Рецепт за вкусен сладок појадок: Пита со јаболки, мед и ореви!

Комбинацијата на ровко тесто, јаболки, цимет и ореви и еднакво на совршенство!

1. Прво изрендајте ги јаболките, ставете мед и зачини и оставете ги да пуштат вода

и да се исцедат. Најдобро е да се стават во цедалка, а добиеното сокче е прекрасно за пиење.

2. Состојките за долното тесто ставете ги во сецко/мултипрактик и кратко промешајте,

додека да се добие ситна песоклива смеса. Тестото кратко размесете го низ раце и формирајте

топче. Ставете го во стреч фолија, а потоа во замрзнувач, на половина час.

3. Расукајте кора со големина на тавчето. Јас го користев калапот за колач на Делимано. Иако

тавчето не се лепи, од практични причини, секогаш тестото го расукувам на хартија за печење,

а потоа само го префрлам во тавчето.

4. Во исцедените јаболки, додадете ги мелени ореви и гризот и убаво промешајте. На крај

ставете ги и сецканите ореви. (Може наместо мелени ореви да се користи презла).

Распределете ги јаболките врз тестото во тавчето и притиснете ги малце.

5. Состојките за горното тесто ставете ги во мултипрактик и на кратко промешајте додека

да добиете песокливо тесто. Наросете го тестото низ раце врз јаболките. Благо притиснете

за да малце се залепат трошките тесто.

6. Се пече во загреана рерна на 180-200 степени, околу 20тина мин, односно да зарумени

кората.

7. Печената пита се остава малце да се излади во тавата и пота со помош на хартијата за печење, се вади и се посипува со шеќер во прав. Се сече на правоаголни штангли, со димензии по избор

Состојки:

Долен слој тесто

250 гр брашно

100 гр ладен путер

3 лажици ладна вода

3 лажици јогурт

2 лажици шеќер кристален

1 ванилин шеќер

1 лажичка пециво

Фил

6 средни црвени јаболки

3 лажици мед

1 лажичка цимет

1/2 лажичка морско оревче

50 гр сецкани ореви

80 гр мелени ореви

2 лажици гриз

Горен слој тесто

100 гр мелени ореви

150 гр меко брашно

3 лажици шеќер

100 гр ладен путер

 

извор: moirecepti.mk

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови