ТАГА ДО НЕБОТО: Потресно писмо на мајката чие синче почина од рак!

Момчето Нолан Скули (4) кој го обедини цел свет во борбата против рабдомиосарком, редок облик на рак, за жал ја изгуби битката. Скули, кој живееше во Мериленд, ги крена на нозе сите спортисти, актери, пожарникари....

За да ја подигне свеста за оваа страшна болест, подолго од година дена се бореше со овој крацином, а неговата мајка Рут често велеше дека со својот дух, зборови и битка ги обедини различните култури и ги измени животите на многу луѓе ширум светот.

Рут од своето момче се прости и со потресно писмо, во кое напиша:

„Два месеци. Поминаа два месеци откако те држев во своите раци, слушав како ме сакаш и те бакнував. Два месеци откако се прегрнавме. Два месеци морничав апсолутен пекол. Цело време сакав да пишувам за твоите последни денови. За деновите во кои уште еднаш покажа колку си чудесен. Колку беше добар. Колку беше составен од чиста љубов“ - напиша на Фејсбук страницата за Нолановата борба.

„Околу 9 часот гледавме цртани на Youtube и го прашав Нолан дали може да се истуширам, бидејќи последните денови бараше само да го галам. Ми дозволи и го замоли вујко Крис да седне покрај него, а тој ќе гледа во купатилото. Отидов и му реков: „Гледај ме мазо моја, тука сум за две секунди“, а тој се насмеа“.

„Ми кажаа дека што сум ја затворила вратата, паднал во длабок сон и почнал да заминува...Кога ја отворив вратата докторите беа околу него и ми соопштија дека е во длабок сон, дека органите му откажуваат и дека веќе не чувствува ништо. Дотрчав до креветот и му ја ставив раката на десниот образ. А потоа се случи чудо“ - пишува Рут и продолжува:

Мојот ангел ги отвори очите, ми се насмеа и ми рече 'мамо, те сакам'. Во 11:45 почина додека низ шепот му ја пеев 'You are my sunshine'. Мојот син почина како херој. Го обедини заедниците и ги промени животот на луѓето од целиот свет. Беше војник кој почина делејќи љубов до последната секунда“.

ВНИМАТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ: Зошто е подобро на дете да му дадете сладолед, за разлика од некој друг вид благо?

Не е сеедно дали на детето ќе му дадете гумени бомбони или сладолед, бидејќи благите кои децата ги обожаваат и со кои родителите ги наградуваат и подмитуваат влијаат на здравите заби на малите. 

Знаеме дека шеќерот и слатките ги упропастуваат забите, но детските стоматолози тврдат дека едни слатки се подобри од други. 

Гумените бомбони и лижавчињата за разлика од сладоледот и бисквитите се далеку многу по опасни за детските заби кои се осетливи на кариес. Одкако децата ќе изедат сладолед или бисквити, остатоците од храната можат да се измијат со вода и усната плунка, додека гуменуите бомбони се лепат на забите. Киселината од овие слатки ја напаѓа забната глеќ и доведува до ерозија на забите. 

Лижавчињата на пример остануваат многу подолго во устат одколку сладоледот, а шеќерот кој е присутен во нив така повеќе ги напаѓа детските заби. Дури и одкако ќе изедат некое благо, помеѓу нивните заби остануваат парчиња храна кои предизвикуваат настанување на забен плакт и карие, пишува „net.hr.“.

Независно кои благи ги давате на децата, дадете им обврска после јадење убаво да ги измијат забите како би ги отстраниле остатоците и ќе го зачуваат здравјето на нивните заби. 

Со неговиот син одела во градинка, а сега му е маќеа: Таа е 45 години помлада од својот сопруг!

Двајцата се запознале пред четири години, кога Стефани почнала да работи во омиленото кафуле на Дон.

Брачниот пар со разлика од дури 45 години, открил дека биле поврзани и пред некој да замисли дека двајцата ќе завршат во брак.

Имено, 24-годишната жена одела во градинка и училиште со синот од првиот брак на сопругот. Дон за нив и зборувал кога биле во врска три месеци.

Таа и сопругот моментално не разговараат со неговиот син. 

“Многумина не разбираат дека разликата во години може да биде генијална. Сите мислат дека станува збор за нешто друго. Ме прашуваат како воопшто можам да го сакам. Сакаш некого затоа што го сакаш”, вели младата мајка.

 

Пијте ВОДА на празен желудник, веднаш по будење - еве зошто!

Водата која се пие на празен стомак помага да ги исплакнете цревата, дебелото црево и да го исчистите отпадот во вашето тело. Чаша млака вода во утринските часови може да го регулира движењето на дебелото црево, помага во ослободување на токсините од телото преку урина, зголемување на апетитот и спречување на главоболки.

Пиење 8 чаши вода од 8 мл на ден може да го зголеми метаболизмот за најмалку 24% и да ве поттикне. Таа исто така ви помага да изгубите тежина и да го зајакнете имунитетот.

Водата е најдоброто нешто што можете да го пиете за да ја угасите жедта. Пиење вода на празен стомак секогаш има свои предности, а тука се и првите 10 бенефиции, кои се прикажани на следното видео:

 

Најчитани

Твитови