Ефикасни начини да го разубавите вашиот ден кога ништо не ви оди по план!

Дали некогаш се чувствувате лошо, иритирано и не сте расположени да правите ништо? Ви изгледа како вашиот ум да е полн со темни, сиви облаци. Постојано се фокусирате на лошите сеќавања, негативните луѓе, грешките што сте ги направиле пред неколку месеци… Кога ќе се најдете во ваква ситуација, следниве 5 нешта ќе ви помогнат да го подобрите вашето расположение.

1. Одвојте 5-10 минути за да го пронајдете вашиот центар

Научете да бидете присутни во моментот. Исчистете ги вашите мисли, веќе знаете дека поголемиот дел од нив воопшто не ви се потребни. Обидете се да направите нешто што ви годи – пуштете си ја омилената песна или изгледајте некој мотивационен говор.

2. Испотете се

Вежбањето го зголемува нивото на ендорфини во вашиот систем. Ова е одлично за вашето расположение и ќе ви помогне да се чувствувате продуктивно и поздраво. Секој ден одвојувајте барем 20-тина минути за кардио или за какво било друг вид движење. Ќе чувствувате како да сте направиле нешто за себе, а негативните мисли ќе ви исчезнат многу брзо.

3. Насмевнете се, дури и ако не сакате

Штом ќе влезете во тоалетот наутро, насмевнете му се на вашиот одраз во огледалото. Во текот на денот, насмевнувајте им се и на случајните минувачи. Голем дел од нив ќе ви возвратат и веднаш ќе се чувствувате подобро.

4. Бидете горди за вашите достигнувања

Одвојте малку време и седнете. На лист хартија напишете сè што сте постигнале и направиле досега во животот – дипломирање, учење нешто ново, вежбање, читање… Потребно е да ги славите сите мали победи. Сите ние имаме различни цели во животот и треба да бидеме горди на нив.

5. Излезете со пријатели

Излегувањето со други луѓе и разговарањето за разни теми ќе ве забавува. Ова ќе ви помогне да добиете нова перспектива за животот и да не останете заглавени во себе. Ќе сфатите дека сите имаат лоши денови. Едноставно, тоа се случува и нема потреба да се грижите за малите нешта. Обидете се да излезете од вашата глава. Немојте да си ја уништите сегашноста размислувајќи за минатото.

Животот е краток, па престанете да се споредувате со сите други. Движете се по вашиот пат и постигнете ги вашите цели. Можеби веќе безброј пати сте слушнале, но имате еден живот и должни сте кон себе да уживате во секој момент од него.

Дневна доза смути: Здрава замена за кафе!

Денешниот предлог е за сите љубители на кафето. Од нашата нова омилена веб страна, smuti.mk., ви нудиме рецепт со кој ќе сакате да се расонувате секој ден.

За само неколку минути ќе го започнете денот свежи и енергични.

Потребно:

една голема лажица цимет

една банана

една шолја смрзнат јогурт од ванила

една шолја кафе

Подготовка:

Сите намирници се ставаат во одличниот Nutribullet, каде за само неколку секунди, со помош на неговото циклонско дејство и патентирани сечила, ќе го добиете вашиот омилен пијалок. Nutribullet целосно ги разложува замрзнатото овошје, јаткастите плодови и семките за вашето тело да може да ги апсорбира и искористи.

Во продолжение погледнете го и видео-рецептот од smuti.mk, каде ќе го видите подетално начинот на подготовка. Добијте ја потребната доза кафе. Здраво, вкусно, евтино. И, најважно, знаете што содржи!

 

извор: Fashionel.mk

Направите вкусно турско кафе по стар рецепт!

Има нешто посебно кај турското кафе. Иако можеби сè поретко се наоѓа во кафетериите, воглавно сите го пијат дома. Доколку сакате да го пиете турското кафе како луѓето во минатото, следете ги овие совети.

Пред сè, за добро турско кафе потребна ви е квалитетна мешавина, па немојте да штедите на тоа. Покрај тоа, малкумина знаат дека водата не треба да зоврие. Во ѓезвето се загрева водата до пред вриење, па се тргнува од ринглата.

Дел од водата се трга со филџан, а во останатиот дел се додава кафе (по една полна лажичка за секоја шолја).

Се промешува за да нема грутки, па ѓезвето се враќа на оган. Кога кафето ќе нарасне, повторно се трга од оган и се додава водата што ја истуривте на почетокот. Ѓезвето повторно се враќа на оган и се остава да зоврие.

Тргнете го ѓезвето од оган, почекајте неколку секунди и додајте лажичка студена вода. Тогаш кафето е подготвено за служење.

Ова се некои од најчестите грешки што ги правите додека подготвувате кафе:

Пречестото мешање го убива вкусот.

Доколку кафето се подигне неколку пати, се уништува пената и се губи вкусот.

Мешањето на свареното кафе ќе го измени неговиот вкус.

Доколку пиете благо кафе, најдобро е да го додадете шеќерот во водата додека е ладна. Односно, пред да го ставите и сварите кафето.

Кој плаче повеќе, мажите или жените?

Истражувањето направено во врска со емоционалното празнење, односно плачење покажа - верувањето дека жените плачат почесто е точно. Сепак резулатите се изненадувачки во однос на тоа колку редовно плачат мажите, ако се земе во обзир дека ниеден маж нема да признае дека некогаш плачел.

Припадничките на понежниот пол плачат просечно секој шести ден, а мажите еднаш во 3 недели...

Последното истражување на германски научници покажа дека жените ронат солзи 30-64 пати годишно, а мажите многу помалку, само 17 пати. Додека се деца до 13 години, девојчињата и момчињата плачат речиси подеднакво, но понатаму работите се менуваат.

Истражувањето покажало дека возрасните жени обично плачат долги временски периоди и тоа го прават подраматично за разлика од мажите. Времетраењето на просечно плачење кај жените е околу 6 минути, а кај мажите околу 2-3 минути.

Жените плачат почесто отколку мажите, затоа што на тој начин си ги олеснуваат своите емоции или го отфрлаат чувството на тага. Истото истражување покажало дека 65% од дамите плачат со липање, додека таква ситуација се случува само кај 6% од мажите.

Причините за плачење се разликуваат. Жените плачат кога ќе се соочат со ситуација или проблем за кој е тешко да се најде решение, но и со потсетувањето на тажни и тешки искуства од минатото. Од друга страна, мажите плачат кога сочувствуваат со некоја личност, а многу често поради прекин на љубовна врска.

Најчитани

Твитови