3 хороскопски знаци кои навидум изгледаат силни а всушност се многу емотивни!

Сигурно ве се случило барем еднаш во животот да запознаете некој и веднаш да помислите дека се работи за бесчувствителна личност, а потоа да сфатите дека погрешно сте ја процениле. Некои луѓе ја кријат својата кревка личност и тоа го прават одлично. Колку и да знаете да читате луѓе, нв едноставно не можете веднаш.

Рак

Овој хороскопски знак има цврста, но мека личност. Имено, Ракот на прв поглед делува дека е силна личност која ги крие своите емоции. На многумина им делуваат одбивно, а под таа маска се крие чувствителна личност која е подготвена да скокне во оган за луѓето кои ги сака.

Девица

Овој знак од Зодијакот остава впечаток на одмерена и ладна личност до која ретко што може да допре, но во суштина има прекрасно срце. Девиците се емпатични и подготвени да им помогнат на другите. На работа се перфекционисти, а приватно се предадени и лојални пријатели и партнери. Иако своите блиски личности знаат да ги налутат поради своето ситничарење, сите знаат дека нивната желба е да им помогнат.

Скорпија

Овој знак се смета за еден од најзлобните астрознаци со кои нема шега. Но, ако допрете до неговата душа ќе сфатите дека се најпредадени и најчувствителни личности на кои секогаш може да сметате. Тие се подготвени да направат сѐ за своите пријатели и семејство, на тој начин докажувајќи ја безусловната љубов. Таа предаденост на саканите личности е знак на голема емпатија и добрина.

За лице без брчки не Ви требаат скапи креми: Применете ги овие вежби и гледајте како се создава магија!

Против брчките, несаканите гласници на возраста, кремите и хируршките интервенции не се единственото решение.

Со одредени видови на мускулна гимнастика, исто така, може да се постигне многу. Ова е истовремено ефикасен начин за опуштање и пронаоѓање на внатрешен мир, велат експертите.

Со цел да се направат што е можно поефикасни вежби, тие треба да се прават дневно, наутро и навечер, во траење од пет минути.

* Против брчките помеѓу веѓите, стиснете ги веѓите шест секунди, како да се муртите, а по пауза од 10 секунди повторете ја вежбата.

* Растегнете ги усните со палците во насмевка на кловн, и со показалците притиснете ги надворешните делови од очите истовремено за да избегнете создавање нови брчки. Вежбата трае шест секунди, а потребни се 10 секунди пауза.

* Правете вежби со јазикот, наизменично испружете и вовлечете го јазикот против формирањето на подбрадок.

* За добра циркулација на крв, длабоко вдишете воздух и надујте ги образите, а потоа неколку пати префрлете го воздухот од една на друга страна на образите.

Рецепт на денoт: Посни полжавчиња со сусам!

1. Се замесува од сите состојки меко нелепливо тесто. Се остава да стаса. Се премесува и се сучи правоаголна кора која се премачкува со премазот. Се прави ролат и се сечат мали парчиња да дојдат како полжави.

2. Од страната на секое крукче-полжав се макнува во вода и се валка во сусам. Се оставаат да стасаат. Се печат во загреана рерна на 200С-35мин. 

Состојки

250 мл масло

500 мл вода 1 и пол квасец

4 лажици шеќер

1 лажица сол

1.200 гр брашно

Премаз

1 филџан вода

2 лажици брашно

2 лажици масло

прстофат сол

извор: moirecepti.mk

Идеални фризури за дами со густа коса!

Повеќето жени копнеат по коса полна со волумен и користат многу beauty производи за барем визуелно да го постигнат ефектот на густа коса.

Од друга страна, жените кои имаат многу густа коса имаат големи потешкотии да изберат идеална фризура. Најголем проблем за луѓето со густа коса претставуваат деновите кога косата е непослушна, бидејќи тогаш е нескротлива и не постои ништо со што можете да ја фиксирате и соберете, за да не се распадне за половина час.

Ако имате долга, густа коса, страничните плетенки се идеален избор на фризура за дневни, casual комбинации. Ако сакате формална фризура за работа, убаво исчешлајте ја косата и направете фризура што ќе го задржи секој прамен на свое место.

Од друга страна, ако сте обожавател на бохо стилот, извлечете неколку прамени, за целата фризура да добие messy изглед.

Пунџата е исто така фризура, која ќе ја скроти вашата коса во текот на денот. Најубави се пунџите со волумен, кои изгледаат стилски и богато, па затоа се најдобар избор за девојки со долга и густа коса.

Можете да се одлучите за ниска или висока пунџа, неуредна или совршена балетска пунџа, сè ќе изгледа беспрекорно.

Најчитани

Твитови