Причини, зошто Швајцарија има најдобар здравствен систем во светот!

Швајцарија има многу работи со кои може да се пофали - часовниците, чоколадата, банките но и својот неверојатен здравствен систем.

Покрај нејзиниот речиси совршен рејтинг за економска и политичка стабилност, таа има и одлично здравство. Ова е можеби објаснувањето за длабоката старост што Швајцарците ја доживуваат (83 години во просек), надминувајќи ги САД за речиси 4 години.

Основното право што го овозможува основниот пакет на здравствено осигурување во Швајцарија е достапна медицинска помош за секој кој живее во државата.

Здравственото осигурување е инаку задолжително за сите граѓани и тоа е регулирано со закон.

Што ја прави Швајцарија посебна:

Владата го покрива задолжителното здравствено осигурување за оние кои имаат ниски примања.

Пациентите имаат директен пристап до сите типови нега без упати.

Здравственото осигурување им овозможува на пациентите сами да го изберат својот лекар.

Времето на чекање е минимално.

Породилното отсуство е одлично: вклучува преднатална грижа, трошоци за породување, една недела престој во болница, како и постнатални посети од обучено лице.

Но, не е сè така розово, овој систем има и неколку маани:

Цената на здравственото осигурување расте побрзо од платите, па луѓето од средна или ниска класа мора да одделат голем дел од своите приходи за да си овозможат здравствена заштита.

Швајцарската потрошувачка кога се работи за здравје е многу висока во споредба со други европски земји.

[Zosto Svajcarija go ima najdobriot zdravstven sistem na svetot 01]

Недостатоците се незабележителни кога имате чист воздух, минимален стрес и многу активности - во тој случај веројатно и нема да ви затреба здравственото осигурување.

 

извор: црнобело 

ПОЗИТИВНИ И НЕГАТИВНИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЛУЃЕТО РОДЕНИ ВО ЗНАКОТ НА ВАГА

Луѓето родени во знакот на Вага се љубезни, нежни и вљубеници во убавината, хармонијата и мирот. Меѓутоа, трудејќи се да ги усреќат другите, тешко им е да кажат “НЕ”, и како резултат на тоа, тие се под стрес. Тие имаат многу позитивни особини, но и некои негативни. 

Позитивни страни

Тактичари

Луѓето родени во знакот на Вага се експерти во справувањето со проблемите, ситуациите и задачите, но сепак не може да се каже дека се лукави. Тие се премногу добри за да можат да ги злоупотребуваат емоциите на другите луѓе.

Романтични

Со нив владее планетата Венера и тие се екстремно романтични личности. Без разлика што прават во животот нив ги водат љубовните емоции.

Шармантни

Тие додека зборуваат го шармираат соговорникот и прават луѓето да се чувствуваат среќни во нивно друштво.

Праведни

Имаат силно изразено чувство и потреба за правда и фер игра. Тие можат вешто да се извлечат од некоја ситуација, но не на сметка на некој друг, туку преку свои методи со кои располагаат.

Дипломати

Тие се добро познати по своите дипломатски вештини и способни се да сослушаат секого со трпение.

Негативни страни

Површни

Родените во знакот на Вага честопати знаат да се занесат по надворешната убавина, до тој степен што може да ја игнорираат внатрешната убавина и сите квалитети со кои располага личноста.

Нестабилни

Вагите лесно можат да потпаднат под влијание на други луѓе и склони се кон постојано менување на мислењето. Поради тоа, тешко е да сфатите дали ќе го одржат ветувањето.

Неодлучни

Една од најтешките работи за Вагата е да се одлучи. Кога ќе се соочи со избор, тешко е да одберат што е најдобро за нив, што може да биде голема препрека на патот

Што купуваме и јадеме: Каде македонските пазарџиите ги чуваат производите на овие горештини!

Во какви услови се складираат прехрамбените производи кои потоа како артикли им се продаваат на граѓаните. Ова е особено важно во летниот период кога температурите се високи.

Пеколни горештини го вклучија алармот за прашањето каква храна конзумираме и колку е таа безбедна на овие временски услови. Во какви услови продавачите ја чуваат и продаваат храната, а и колку самите граѓани внимаваат што и од каде купуваат. Тие велат пазарат единствено од проверени продавачи.

Масовни труења нема, велат од клиниката за инфективно, освен некои изолирани случаи кои главно се предизвикани од храна која не била добро згрижена. Докторите препорачуваат граѓаните најмногу да внимаваат на храната која содржи јајца и мајонез.

Се апелира до граѓаните да ги почитуваат препораките за консумирање на безбедна храна, да купуваат на одобрени и регистрирани објкети кои ги имаат имплементирано безбедносните системи, и да внимаваат и на тоа каде се чуваат производите. Граѓаните кога приготвуваат храна дома да внимаваат на подготовката и на нејзиното чување на соодветна температура.

Домашен рецепт за груби пети: По само еден третман ќе имате совршено мазни стапала!

За да се ослободите од овој проблем испробајте го овој рецепт.

Потребно:

* 10 таблети од 300 милиграми аспирин или андол

* 250 милилити ракија, или медицински алкохол од 70 проценти.

Издробете ги таблетите и измешајте со ракијата и оставете да отстои 1- 2 а потоа пред спиење со газа нанесете од смената на испуканите пети и обложете ги со најлонска фолија до наредното утро.

Најчитани

Твитови