Зошто сите семејни тајни, проблеми и радости треба да ги чувате за себе?

Семејните тајни, проблемите, како и радоста треба да ги чувате во кругот на семејството. Мислите дека во вашето опкружување не постои некој кому не можете да ги кажете сите работи и кој не чувствува ни трошка завист?

Вашата приватност и семејство на некој начин е свет круг, ваша тврдина која понекогаш морате да ја заштитувате од нападите на завидливите и несреќните луѓе кои сакаат и вие да бидете несреќни.

Еве неколку работи на кои треба да обрнете внимание:

Партнерите секогаш треба да бидат поддршка еден за друг

Вас ви е потребен партнер кој пред сѐ ќе ви биде најдобар пријател, кому ќе можете да кажете апсолутно сѐ, кој ќе ве разбира, советува и ќе ве заштити кога е потребно. Важи и за мажите и за жените.

Нема тајни меѓу партнерите

Ни мажот, ни жените не треба да имаат тајни кои ги кријат еден од друг, а истите тие работи ги кажуваат на други луѓе. Освен што давате порака дека имате некој кој ви е поблизок и во кого имате повеќе доверба отколку во својот партнер, сѐ доведувате себеси во ризик да бидете изложени на виделина и вашата тајна да биде раширена и вашиот партнер да ја дознае вашата тајна од сосема друга страна.

Отфрлете ги шегите кои можат да го повредат партнерот

Дури и кога се шегувате немојте да го допирате партнерот во болни точки, дури и ако вам ви изгледа како глупост. Со тоа ќе го принудите да се повлече и да престане да ги споделува своите тајни со вас затоа што ќе се плаши дека ќе му се смеете. И никако, ама никако немојте да ја прераскажувате вашата интима на други луѓе!

Не дозволувајте други луѓе да зборуваат лошо за вашите партнери!

Ако не сте присутни секако дека не можете ништо да направите, но ако некој зборува лошо за вашиот партнер пред вас, дури и ако тие се присутни тука до вас, застанете во неговата одбрана. Поради тоа повторно се враќаме на тоа дека не смеете да зборувате за вашите интимни работи пред другите, затоа што тоа во секој момент може да биде злоупотребено.

Не се фалете со вашата среќа

Исто како и тајните, така и радоста треба да ја чувате за себе и партнерот. Секако дека убавите моменти и вести ќе ги споделувате со блиските, но не претерувајте со фалење и споделување премногу детали. Запомнете дека среќата е најостар трн во окото на завидливите и оние кои не ви посакуваат добри работи. Никогаш немојте да бидете сигурни дека не постои таква личност во вашиот живот.

Не им дозволувајте на пријателите и познаниците да ви се мешаат во животот

Советите се сосема океј и понекогаш убаво е да чуеме разновидни мислења, но не значи дека треба да го послушаме секој совет. Она што е добро за еден човек не значи дека е добро за некој друг. Бидете внимателни, дискутирајте за сите работи со партнерот и на крај слушнете го вашето срце. Направете сѐ што мислите дека треба за да ја зачувате вашата врска и да го задржите мирот во вашиот дом. Нормално дека некогаш доаѓа до несогласувања, но никој не треба да биде инает и да тера само по свое, туку треба да се сослушате и да се обидете да стигнете до компромисно решение. Тоа е единствениот начин да бидете среќни и сложни. И кога ќе дојдете во искушение да терате само по свое, запрашајте се: Дали ви е поважно да бидете во право или да бидете среќни?

 

извор:курир.мк

Син или ќерка одлучете сами: Жени, лекарите тврдат дека полот на детето можете да го одредите и вие!

Веќе сме слушнале разни совети од „народната медицина'', но навистина не мислевме дека постои гинеколог кој тврди дека изборот на соодветна исхрана и хигиенски навики може да влијаат на полот на идното дете.

Жозе Бенто е истакнат бразилски гинеколог кој неодамна направи серија на совети во врска со способноста да се влијае на полот на идното дете. Сè уште не знаеме што да мислиме, но сепак решивме да ви го пренесеме неговиот совет. Секогаш можете да се обидете и да имате 50% за успех. Според законот за веројатност или со законот на д-р Бенто, ние никогаш нема да дознаеме.

Теоријата на докторот се базира на рН на женските полови органи во времето на оплодување. Тој, всушност, смета дека „момчињата" се алкални, а „девојките" кисели. Неговиот прв совет се однесува на процедурата за миење на вагината пред сексуален однос.

Ако сакате момче, вагината треба да се измие со сода бикарбона, која делува прокисело. Идеален сооднос е две лажички сода во литар вода. Од друга страна, ако сакате една девојче, измиете ја вагината со оцет, кој, се разбира, делува кисело. Исто така, односот е две лажици оцет на литар вода.

Друг совет се однесува на женскиот оргазам. Оргазмот ја поттикнува секрецијата, па ако сакате машко, треба да почувствувате оргазам во исто време со партнерот. Сепак, лекарот е свесен дека можеби бара малку повеќе и додава дека може да биде малку пред партнерот. Впрочем, од суштинско значење е секретот. Ако сакате женско, тогаш откажете се од оргазми.

