ако имате долга, густа коса, страничните плетенки се идеален избор на фризура за дневни, casual комбинации. Ако сакате формална фризура за работа, убаво исчешлајте ја косата и направете фризура што ќе го задржи секој прамен на свое место.

Од друга страна, ако сте обожавател на бохо стилот, извлечете неколку прамени, за целата фризура да добие messy изглед.

Пунџата е исто така фризура, која ќе ја скроти вашата коса во текот на денот. Најубави се пунџите со волумен, кои изгледаат стилски и богато, па затоа се најдобар избор за девојки со долга и густа коса.

Можете да се одлучите за ниска или висока пунџа, неуредна или совршена балетска пунџа, сè ќе изгледа беспрекорно.

Најчитани

Твитови