10 важни совети од најбогатиот човек во Кина: Само будалите ја користат устата, паметните луѓе говорат со главата!

Запознајте го Џек Ма – основачот на кинеската трговска платформа „Alibaba“, која денес регистрира продажби поголеми од „Amazon“ и „eBay“ заедно.

Тој израснал во семејство на музичари, кои биле прогонувани во времето на „кинеската револуција”, бидејќи припаѓале на интелектуалната група луѓе. И покрај разбрануваното детство сепак, Џек успева да создаде бизнис кој денес вреди стотици милиони долари.

Ова се неговите совети за успех:

Не се занимавајте со политика

Политиката и парите ретко кога можат да бидат во исти раце. Ако сте влегле во политика, заборавете на бизнисот. И обратно. Кога парите се среќаваат со политика – очекувајте експлозија.

Што е неуспех? 

Вистински неуспех е оној момент кога престанувате да се борите.

Што е флексибилност?

Ќе дознаеш што е флексибилност кога ќе се сретнеш со вистински проблеми, борби и разочарувања.

Што е одговорност?

Твоја одговорност е да бидеш внимателен, да работиш многу и да си поамбициозен од сите. Само будалите ја користат устата за да зборуваат. Паметните луѓе говорат со главата, а мудрите со срцето. Животот се живее со полн капацитет. Ако го поминувате целото време на работа, во еден момент сигурно ќе зажалите.

За жалењето

Ако повремено западнете во лошо расположение, тоа е сосема ок. Меѓутоа, ако постојано се жалите и кукате, ќе станете депресивни. Депресијата е како алкохолизмот, што повеќе пиете, потешко ви е да престанете. Ќе забележите дека успешните луѓе не се жалат. На светот не му е важно што зборувате, туку што правите.

ПОЗИТИВНИ И НЕГАТИВНИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЛУЃЕТО РОДЕНИ ВО ЗНАКОТ НА ВАГА

Луѓето родени во знакот на Вага се љубезни, нежни и вљубеници во убавината, хармонијата и мирот. Меѓутоа, трудејќи се да ги усреќат другите, тешко им е да кажат “НЕ”, и како резултат на тоа, тие се под стрес. Тие имаат многу позитивни особини, но и некои негативни. 

Позитивни страни

Тактичари

Луѓето родени во знакот на Вага се експерти во справувањето со проблемите, ситуациите и задачите, но сепак не може да се каже дека се лукави. Тие се премногу добри за да можат да ги злоупотребуваат емоциите на другите луѓе.

Романтични

Со нив владее планетата Венера и тие се екстремно романтични личности. Без разлика што прават во животот нив ги водат љубовните емоции.

Шармантни

Тие додека зборуваат го шармираат соговорникот и прават луѓето да се чувствуваат среќни во нивно друштво.

Праведни

Имаат силно изразено чувство и потреба за правда и фер игра. Тие можат вешто да се извлечат од некоја ситуација, но не на сметка на некој друг, туку преку свои методи со кои располагаат.

Дипломати

Тие се добро познати по своите дипломатски вештини и способни се да сослушаат секого со трпение.

Негативни страни

Површни

Родените во знакот на Вага честопати знаат да се занесат по надворешната убавина, до тој степен што може да ја игнорираат внатрешната убавина и сите квалитети со кои располага личноста.

Нестабилни

Вагите лесно можат да потпаднат под влијание на други луѓе и склони се кон постојано менување на мислењето. Поради тоа, тешко е да сфатите дали ќе го одржат ветувањето.

Неодлучни

Една од најтешките работи за Вагата е да се одлучи. Кога ќе се соочи со избор, тешко е да одберат што е најдобро за нив, што може да биде голема препрека на патот

Што купуваме и јадеме: Каде македонските пазарџиите ги чуваат производите на овие горештини!

Во какви услови се складираат прехрамбените производи кои потоа како артикли им се продаваат на граѓаните. Ова е особено важно во летниот период кога температурите се високи.

Пеколни горештини го вклучија алармот за прашањето каква храна конзумираме и колку е таа безбедна на овие временски услови. Во какви услови продавачите ја чуваат и продаваат храната, а и колку самите граѓани внимаваат што и од каде купуваат. Тие велат пазарат единствено од проверени продавачи.

Масовни труења нема, велат од клиниката за инфективно, освен некои изолирани случаи кои главно се предизвикани од храна која не била добро згрижена. Докторите препорачуваат граѓаните најмногу да внимаваат на храната која содржи јајца и мајонез.

Се апелира до граѓаните да ги почитуваат препораките за консумирање на безбедна храна, да купуваат на одобрени и регистрирани објкети кои ги имаат имплементирано безбедносните системи, и да внимаваат и на тоа каде се чуваат производите. Граѓаните кога приготвуваат храна дома да внимаваат на подготовката и на нејзиното чување на соодветна температура.

Домашен рецепт за груби пети: По само еден третман ќе имате совршено мазни стапала!

За да се ослободите од овој проблем испробајте го овој рецепт.

Потребно:

* 10 таблети од 300 милиграми аспирин или андол

* 250 милилити ракија, или медицински алкохол од 70 проценти.

Издробете ги таблетите и измешајте со ракијата и оставете да отстои 1- 2 а потоа пред спиење со газа нанесете од смената на испуканите пети и обложете ги со најлонска фолија до наредното утро.

Најчитани

Твитови