И покрај изјавите на докторот,  не е точно објаснета врската помеѓу внесот на калории и киселини во телото, тој тврди дека за зачнување мошко ќе придонесе строго намалување на калорискиот внес недела пред овулацијата. Не е одредено колку калории точно. Од друга страна, пак, ако се работи за женско, една недела пред овулација, се препорачува консумирање на високо-калорична храна. 

Освен тоа, со оглед на тоа дека има кисела и алкална храна, овој дел исто така влегува во теоријата. Кисела храна вклучува: јајца, пилешко, свинско месо, говедско месо, ориз, леб. Алкална храна вклучува: лубеница, авокадо, банана, компир, брокула, краставица!

Како хороскопските знаци постапуваат кога се лути!

Секој хороскопски знак на различен начин го изразува својот гнев. Еве и како:

Овен - Има краток фитил и брзо збеснува, во зависност од ситуацијата. Тие имаат страст кон животот и лесно се фрустрираат ако нешто им застане на патот.

Бик - Тврдоглави се и независни па сакаат да одат по она што ним им е замислено. Не зборуваат многу што значи дека кога ќе се налутат ќе имаат многу за кажување. Подгответе се добро.

Близнаци - Сепак, ако нешто ги налути тие одма би ви го соопштиле тоа затоа што не сакаат многу да ги држат работите под своја кожа. Не ги сакаат многу луѓето кои се обидуваат да ги контролираат или им кажуваат што да прават.

Рак - Ракот по природа е нежен и сочувствителен. Ако го налутите, не очекувајте дека ќе ви го каже тоа. Ако немате доволно силна интуиција да ја почувствувате неговата лутина, тогаш справувањето со Ракот нема воопшто да биде лесно. 

Лав - Имаат темперамент на дете и затоа не очекувајте да размислуваат на зрел начин. Тие може да направат различни сцени со кои ќе се обидат да го привлечат вашето внимание. Но сепак, нивната лутина не трае долго.

Девица - Потребно им е многу време да ги покажат своите чувства. Ако многу лошо ги повредите знаете дека сте изгубиле добар пријател, затоа што не простуваат лесно.

Вага - Веруваат во правда и веројатно ќе ви дадат шанса ако се обидете да ги повредите или налутите. Вагите се многу чувствителни, но не сакаат другите да го знаат тоа. Не очекувајте дека ќе го направат првиот чекор ако ги налутите.

Скорпија - Кај овој хороскопски знак не би можеле лесно да ја забележите лутината затоа што нивната самопочит не дозволува да го покажат тоа.  Но движењето на нивните тела лесно ќе го покаже тоа.  Ако се налутат, дајте им простор затоа што не сакаат да бидат притискани.

Стрелец - Стрелците не толерираат нелојалност или предавство. Силно избувнуваат и сигурно ќе сакате да побегнете ако успеете да ги налутите. Тој станува саркастичен и тоа е еден до знаците дека е лут. 

Јарец - Не се лутат многу. Тие повеќе уживаат во тоа да останат смирени отколку да ја трошат својата енергија на лутење. Не простуваат лесно затоа што си поставуваат високи стандарди за другите па доколку не ги оправдате нивните очекувања се разочаруваат.

Водолија - Ако ги налутите не очекувајте дека ќе се врткаат наоколу. Подобро би отишле во природа или на долго возење отколку да се занимаваат со своите емоции. Не сакаат да ги покажуваат своите емоции, а доколку врската со вас не им значи многу, никогаш нема да се обидат да ја поправат.

Риби - Не сакаат да се караат и тој момент ќе го избегнат по секоја цена. Се повлекуваат настрана за сами да го извлечат од себе она што го чувствуваат. Ако премногу им значите, секако дека ќе дојдат до вас и ќе разговараат за она што е потребно.

Ја напуштила работата како полицајка во затвор и станала порно ѕвезда!

Изабел Делторе била успешна затворска чуварка, но со тек на време почнало да и годи како ја гледаат затвореници па се одлучила на драстичен пресврт во кариерата.

Имено, Изабела сфатила дека како стриптизерка во една ноќ можела да заработи повеќе отколку како затворска чуварка за две недели. Математиката била пресудна па Изабел дала отакз во затворот и никогаш повеќе, како што вели, не се вратила.

„Ако некој сака танц во крило или соблекување преку Скајп, постојат јасни граници и се случува за размена на пари и се е транспарентно. Попрво би се жалела кога некој чувар или затвореник ќе го коментираше мојот изглед, вели Изабел.

Иако од претходната професија заминала поради објективизирање и сексизам, вели дека од неа научила многу работи кои и помагаат во новата работа, особено во однос со проблематичните клиенти.

На своите настапи понекогаш во публиката ги гледа и своите затвореници. Драго и е што излегле на слобода и се обидуваат да живеат нормален живот. 

Најчитани

Твитови