Аспиринот не е само за болка: Алтернативни примени на овој лек!

Сте помислиле ли некогаш дека аспиринот може да се користи за нешто друго освен за главоболка и температура? Овој лек има цел тон изненадувачки употреби за кои не сте знаеле. Ви претставуваме некои од нив.

Помага во лекување на акни

Аспиринот помага да се смири жариштето на инфекцијата,з атоа што има инфламаторно дејство. Скршете 2-3 апчиња и измешајте ги со лимонов сок, а потоа смесата нанесете ја врз мозолчињата и оставете ја да отстои неколку минути пред да го измиете лицето. Избегнувајте да ја користите оваа паста непосредно пред да излезете на сонце.

Ги смирува угризите од инсекти

Аспиринот исто така помага да не дојде до воспаление, црвенило, и да се намали чешањето на местото каснато од комарец. Стопете еден аспирин во малку вода и нанесете на местото да отстои неколку минути.

Ги намалува митерсерите на кожата

Аспиринот содржи состојки кои ги топат мастите, кои се користат и во кремите за масна кожа и во тониците. Измешајте 7 аспирини со три лажички јогурт и 1 лажичка мед. Нанесете ја маската на чисти лице и нека отстои 15 минути, а потоа исплакнете го лицето со млака вода. Исто така, поради грутките од искршените таблети, со миењето ќе направите и пилинг на лицето, а тоа ќе ги отстрани црнките.

Делува како пилинг

Аспиринот е одличен за отстранување на мртвите клетки од кожата на лицето и помага во одмастување на кожата и во намалувањето на порите. Измешајте еден аспирин со вода и оставете го да делува неколку минути. Ако имате осетлива кожа, нанесете го внимателно за да не се јави иритација.

Ја обновува оштетената коса

И вашата коса ќе има многу што да добие од аспиринот. За здрава и блескава коса, една табла аспирини растопете во шолја вода и нанесете ја на косата. Нека отстои 15 минути, а потоа измијте ја косата.

Отстранува дамки од сапун од кадата

Ако не саката сапуните да ја уништат вашата када, сомелете 5 таблети аспирин и ставете ги во средството за чистење. Нанесете на целата површина, оставете половина час да делува, а потоа отстранете ја нечистотијата со крпа.

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови